09036826938 - 91091002 info@markazimplant.com

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین ( کل دهان )

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


کاشت دندان یا ایمپلنت به معنای پر کردن جای خالی یک یا چندین دندان می باشد. هدف از جایگزینی دندان ها در دندانپزشکی زیبا نمودن لبخند و فعالیت بهتر دهان و جویدن است. در این مقاله قصد داریم به ایمپلنت کامل فک پایین و بالا بپردازیم.

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین
ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

ایمپلنت کامل راهی آسان برای جایگزین نمودن دندان های آسیب دیده یا از دست رفته می باشد. ایمپلنت ها مشابه ریشه دندان رفتار می کنند و آن ها پایه ای ثابت و محکم برای اتصال به فک دارند.    

ایمپلنت فک بالا و پایین

همانطور که می دانید ایمپلنت کامل برای جایگزین نمودن دندان های از دست رفته می باشد. از بین رفتن دندان های فک بالا با تحلیل استخوان می باشد. تحلیل استخوان به معنی از بین رفتن اندازه طبیعی و ضخامت اسخوان ها است. زیرا ایمپلنت های دندانی به طور مستقیم در درون فک قرار می گیرند. به یاد داشته باشید از دست دادن دندان باعث تغییر بافت های نرم به خصوص بافت لثه می شود. تغییرات استخوان و بافت باید در برنامه درمانی دندانپزشک قرار بگیرد تا دندانپزشک بتواند ایمپلنت را انجام دهد.  

ایمپلنت کامل فک پایین و بالا به معنی جایگزینی تمام دندان های فک می باشد. تعداد ایمپلنت هایی که دندانپزشک می تواند در استخوان فک بیمار بگذارد به ضخامت استخوان، نوع دندان و سلامت فک بستگی دارد. اولین قدم برای این جراحی قرار دادن پایه های ایمپلنت در فک می باشد. پس از آن بهبودی کامل لثه حاصل می شود و اتصالات ایمپلنت انجام می گردد. قدم بعدی قرار دادن روکش دندان روی پیچ است که نقش تاج دندان را دارد.  

برای رفع کمبود توده استخوان چه باید کرد؟

برای انجام ایمپلنت کامل و رفع کمبود توده استخوان ابتدا باید مراحل اولیه دندانپزشکی مثل تصویربرداری انجام شود. برخی مواقع تصاویر اسکن شده دندان و فک از دست رفتن بیش از حد استخوان را نشان می دهند. به همین منظور در صورت تحلیل استخوان متخصص بایستی عمل پیوند استخوان را انجام دهد. زمان مورد نیاز برای پیوند استخوان و نصب ایمپلنت ها تقریبا شش ماه می باشد.  

درمان ایمپلنت کامل فک بالا و پایین چقدر زمان نیاز دارد؟

مدت زمان درمان ایمپلنت کامل را وضعیت استخوان و سلامت دهان شما تعیین می نماید. خوب است بدانید در کاشت ایمپلنت دندانپزشک فقط ایمپلنت را داخل استخوان قرار می دهد. بعد از آن بدن فرد می تواند در اطراف ایمپلنت استخوان سازی کند. استخوان جدید می تواند به راحتی با ایمپلنت کاشته شده جوش بخورد. برای اینکه همجوشی اساسی و کامل میان استخوان و ایمپلنت ایجاد شود حداقل سه ماه زمان نیاز دارد. استخوان ساخته شده تا سه ماه هنوز بلوغ کافی پیدا نکرده است و نرم می باشد.

ایمپلنت کامل گاهی اوقات با کاشت دندان عمل پیوند استخوان انجام می شود. در نتیجه به طور دقیق شش ماه طول می کشد تا دندان ها بر پایه ایمپلنت متصل شوند. تایم مورد نیاز برای ساخت دندان مصنوعی ثابت و ایمپلنت کامل سه هفته تا یک ماه زمان نیاز دارد.

فیلم ایمپلنت کامل فک بالا

فیلم ایمپلنت کامل فک بالا

قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین
قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

خوب است بدانید عوامل زیادی می توانند قیمت ایمپلنت کامل را تغییر دهند. تمام این عوامل می توانند روی قیمت تاثیر می گذارد. در ادامه ده مورد مهم را مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. جنس سازنده ایمپلنت کامل دندان
 2. استحکام و مقاومت لثه
 3. برند مربوط به ایمپلنت دندان
 4. کشور سازنده ایمپلنت
 5. مواد به کار رفته برای ایمپلنت
 6. تعداد روکش دندانی برای ساخت ایمپلنت کامل
 7. کیفیت روکش ساخته شده و لابراتوار محل انجام ایمپلنت
 8. تعداد ایمپلنت های کاشته شده در فک بالا و پایین
 9. دندانپزشک و متخصص انجام دهنده ایمپلنت
 10. زمان کاشت ایمپلنت کامل روی دندان
هزینه ایمپلنت کامل دو فک ( 11 الی 16 ایمپلنت ) بدون احتساب پیوند استخوان و کشیدن دندان
عنوان ایمپلنتحداقلحداکثر
کره ای درجه 386/500/000108/000/000
کره ای درجه یک108/500/000164/000/000
اشترومن ( نئودنت)130/500/000196/000/000
اشترومن active185/500/000276/000/000

ایمپلنت فوری فک پایین

ایمپلنت کامل و فوری فک پایین جایگزین عالی برای دندان های از دست رفته می باشند که این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده است. ایمپلنت از یک پایه تیتانیومی ساخته شده است که در استخوان فک قرار می گیرد و برای نگه داشتن تاج دندان به جای ریشه دندان طبیعی طراحی می شود. پایه ایمپلنت در مرحله جایگذاری در استخوان فک قرار می گیرد. سپس چند ماه در جای خود می ماند تا بتواند به آسانی با استخوان فک جوش بخورد. پس از آن در مرحله بعدی لثه باز می شود و بریچ، تاج دندان و دندان مصنوعی روی پایه ایمپلنت قرار می گیرند. امروزه ایمپلنت فوری فک پایین توسط متخصص ایمپلنت انجام می شود. در این شیوه تا 48 ساعت بعد از جراحی ایمپلنت، تاج موقت روی دندان ها قرار می گیرد. در مدت جوش خوردن، استخوان در جای خود باقی می ماند.

نکات مهم در ارتباط با ایمپلنت فوری فک پایین

ایمپلنت کامل و فوری روشی از ایمپلنت دندان است که در آن تاج موقت در استخوان فک روی ایمپلنت قرار می گیرد. برای قرار دادن ایمپلنت دندان باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • استخوان فک ارتفاع و حجم کافی را باید داشته باشد.
 • جراحی بیمار برای انجام ایمپلنت فوری در یک جلسه صورت می گیرد.  
 • روش های اصلی و فوری برای کاشت ایمپلنت دندان هنگامی انجام می شود که بیمار دندان خود را کشیده باشد.
 • ترمیم استخوان در درون حفره کشیده شده رخ می دهد. این امر موجب می شود استخوان سازی زودتر آغاز شود.
 • توجه داشته باشید اگر استخوان اطراف ایمپلنت کافی نباشد، کاشت ایمپلنت فوری به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

ایمپلنت کامل فک پایین

در مورد ایمپلنت کامل فک پایین باید بدانید که پروسه قرارگیری دندان ها در  این ناحیه آسان تر می باشد. در این شیوه پایه های ایمپلنت در قسمت زیرین فک کاشته شده است. زیرا تراکم عصبی در این ناحیه کمتر می باشد. پس از آن ایمپلنت دندان ها در فک پایین مانند فک بالا انجام می شوند. اگر شخص از تراکم استخوانی مناسبی برخوردار نباشد، باید حتما جراحی ترمیمی انجام شود. توجه داشته باشید پیوند استخوان و بافت نرم پیش از انجام ایمپلنت فک پایین انجام می شود.

ایمپلنت کامل فک پایین
ایمپلنت کامل فک پایین

نکات مهم در ارتباط با ایمپلنت فک پایین

نکات زیر را برای انجام ایمپلنت کامل باید به یاد داشته باشید:

 • ساختار فک بالا و پایین کاملا با یک دیگر فرق می کنند. متخصص جهت انجام ایمپلنت کامل باید دقت لازم را داشته باشد. زیرا بررسی استخوان فک بالا و پایین باید به صورت جداگانه انجام شود.
 • جداسازی دندان ها تحت بی حسی موضعی انجام می شود. مراحل بعدی امکان دارد با توجه به پیوند پایه ها و وضعیت دندان های شما کمی طول بکشد.  

مراحل ایمپلنت کامل

برای کاشت ایمپلنت کامل چندین عمل جراحی لازم است. به همین دلیل در مرحله اول دندانپزشک معاینه کامل را انجام می دهد. زیرا باید وضعیت دقیق دندان ها و ارتباط آن ها با یک دیگر مشخص گردد.

کشیدن دندان آسیب دیده

پروسه کاشت ایمپلنت کامل در چند مرحله انجام می شود. اگر دندانی دارید که هنوز کشیده نشده است، باید کشیدن آن زودتر انجام شود. دندان باید حتما از طریق آتروماتیک برداشته شود تا صفحه باکال و استخوان های اطراف سلامت باقی بمانند. اگر حفره داخل استخوان کاملا سلامت باشد، جراح می تواند کاشت ایمپلنت را انجام دهد.

پیوند استخوان

اگر استخوان فک به اندازه کافی ضخامت نداشته باشد امکان دارد پیش از جراحی بیمار به پیوند استخوان نیاز داشته باشد.

قرار دادن ایمپلنت ها

برای این کار باید برش بسیار کوچکی روی لثه ایجاد شود. پس از آن یک سوراخ کوچک در استخوان ایجاد می شود و ایمپلنت در عمق آن قرار می گیرد.

مرحله ریکاوری

پس از قرار دادن ایمپلنت در دهان، پروسه ای به اسم استخوان سازی صورت می گیرد.

نصب اباتمنت

پس از تکمیل پروسه استخوان سازی نوبت به نصب اباتمنت است. اباتمنت یک سوکت توپ مانند است که به جای فنر و بالشتک رفتار می کند.

اتصال تاج های موقت

پیش از اتصال پروتز نهایی، یک تاج موقت باید نصب شود.

اتصالات نهایی

تاج دائمی پس از 3 تا 9 ماه متصل می گردد. نصب اتصالات نهایی پس از بهبود لثه انجام می شود. استحکام کافی استخوان را نیز باید در نظر داشته باشید.  معمولا هر تاج به یک ایمپلنت وصل می شود. اما می توان چند دندان را با هم بریچ کرد و به یک دیگر وصل نمود. پس از آن همه را به یک ایمپلنت متصل کرد.

برای جایگزینی کل دندان های از دست رفته به ایمپلنت کامل نیاز می باشد. این نوع ایمپلنت برای کل دهان انجام می شود. ایمپلنت ها پایه های فلزی از جنس تیتانیوم دارند که به راحتی جایگزین دندان طبیعی می شوند. برخی از مردم بر این باورند که در ایمپلنت کل دهان، لازم است که به تعداد دندان ها، ایمپلنت کاشته شود. ولی این تصور غلطی می باشد. بلکه برای هر فک بیمار به تناسب دندان ها تعداد اندکی ایمپلنت کاشته می شود.   

روش جای گذاری مناسب ایمپلنت کامل به این شکل است که در ابتدا پیچ های ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت در فک قرار می گیرند. پیچ های ایمپلنت را فیکسچر می نامند. بعد از کار گذاشتن  فیکسچر دو تا شش ماه زمان لازم است تا فیکسچرهای کاشته شده شرایط مطلوب برای قرارگیری روکش را به دست آورند. بعد از پایان دوره دو تا شش ماهه، ایمپلنت ها به وسیله پیچ های مخصوص محکم می شوند. انجام ایمپلنت کل دهان ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. اغلب اوقات امکان دارد میزان حجم استخوان فک برای کاشت ایمپلنت کافی نباشد. به همین علت بیمار به استخوان فک نیاز داشته باشد.  

در ایمپلنت کامل برای کل دهان تعداد پایه ها و نحوه قرارگیری آن وابسته به طرح درمان می باشد. اگر پروتز متحرک باشد، تعداد پایه ها در فک بین سه تا پنج عدد می شود. پس از مدتی پروتز متحرک باید روی پایه ها قرار بگیرد. بیمار باید روزی 2 تا 3 بار پروتزها را بردارد و تمیز کند. یک تفاوت بارز بین پروتز متحرک و ثابت در این است که پروتز متحرک به علت قرار گرفتن بهتر روی لثه قفل می گردد. جویدن و صحبت کردن نیز در این نوع پروتز برای شخص راحت تر می شود.   

مزایای ایمپلنت کامل برای کل دهان

ایمپلنت کل دهان
ایمپلنت کل دهان

در اوردنچربه طور معمول چهار ایمپلنت کامل در فک کاشته می شود. ایمپلنت های کاشته شده مثل دندان طبیعی عمل می کند. همچنین نیروهای  حاصل از جویدن را به استخوان های فک وارد می کند. به همین خاطر استخوان تحلیل نمی رود. مزیت های ایمپلنت کامل برای کل دهان شامل موارد زیر می شود:

 • رعایت بهداشت در آن بسیار راحت تر از دندان مصنوعی می باشد.
 • طول عمر آن نسبت به دندان مصنوعی بیشتر می باشد.
 • برعکس دندان مصنوعی ثابت است.
 • زیبایی ایمپلنت بیشتر از دندان مصنوعی می باشد.  

تعداد ایمپلنت برای فک بالا

تعداد ایمپلنت کامل برای فک بالا اگر فرد کاملا بی دندان باشد، به طور معمول به هشت عدد ایمپلنت نیاز دارد. ایمپلنت ها مشابه دندان های طبیعی فرد می باشند و در دهان او ثابت می شوند. بیمار نمی تواند ایمپلنت ثابت را از دهان خود بیرون بیاورد. به یاد داشته باشید به منظور کاشت ایمپلنت در فک بالا باید ارتفاع استخوان در حد مطلوب و مناسب باشد. زیرا بلافاصله بعد از استخوان فک، در بخش زیرین حفره ی سینوس جای می گیرد. اگر استخوان ارتفاع لازم و کافی نداشته باشد امکان دارد ایمپلنت غشای زیرین سینوس را سوراخ کند. همچنین بتواند به حفره سینوسی وارد شود. برای کسانی که استخوان فک بالای آن ها ارتفاع لازم را ندارد، جراحی لیفت سینوس انجام می شود. این جراحی قبل از کاشت ایمپلنت انجام می گردد. گاهی اوقات به جای این کار می توان به راحتی از مینی ایمپلنت استفاده نمود.      

ایا میشود همه دندانها را ایمپلنت کرد

اگر نیاز به تعویض تمام دندانهای فوقانی یا تحتانی یا تمام دندانهای دهان خود دارید ، کاشت دندان کامل با قوس کامل می تواند گزینه ای باشد. برخلاف پروتزهای قابل جابجایی ، ایمپلنت ها در فک به عنوان جایگزینی طولانی مدت برای دندان های از دست رفته ایمن هستند.

در حالی که ایمپلنت های دندانپزشکی سنتی می توانند یک دندان یا چند دندان پشت سر را جایگزین کنند ، کاشت قوس های کامل از یک پل ثابت برای جایگزینی کل ردیف دندان های از دست رفته استفاده می کند. بسته به فرد ، این ممکن است شامل قرار دادن 4 یا 6 ایمپلنت برای پشتیبانی از تمام دندان ها در هر قوس باشد.

برای اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان به لینک زیر مراجعه کنید .

هزینه ایمپلنت

برچسب ها

  نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

  WhatsApp مشاوره با پزشک