قیمت کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت کامپوزیت دندان
قیمت کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان ماده خمیری شکل است که مواد سازنده آن از رزین تشکیل شده است. از کامپوزیت برای پر کردن و اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. کامپوزیت دندان طرح لبخند به اصلاح فرم، سایز و رنگ دندان می پردازد و عیوب دندان ها را می پوشاند.

کامپوزیت دندان چیست ؟

قیمت کامپوزیت دندان در تهران چقدر است ؟

قیمت هر واحد کامپوزیت ونیر دندان جلو با کیفیت درجه یک ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان با ۲ سال ضمانت و درجه دو با قیمت ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان با یکسال ضمانت و درجه سه ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ با ۶ ماه ضمانت و درجه چهار با هزینه ۵۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد.

نوع کامپوزیتقیمت هر واحدضمانت
قیمت کامپوزیت درجه ۱۳٫۵۰۰٫۰۰۰۲ سال
قیمت کامپوزیت درجه ۲۲٫۵۰۰٫۰۰۰۱ سال
قیمت کامپوزیت درجه ۳۲٫۰۰۰٫۰۰۰۶ ماه
قیمت کامپوزیت درجه ۴۱٫۵۰۰٫۰۰۰ندارد
قیمت کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۳

هزینه های قرار داده شده به ازای هر واحد می باشد.

علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان و لمینت چیست ؟

هزینه کامپوزیت دندان کمتر از لمینت دندان می باشد و علت این تفاوت در سفارشی تولید شدن روکش های لمینت توسط لابراتور می باشد اما کامپوزیت دندان ماده خمیری شکل است که بر روی دندان قرار گرفته و در طی یک جلسه انجام می شود.

قیمت کامپوزیت قسطی چقدر است ؟

پرداخت هزینه کامپوزیت دندان به صورت قسطی در ۲ الی ۱۰ ماه فراهم است و همچنین شرایط اقساط کامپوزیت دندان با چک به صورت توافقی است.

قیمت کامپوزیت هر فک چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت هر فک یا قیمت کامپوزیت فک بالا بسته به تعداد واحد آن دارد و به طور کلی به ۴ الی ۸ واحد کامپوزیت نیاز است که هزینه در بازه قیمتی ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ الی ۲۸٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد.

قیمت کامپوزیت آلمانی چقدر است؟

کامپوزیت آلمانی از دسته کامپوزیت های درجه ۱ و ۲ به حساب می آیند و هزینه هر واحد آن ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان الی ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چگونه محاسبه می شود ؟

کامپوزیت ونیر ها نیز دارای انواع مختلف و در کیفیت های متفاوتی هستند. عوامل مختلفی بر روی قیمت کامپوزیت ونیر تاثیر گذار هستند اعم از تعداد کامپوزیت ، کیفیت کامپوزیت ، تجربه پزشک و محل کلینیک ، میزان امکانات و تجهیزات و ……………..

چند واحد کامپوزیت لازم است ؟

به طور کلی تعداد واحد کامپوزیت لازم به تعداد دندان های نمایان در هنگام لبخند بستگی دارد که تعداد نهایی آن وابسته به نظر شما با مشورت پزشک تعیین می شود اما به طور معمول برای فک بالا ۶ الی ۸ واحد کامپوزیت انجام می شود.

انواع برند کامپوزیت

کامپوزیت دندان ماده خمیری شکل از جنس رزین است که توسط برندهای گوناگون تولید می شود. هر شرکت دارای تنوع رنگ متفاوتی است و همچنین در کیفیت، طول عمر و تکنولوژی با یک دیگر متفاوت هستند. به همین علت هزینه هر برند کامپوزیت با دیگری متفاوت بوده و می توانید با ما همراه باشید تا قیمت کامپوزیت دندان به طور کامل بررسی نماییم.

میزان تجربه و تخصص پزشک

همانطور که گفته شد مواد کامپوزیت دندان بر روی دندان قرار می گیرد و توسط دندانپزشک فرم و حالت می گیرد. به همین علت زیبایی کامپوزیت دندان به طور مستقیم به مهارت دستان دندانپزشک شما بستگی دارد. مسلماً هر چه مهارت پزشک بیشتر باشد، هزینه بیشتری نیز دریافت می کند.

در این روش هرگز نباید هیچ گونه درز و منفذی بین دندان و کامپوزیت باقی بماند. با توجه به مراحلی که بیان کردیم قطعا همه ما می دانیم که انجام روش زیبایی کامپوزیت نیازمند دقت، ظرافت و هنر خاصی است که کاملا مربوط به متخصص شما می باشد.

بدین صورت که باید پزشک با مهارت و تخصص خاص خود این مواد را بر روی دندان فرم دهد. پس از آن که فرم نهایی کامپوزیت در هر مرحله اجرا شد باید به وسیله نور مخصوص مرحله محکم سازی اجرا شود. یکی از چالش هایی که برای اجرای کامپوزیت وجود دارد تطابق رنگ، خطوط و ضخامت کامپوزیت بر روی دندان های مختلف است.

در واقع کامپوزیت دندان یک ماده خمیری شکل است که اگر بخواهند آن را برای انجام روش کامپوزیت ونیر استفاده کنند باید آن را به وسیله قلم های مخصوص بر روی دندان قرار دهند و سپس آن را فرم دهند. در نهایت با استفاده از نوری که از دستگاه لایت کیور تابیده می شود سفت و محکم می شوند و به دندان باند می شوند.

علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان بین مراکز

امپوزیت دندان امروزه محبوبیت خاصی در کشور ما پیدا کرده است و شما با تبلیغات هایی با قیمت های کاملا متفاوت مشاهده می کنید و در برخی از این تبلیغات ها قیمت های بسیار ارزانی مشاهده می کنید اما علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان در چیست ؟

هر چه تبهر و تجربه دندانپزشک در انجام کامپوزیت شما بیشتر باشد ، کامپوزیت شما دارای زیبایی و فرم زیبا تری می باشد و مسلما دستمزد یک دندانپزشک با تجربه و با تبهر با یک دندانپزشک معمولی تفاوت دارد.

البته لازم به ذکر است در برخی تبلیغات ها قیمت هایی اعلام می شود و شما پس از مراجعه به کلینیک یا مطب آن ها ، هزینه های اضافه تر و بیشتری از شما گرفته می شود و برخی از خدمات را بر روی قیمت درج شده ، برای شما محاسبه نمی کنند.

پرسش و پاسخ کامپوزیت ونیر

برای کامپوزیت دندان چند جلسه طول میکشد؟

در  درمان کامپوزیت بر خلاف درمان لمینت دندان نیاز به قالب گیری و چند جلسه درمان نیاز ندارد. درمان کامپوزیت ونیر در همان جلسه اول انجام می شود و دندان های کامپوزیت شده شما به شما نشان داده می شود و در صورت نیاز به تغییر از نظر شما ، انجام خواهد شد.

آیا کامپوزیت به دندان آسیب میزند؟

درمان کامپوزیت دندان برای دندان های طبیعی شما ، ضرری ندارد و فقط کامپوزیت ها بر روی دندان های شما میچسبند.

آیا کامپوزیت ونیر باعث بوی بد دهان می شود؟

کامپوزیت دندان اگر به صورت اصولی انجام شود ، سبب پوسیدگی دندان نمی شود اما در صورتی که لبه های کامپوزیت دندان با دندان خوب با یکدیگر چفت نشده باشند ، منطقه ای برای نفوذ میکروب و گیر کردن خورده های غذایی می شود. زمانی که این تیکه ها یا میکروب ها در این مکان ها گیر می کنند ، به مرور زمان ممکن است سبب ایجاد بوی بد در دهان شود.

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است که اگر کامپوزیت دندان به خوبی انجام نشود و فاصله ای بین کامپوزیت و لثه وجود داشته باشد ، سبب تجمع میکروب و ایجاد بوی بد در دهان شود.

آیا امکان حذف کامپوزیت ونیر وجود دارد ؟

در مورد این موضوع بستگی به پزشک  وضعیت دندان های شما بستگی دارد. کامپوزیت های دندان ممکن است بدون تراش انجام شوند و یا تراش بسیار کمی داشته باشند. اما اگر شما بخواهید بعدا کامپوزیت های دندان های خود را حذف کنید یا بردارید ، اگر مینای دندان تراش نداشته باشد و یا ساختار خوبی داشته باشد،  می توانید آن ها را حذف کنید.

در صورتی که می خواهید بعدا کامپوزیت های دندان خود را بعدا حذف کنید ، حتما قبل از انجام کامپوزیت با پزشک خود مشورت کنید.

البته در صورتی که بخواهید کامپوزیت های دندان خود را حذف کنید و لمینت دندان انجام دهید، مشکلی وجود نخواهد داشت.

کامپوزیت دندان چند ساعت طول میکشه ؟

در درمان کامپوزیت دندان نیاز به قالب گیری و ارجاع به لابراتور وجود ندارد و در طی یک جلسه انجام می شود و طول این جلسه قاعدتا بیشتر است و تمامی کار به صورت دستی توسط پزشک انجام میشود.

طول جلسه کامپوزیت بسته به تعداد و وضعیت بیمار فرق دارد اما به طور کلی بین ۲ الی ۶ ساعت انجام کار کامپوزیت شما ممکن است طول بکشد.

آیا کامپوزیت به دندان آسیب میزند ؟

خیر . کامپوزیت های دندانی مواد خمیری شکل هستند که بر روی دندان های شما قرار می گیرند و برای زیبایی هستند و به دندان شما پیوند می خورند و آسیبی به دندان شما وارد نمی کنند. اما بعد از انجام کامپوزیت دندان نیز شما باید مانند یک دندان طبیعی از آن ها مراقبت کنید.

معرفی انواع برند کامپوزیت

همانطور که گفته شد کامپوزیت دندان دارای انواع برند مختلفی است و صرفا نباید در شناخت کامپوزیت به کشور سازنده آن اکتفا کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر انواع برند کامپوزیت محبوب با ما همراه باشید. در جدول زیر می توانید با انواع برند کامپوزیت به همراه کشور سازنده و گارانتی آن آشنا شوید.

برند کامپوزیتکشور سازندهضمانت ما ( شکستگی و لب پر شدن )
اسپیدنت چین__
شوفوژاپن۳ ماه
سولافیل انگلیس ۳ ماه
SDI استرالیا۳ ماه
اپالیس FGM برزیل۳ ماه
آکسفورد آلمان۳ ماه
گرادیا GC ژاپن۶ ماه
توکویاما ژاپن۶ ماه
زنیت آلمان۶ ماه
سارمکو سوئیس۶ ماه
جیانیان GC ژاپن۹ ماه
کاریزما آلمان۹ ماه
IPS سوئیس – آلمان۱۲ ماه
کازمادنت آمریکا۱۲ ماه

کامپوزیت توکویاما چیست ؟

کامپوزیت توکویاما ( Tokuyama ) یکی از نخستین کامپوزیت های دندانی را تولید و معرفی کرد. کامپوزیت توکویاما در کشور ژاپن تولید می شود و تنوع رنگی مناسبی از A1 تا D4 را دارا می باشد. همچنین این کامپوزیت در دسته میکروهیبریدی قرار دارد و در برابر سایش مقاوم می باشد.

قیمت کامپوزیت توکویاما چقدر است؟

هزینه یک واحد کامپوزیت توکویاما ژاپنی ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد که شامل ۶ ماه گارانتی می باشد.

مزایای کامپوزیت توکویاما

 • از این نوع کامپوزیت برای ترمیم های مستقیم انواع پوسیدگی در دندان های قدامی و خلفی استفاده می شود.
 • قابلیت بستن دیاستم را دارد و از آن برا ترمیم پورسلین و کامپوزیت استفاده می شود.
 • برای کیور شدن نیاز به مدت زمان بسیار کوتاهی حدود ۱۰ثانیه دارد.
 • زمان کارکرد آن طولانی است و حدود ۹۰ ثانیه به طول می انجامد.
 • دارای قابلیت پک شدن بالایی دارد و مقاومت آن در برابر سایش بسیار بالاست.
 • دارای شیرینکیج بسیار مطلوب و درخشندگی بالایی است.
 • در مدت بلند امکان تغییر رنگ پس از کیور شدن را دارد.

کامپوزیت IPS چیست ؟

کامپوزیت ای پی اس ( IPS ) یک کامپوزیت سوئیسی آلمانی  با کیفیت می باشد و دارای تنوع رنگی بسیار بالایی می باشد. کامپوزیت ای پی اس یک کامپوزیت نانوهیبرید می باشد که از مزایای مهم آن می تواند به عدم حساسیت اشاره کرد.

قیمت کامپوزیت IPS چقدر است ؟  

کامپوزیت ای پی اس ( IPS ) یک کامپوزیت درجه یک محسوب می شود و هزینه هر واحد آن ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان است که ۱ سال گارانتی شامل آن می شود.

مزایای کامپوزیت ips

 • طیف رنگی و تنوع رنگ این نوع کامپوزیت بسیار بالا است. دارای رنگ های مات و براق است.
 • در استفاده از این نوع کامپوزیت هیچ گونه حساسیتی دیده نخواهد شد.
 • دارای ظاهری بسیار طبیعی است و می توان از آن به عنوان دندان طبیعی یاد کرد.
 • در صورتی که این نوع کامپوزیت دچار مشکلی شود می توانید آن راترمیم کنید و نیاز به تعویض آن وجود ندارد.
 • با وجود ذرات سرامیکی زیادی که بر روی این نوع کامپوزیت وجود دارد همچنان دارای استحکام بسیار بالایی است. و همین استحکام و مقاومت آن باعث شده است در برابر فشارهای سنگینی که خوردن برخی مواد غذایی به دندان وارد می کند مقاوم باشند.
 • متریالی که در ساخت این نوع کامپوزیت استفاده شده است باعث افزایش طول عمر این کامپوزیت ها شده است. منظور از متریال استفاده شده همان ذره های سرامیکی است.

کامپوزیت کاریزما چیست ؟

کامپوزیت کاریزما ( Charisma ) یک محصول آلمانی کامپوزیت با کیفیت می باشد که توسط برند کولرز تولید می شود. این کامپوزیت از استحکام و کیفیت بالایی برخودار است و از محبوبیت ویژه در جهان بهره مند می باشد.

قیمت کامپوزیت کاریزما چقدر است ؟

هزینه هر واحد کامپوزیت کاریزما آلمان بین ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ الی ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد که شامل یک سال گارانتی می شود.

مزایای کامپوزیت کاریزما

 • کاربرد مهم این نوع کامپوزیت اسپلنیت کردن دندان ها است.
 • با استفاده از آن می توان ترمیم مستقیم پوسیدگی کلاس های ۱ الی ۵ را انجام داد.
 • کیفیت بسیار بالایی در بستن دیاستم دارد و در دارای هندلینگ بسیار آسان و عالی است.
 • از تکنولوژی Microglass II در ساخت آن استفاده شده است.
 • دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی است و از حداقل شیرینکیج برخوردار است.
 • قطر ذرات کامپوزیت کاریزما حدود  0.005 میکرون الی ۵ میکرون است.

کامپوزیت سارمکو چیست ؟

کامپوزیت سارمکو ( Saremco ) یک برند کامپوزیت سوئیسی محبوب در ایران می باشد که از مزایای مهم آن می توان با طول عمر بالا، مقاوم بودن در برابر تغییر رنگ و استفاده آسان در برای پزشک اشاره کرد.

قیمت کامپوزیت سارمکو سوئیس چقدر است ؟

هزینه هر واحد کامپوزیت سارمکو سوئیسی ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان بوده که در کنار دوام بالای خود آن ، شامل یکسال گارانتی نیز می شود. 

مزایای کامپوزیت سارمکو

 • این کامپوزیت دارای استرس انقباضی بسیار کم و انقباض حجمی بسیار اندک است.
 • در برابر نور یونیت تا ۷ دقیقه در ۱۱۰۰۰ لوکس مقاومت دارد.
 • حساسیتی ایجاد نخواهد کرد و قابلیت هیدروفوبیک ( حداقل جذب آب) و قابلیت حداقل انحلال در آب را دارد.
 • فاقد هر گونه مونومرهای آزاد سمی است. و به راحتی قابلیت متراکم شدن دارد.
 • هندلینگ، پالیش پذیری و درخشش بسیار عالی دارد و از آن می توان برای ترمیم های قدامی و خلفی استفاده نمود.
 • قابلیت لایت کیور و رادیواپک دارد و برای تخصص های دندان پزشکی زیبایی دارای کاربر های بالایی است.

کامپوزیت سولافیل چیست ؟

کامپوزیت سولافیل ساخت کشور انگلیس می باشد و کیفیت مناسبی برخودار می باشد. کامپوزیت سولافیل ( solafil ) یک کامپوزیت مایکرو هایبرید می باشد.

قیمت کامپوزیت سولافیل

هزینه هر واحد کامپوزیت سولافیل بین ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ الی ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد که به همراه ۳ ماه گارانتی ویژه تقدیم شما عزیزان می شود.

مزایای کمپوزیت سولافیل

 • با استفاده از این کامپوزیت امکان ترمیم های مستقیم قدامی و خلفی در حفره های کلاس ۱ تا ۵ انجام می شود.
 • با استفاده از آن امکان اینلی، آنلی و روکش لمینت امکان پذیر است.
 • به وسیله کامپوزیت سولافیل می توان شکاف در دندان های مولر و پرمولر را درزگیری کرد.
 • محکم سازی دندان های لق و ساخت ریشه در دیگر مزایای این کامپوزیت دندانی است.
 • قابلیت نچسب بودن و مقاومت در برابر پلاک ها دارد و بسیار روان است.
 • دارای قدرت و ماندگاری بسیار بالایی است و سطح آن همگن است.

کامپوزیت شوفو چیست ؟

کامپوزیت شوفو ( shofu ) ساخت کشور ژاپن می باشد که از دسته برند های با کیفیت مناسب در کنار هزینه مناسب شناخته می شود. کامپوزیت های شوفو از مزایایی همچون کاهش امکان پوسیدگی، حساسیت و زیبایی بالا برخوردار هستند.

قیمت کامپوزیت شوفو ژاپن

هزینه هر واحد کامپوزیت شوفو ساخت کشور ژاپن بین ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ الی ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد که شامل یک گارانتی ۳ ماه می شود.

مزایای کامپوزیت شوفو

 • کاربرد مهم این کامپوزیت سایش های طوق دندان و پوسیدگی های سطح ریشه است.
 • از آن برای اصلاح طرح و فرم دندان استفاده می شود.
 • این کامپوزیت برای ترمیم های کلاس III, IV, V بسیار مناسب است.
 • با استفاده از آن می توان شکستگی های لبه انسیزال دندان را ترمیم نمود.
 • این کامپوزیت جزو کامپوزیت های نسل دوم کامپوزیت های جیومر لایت کیور است که قابلیت آزاد سازی فلوراید دارند.
 • این کامپوزیت با استفاده از تکنولوژی S-PRG (Surface Pre-Reacted Glass-Ionomer) ساخته شده است.

مزایای کامپوزیت اسپیدنت

 • کامپوزیت اسپیدنت دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی است.
 • از این کامپوزیت برای درمان های آستریورپیت استفاده می شود.
 • ضریب ارتجاعی این نوع کامپوزیت دندان مانند عاج دندان طبیعی است.
 • از کامپوزیت اسپیدنت برای فیشور سیلانت و ثابت کردن دندان های لق استفاده می شود.
 • این نوع کامپوزیت رادیواسپیتی بسیار عالی دارد.
 • پولیش پذیری این کامپوزیت بسیار مناسب است.
 • امکان استفاده از این نوع کامپوزیت در درمان ارتودنسی هم وجود دارد زیرا دارای چسبندگی بالا به براکت ارتودنسی است.
 • کامپوزیت اسپیدنت دارای شیرینکیج بسیار پایین است.
 • از این کامپوزیت اغلب برای ترمیم حفره های ۱ تا ۳ و کلاس عمقی استفاده زیادی می شود.

مزایای کامپوزیت زنیت

 • از آن برای تنظیم خطوط و سایه جهت بهبود زیبایی استفاده می شود.
 • این کامپوزیت دارای فرمول پیشرفته جدید است و در آن کاهش انقباض را تجربه خواهید کرد. در همین راستا مقاومت بالایی در برابر سایش پیدا کرده است.
 • قابلیت پر کنندگی و استفاده راحت دارد به همین دلیل قابلیت پالیش آن و ترمیم هایش بسیار بالا و همگن است. قابلیت پر کنندگی آن به بیش از ۸۳ درصد سطح ذرات گسترش یافته و تراکم بالای آن می تواند بار بیشتری را تحمل کند.
 • کامپوزیت زنیت دارای انقباض پلیمریزاسیون کمتری است.
 • قابلیت تغییر رنگ بسیار کمی دارد و در برابر تغییر رنگ مقاوم است.
 • با استفاده از آن ترمیم های مستقیم خلفی و قدامی در حفره های کلاس ۱ تا ۵ سیاه و سفید امکان پذیر است.

مزایای کامپوزیت آکسفورد

 • این کامپوزیت دارای هندلینگ بسیار فوق العاده و ترمیم بسیار ظریف و زیبا است.
 • دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی در برابر گشترس ترک های به وجود آمده است زیرا دارای فیلر تقویت شده است.
 • در برابر سایش و تغییر  رنگ دارای مقاومت بسیار بالایی است و قابلیت پالیش پذیری عالی دارد.
 • از آن برای درمان خلفی و قدامی استفاده می شود.
 • دارای طیف رنگی بسیار گسترده و وسیع است.
 • دارای ترانسلوسنسی و اپاسیتی بسیار مطلوب مانند دندان طبیعی دارد و در نتیجه کار بسیار طبیعی خواهد بود.
 • کامپوزیت آکسفورد قابلیت عدم چسبندگی به اینسترمنت را دارد.
 • این کامپوزیت مبنی بر رزین UDMA است و دارای ذرات فیلر معدنی کمتر از ۱ میکرو است.

فیلم کامپوزیت دندان

فیلم کامپوزیت دندان

مراحل انجام کامپوزیت دندان چگونه است؟

مراحل انجام کامپوزیت دندان ممکن است در یک جلسه انجام شود. اما برای انجام لمینت دندان حداقل دو الی سه جلسه زمان نیاز است. در این بخش قصد داریم مراحل انجام ایمپلنت دندان را توضیح دهیم، با ما همراه باشید:

درمان های پیش از انجام کامپوزیت چیست ؟
پیش از آن که بخواهید روش کامپوزیت دندان را اجرا نمائید باید از سلامت لثه های خود اطمینان کامل حاصل نمائید. در صورتی که لثه شما دچار التهاب باشد باید به صورت کامل التهاب لثه شما درمان شود. البته برخی از درمان ها را می توان دقیقا در زمان اجرای کامپوزیت دندان انجام داد. ترمیم و درمان دندان ها در صورتی که جزئی باشد نیاز به زمان جداگانه برای اجرا ندارد.
مراحل انجام کامپوزیت دندان چگونه است؟
مراحل انجام کامپوزیت دندان چگونه است؟

ابتدا باید در یک جلسه مشاوره رنگ و نوع کامپوزیت دندان انتخاب شود. و اگر درمانی لازم است بر روی دندان های فرد انجام شود در این جلسه اقدامات لازم مبذول شود. پس از آن در صورتی که دندان ها عاری از هر گونه مشکل بود باید سطح دندان به صورت کامل برس شود.

در مرحله بعدی بخشی از مواد کامپوزیت را بر روی دندان قرار می دهند تا رنگ آن بررسی شود و در صورت دل خواه بودن کار را آغاز کنند. اولین معیاری که برای انتخاب رنگ وجود دارد نظر و سلیقه شما است.

کامپوزیت در طیف رنگی سفید تا رنگ طبیعی دندان شما وجود دارد که بهتر است بر حسب رنگ چهره خود و مشورت پزشک رنگ نهایی را انتخاب نمائید.

پس از آنکه سطح دندان را به صورت کامل برس شده و خشک شد، باید فرآیند درمان زیبایی را آغاز نمود. با استفاده از قلم مخصوص بخشی از مواد را روی دندان قرار داد و به خوبی فرم دهی انجام داد. در نهایت هر لایه را باید با استفاده از نور آبی و دستگاه مخصوص سفت کرده تا استحکام کافی خود را حفظ کنند.

پس از آن هر بخشی از کامپوزیت که اضافه بود را باید از روی سطح دندان برداشته تا سطحی درخشان و کاملا صاف ایجاد کرد. هر گونه بلندی که از مواد وجود دارد باید گرفته شود تا از ایجاد لب پریدگی جلوگیری شود. در نهایت بر روی دندان پالیش انجام می شود تا سطحی درخشان، صاف و صیقلی داشته باشید. در نهایت لثه باید به صورت فیزیولوزیک شست و شو داده شود تا مراحل درمان زیبایی به پایان برسد.

مراحل کامپوزیت ونیر
مراحل کامپوزیت ونیر

کامپوزیت دندان اغلب در یک جلسه امکان پذیر است و نیازی نیست در چند جلسه انجام شود. اما لمینت دندان باید در لابراتور ساخته شود و سپس در مطب نصب شود. در اجرای کامپوزیت دندان هنر و مهارت دندان پزشک حرف اول را می زند زیرا میزان ظرافت و هنر دست پزشک می تواند یک نتیجه فوق العاده عالی را برای شما داشته باشد.

چه افرادی گزینه مناسبی برای استفاده از کامپوزیت دندان نیستند؟

اگر بخواهیم با توجه به تحقیقات به دست آمده بیان کنیم اغلب افراد می توانند برای اصلاح طرح لبخند خود از روش کامپوزیت دندان استفاده نمایند. این نوع درمان های زیبایی برای افرادی مناسب هستند که دارای دندان و لثه های سالم باشند. البته استفاده از لمینت و کامپوزیت دندان جنبه درمانی ندارد و بیشتر برای رفع نواقص و زیبایی دندان استفاده می شود. برای مثال افرادی که می خواهند فاصله بین دندان آن ها از بین برود یا رنگ دندان خود را تغییر بدهند از این دو روش استفاده می کنند. در راستای همین موضوع پیش از آن که لمینت و کامپوزیت دندان انجام دهید باید مشکلاتی هم چون پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و کج بودن شدید دندان ها رفع شود.

چند دسته از افراد هستند که نمی توانند از روش های زیبایی کامپوزیت دندان و لمینت دندان استفاده کنند این افراد عبارتند از:

 • بیمارانی که دارای عادت های بد مانند دندان قروچه هستند باید ابتدا بیماری خود را درمان کرده سپس اقدام به انجام کامپوزیت کنند.
 • برخی از افراد دارای سایش شدید دندانی هستند که گزینه مناسبی برای کامپوزیت دندان نیستند.
 • برخی افراد دارای بهم ریختگی دندانی شدید هستند  که باید در ابتدا ارتودنسی انجام داده سپس اقدام به کامپوزیت دندان کنند.
 • برخی از افراد دارای بیماری لثه فعال هستند که گزینه مناسبی برای کامپوزیت دندان نیستند.
 • افرادی که دارای بهداشت ضعیف دندانی هستند نمی توانند از این روش استفاده نمایند.
 • افرادی هستند که دارای برجستگی دندانی هستند. این دسته از افراد نباید از روش کامپوزیت دندان استفاده کنند و باید جایگزین آن از لمینت سرامیکی استفاده کنند. به این علت که لمینت سرامیکی دارای ضخامت بسیار کمی است و این نوع درمان زیبایی برای افرادی که دندان برجسته دارند مناسب است. کامپوزیت دندان الفراد را برجسته تر خواهد کرد.

مزایای کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان مانند دیگر درمان های زیبایی دارای مزایای منحصر به فرد است که در این بخش قصد داریم آن ها را نام ببریم:

 1. در این روش برای اجرا و نصب نیازی به تراشیدن مینای دندان و عاج نیست. به همین علت هرگز دندان ها آسیب نمیبینند و مشکلی برای آن ها پیش نمی آید.
 2. در استفاده از این روش اگر دندان های بالایی تحت فشار زیادی قرار بگیرد ممکن است دچار لب پریدگی و شکستگی شوند. که در این روش امکان ترمیم و اصلاح دندان آسیب دیده وجود دارد. ترمیم این دندان مانند ترمیم دندان طبیعی امکان پذیر است.
مزایای کامپوزیت ونیر
مزایای کامپوزیت ونیر
 1. در زمان جویدن دندان های بالایی باید تحمل بسیار زیادی داشته باشند که کامپوزیت دندان می تواند ۱۰ برابر لمینت های چینی تحمل داشته باشند.
 2. در این روش خطای انسانی کاهش میابد زیرا نیازی به ساخت در لابراتوار نیست.
 3. دارایی شکل و فرمی است که تفاوت آن را با دندان طبیعی نمیتوان به راحتی متوجه شد.

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان مانند هر درمان دیگری ممکن است دارای عوارضی باشد اما این عوارض نادر هستند و نسبت به درمان های مشابه دارای عوارض کمتری می باشد و عوارض نادر هستند.

یکی از عوارضی که ممکن است ایجاد شود ، ایجاد حساسیت در دندان نسبت به گرما ، سرما و فشار بشود که این عارضه معمولا در طی یک الی دو روز از بین می رود. البته ممکن است  حساسیت در تغییر شکل و سایز دندان ها است که این عارضه موقتی است.

در برخی موارد که ممکن است برای قراردادن دادن کامپوزیت شاید نیاز به تراش دندان باشد ، ممکن است در صورت مراقبت ناصحیح از دندان ، دندان های تراشیده شده دچار پوسیدگی بشوند.

در برخی موارد ممکن است کامپوزیت دندان سبب ایجاد حساسیت و التهاب در لثه بشود که باید برای بررسی این التهاب حتما به پیش دندانپزشک خود رفته و معاینات لازم انجام شود. در صورتی که نیاز به انجام درمانی باشد دندانپزشک شما برایتان انجام خواهد داد.

یکی از عوارضی که ممکن است در کامپوزیت دندان باشد تغییر رنگ است. کامپوزیت دندان نسبت به لمینت های دندانی مقاومت کمتری نسبت به تغییر رنگ دارند و باید مراقبت های خاصی انجام شود تا کامپوزیت ها رنگ دار نشوند. در صورت تغییر رنگ می توان کامپوزیت ها را پالیش یا تعویض کرد.

یکی از عوارض کامپوزیت ونیر ها ، شکستگی هستند که به سادگی قابل ترمیم هستند.

طول عمر کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانی بسته به فاکتور های مختلف دارای طول عمر های متفاوتی می باشند و طول عمر کامپوزیت های دندانی بسته به میزان مهارت پزشک زیبایی شما ، میزان مراقبت از کامپوزیت ها و برند کامپوزیت دارد.

کامپوزیت ونیر
کامپوزیت ونیر

متوسط طول عمر کامپوزیت های دندانی بین ۷ تا ۱۰ سال است که با مراقبت های لازم می توان این طول عمر را بسط داد.

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

 • میزان تجربه و تخصص دندانپزشک
 • کیفیت و برند کامپوزیت دندان
 • عادت های تغذیه ای
 • میزان مراقبت های لازم کامپوزیت دندان

میزان تجربه و تخصص دندانپزشک

در لمینت های دندانی پزشک ابتدا از دندان های شما قالب گیری انجام می دهد و سپس قالب ها با لابراتور ارسال می کند و این لمینت ها به طور سفارشی توسط لابراتور برای شما تولید می شود. اما در کامپوزیت دندان به صورت کامل بسته به میزان مهارت پزشک دارد و تمامی مراحل در طی یک جلسه توسط پزشک انجام می شود.

کیفیت و برند کامپوزیت دندان

همانطور که در جداول بالا مشاهده ی کنید ، کامپوزیت های مختلفی ساخته شرکت ها و کشور های مختلف است که تمامی این برند ها دارای هزینه های متفاوت و کیفیت های متفاوت است. این برندهای متفاوت دارای استحکام و میزان مقاومت در برابر تغییر رنگ هستند که به طور مستقیم بر روی طول عمر موثر هستند.

عادت های تغذیه ای

کامپوزیت های دندان از مقاومت کمتری در برابر تغییر رنگ نسبت به لمینت ها برخوردار هستند و ممکن است بعد از گذشت مدتی تغییر رنگ بدهند. عامل این تغییر رنگ ها رنگدانه های موجود در مواد غذایی است که به طور مستقیم بر روی طول عمر کامپوزیت موثر است.

میزان مراقبت های لازم کامپوزیت دندان

مراقبت ها مهم ترین راه برای افزایش طول عمر کامپوزیت و عامل مهم است و مهم ترین عامل در طول عمر کامپوزیت است.

مقایسه کامپوزیت با بلیچینگ دندان

بسیاری از افراد بین انتخاب بلیچینگ و کامپوزیت می مانند. اما باید به این نکته دقت داشته باشید که نوع مشکل شما می تواند نوع درمان شما را تعیین کند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که دارای مشکلات و ناهنجاری های دندانی هستند بهتر است روش بلیچینگ دندان را انتخاب نکنید زیرا بلیچینگ دندان نمی تواند ناهنجاری و مشکلات ظاهری دندان شما را رفع کند.

افرادی گزینه مناسبی برای بلیچینگ دندان هستند که دارای دندان های سالم باشند. که بااستفاده از بلیچینگ بتوانند رنگ و زیبایی بیشتری به دندان های خود بدهند. اما افرادی که دچار ناهنجاری دندانی مانند لب پریدگی، شکستگی، نامرتبی و پوسیدگی دندانی هستند باید از روش کامپوزیت دندان استفاده نمایند. علاوه بر اینکه می توانید با استفاده از کامپوزیت دندان نواقص دندانی خود را رفع کنید، می توانید یک رنگ مناسبی را انتخاب کنید تا دندان هایی درخشان و سفید داشته باشید.

البته اگر از نظر هزینه بخواهید بدانید مرتب کردن دندان به وسیله بلیچینگ می تواند مبلغ کم تری نسبت کامپوزیت دندان نیاز داشته باشد. اگر تنها به دنبال روشن کردن رنگ دندان های خود هستید می توانید روش بلیچینگ را انتخاب نمائید. اما باید بدانید این روش دائمی نبوده و ممکن است بعد از ۶ ماه رنگ دندان شما به حالت عادی خود باز گردد. اما کامپوزیت دندان دوام بیشتری نسبت به بلیچینگ دندان دارد.

در نهایت باید بدانید که انتخاب کردن روش کامپوزیت یا بلیچینگ به میزان سلامتی و وضعیت دندان شما ربط دارد. پس از آنکه به پزشک مراجعه می کنید با استفاده از مشاوره های پزشک نوع درمان به صورت کامل مشخص می شود.

دلیل انتخاب کامپوزیت ونیر از سمت بیماران چیست؟

بیماران بسیار زیادی هستند که انتخاب اول آن ها استفاده از کامپوزیت دندان است. با استفاده از کامپوزیت دندان می توان به مزایای منحصری بفردی از آن دست پیدا کرد. از عواملی که موجب انتخاب کامپوزیت دندان می شود عبارتند از:

 1. این درمان بسیار با سرعت انجام می شود. بدین صورت که تمامی روند درمانی در یک جلسه می تواند به پایان برسد. و فقط شما هر چند ماه برای معاینات لازم به مرکز زیبایی خود مراجعه کنید.
 2. این روش نسبت به روش های مشابه و هم رده خود مانند لمینت دندان سرامیکی نیاز به هزینه بسیار کمتری دارد.
 3. این روش آسیبی به دندان نخواهد زد. به همین علت جزو روش های کم تهاجمی شمارده می شود. در واقع چون اغلب افراد برای اجرای کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدن دندان خود ندارند آسیب جدی  هم در این روش دیده نخواهد شد.
 4. در استفاده از این روش دندان دارای ظاهری طبیعی خواهد بود و هرگز ظاهر غیر طبیعی نخواهد داشت.
 5. امکان انتخاب رنگ از سفید یخچالی تا رنگ طبیعی دندان وجود دارد که می توان هر یک از این رنگ ها را بر اساس رنگ طبیعی دندان خود انتخاب نمود.

استفاده از کامپوزیت ونیر بر روی هر تعداد از دندان مشکلی نخواهد داشت. برخی افراد تعداد دندان بیشتری را در این روش کامپوزیت می کنند زیرا قیمت کامپوزیت نسبت به لمینت بسیار کم است. حدودا قیمت کامپوزیت دندان  یک پنجم قیمت لمینت دندان است.  تنها نکته ای که در این روش بسیار حائز اهمیت است این است که میزان مهارت پزشک و ظرافت آن در زیبایی دندان شما تاثیر گذار است اغلب افراد با استفاده از روش کامپوزیت می توانند اعتماد به نفس از دست رفته خود را به دست بیاورند. لبخند زیبا می تواند تاثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس شما داشته باشد که با بلیچینگ دندان می توانید دندان هایی بسیار درخشان و صیقلی داشته باشید و بدون هیچ گونه مشکلی لبخند بزنید.

طول عمر و ماندگاری کامپوزیت ونیر چقدر است؟

ممکن است تمام افرادی که می خواهند اقدام به اجرای کامپوزیت دندان کنند این سوال ذهن آن ها مشغول کرده باشد که دوام و ماندگاری این روش چقدر خواهد بود؟ اما پاسخ دادن به این سوال بسیار سخت است. زیرا یکی از عوامل بسیار مهمی که می تواند ماندگاری  کامپوزیت دندان را تعیین کند میزان نگهداری و مراقبت از کامپوزیت است. افرادی هستند که دارای بیماری های فعال در دهان و دندان هستند یا عادت به دندان قروچه دارند. این دسته از فراد باید بدانند که عادت و بیماری های آن ها ممکن است عمر و ماندگاری این روش را کاهش دهد و نتوانند استفاده مفیدی از آن داشته باشند. اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا دندان پزشکان امروزه برای این دسته از افراد از نایت گارد استفاده می کنند.

 نایت گارد محافظی است که شب ها و موقع خوابیدن باید از آن برای جلوگیری از آسیب دندان قروچه به دندان هایتان استفاده کنید. در این صورت ماندگاری و دوام کامپوزیت دندان شما نیز افزایش خواهد داشت. اما باز هم این دسته از افراد طول عمر مفید کمتری از کامپوزیت دندان را تجربه خواهند کرد.

میزان عمر مفید کامپوزیت دندان حدود ۲ الی ۸ سال است که ماندگاری آن درصد بسیار زیادی بستگی به میزان مراقبت فرد از دندان و دهان خود دارد. اما استفاده از لمینت دارای عمر بیشتری است. لمینت دندان حدود ۱۰  الی ۲۰ سال ماندگاری مفید خواهد داشت. که البته هزینه آن نیز پنج برابر بیشتر از کامپوزیت ونیر است. البته افرادی هستند که توانسته اند مدت زمان بیشتری از کامپوزیت دندان خود استفاده کنند. مرکزی که شما برای انجام این کار انتخاب می کنید می تواند یک گزینه بسیار تاثیر گذار بر طول عمر این روش باشد زیرا متریال و شیوه انجام کار توسط پزشک نیز می تواند ماندگاری را افزایش دهد.

البته ممکن است در طول سالیان متمادی که از این روش درمان زیبایی استفاده می کنید دندان شما دچار لب پریدگی یا شکستگی شود که باید آن را در اسرع وقت ترمیم نمائید. هزینه ای که باید بابت ترمیم دندان خود بپردازید بسیار کمتر از هزینه اولیه ای است که برای انجام آن پرداخت کرده اید. این روش راهکاری برگشت پذیر معرفی شده است و اگر دیگر علاقه ای به داشتن آن نداشتید می توانید به راحتی آن را از روی دندان های خود بردارید.

بهتر است برای ماندگاری بالاتر این روش از نوشیدن و خوردن مواد غذایی که دارای رنگ دانه های بسیار زیادی هستند پرهیز کنید یا در صورت میل کردن و نوشیدن بلافاصله دندان خود را مسواک بزنید. استفاده از نخ دندان در این روش بسیار حائز اهمیت است زیرا استفاده نکردن از نخ دندان موجب ایجاد پوسیدگی در بین دندان ها می شود و همین موجب از بین رفتن کامپوزیت شما خواهد شد. بهتر است حداکثر دو مرتبه در هفته از دهانشویه استفاده نمائید. زیرا استفاده از دهانشویه باعث می شود میکروب و باکتری هایی که در دهان فعالیت می کنند از بین بروند تا از پوسیدگی دندانی شما جلوگیری شود.

تصور نکنید استفاده از کامپوزیت باعث می شود دیگر نیازی به دندان پزشکی نداشته باشید. این روش اغلب برای رفع ناهنجاری و زیبایی بیشتر استفاده می شود و ممکن است دندانی که در زیر پوشش کامپوزیت قرار گرفته است هم دچار خرابی یا پوسیدگی شود. به همیت علت بهتر است حداقل هر ۳ ماه یا هر ۶ ماه یک بار برای انجام معاینات لازم به پزشک متخصص خود مراجعه نمائید.

افرادی که عادت به استفاده از قهوه، چای و دخانیات دارند باید دقت داشته باشند پس از مصرف این دسته از مواد باید دندان خود را با مسواک شسته تا روند رنگ پذیری کامپوزیت را تعویق بیاندازند.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان  

همان طور که می دانید انجام کامپوزیت دندان یک بخش است و بخش دیگر مراقبت کافی از آن است. مرحله اول باید توسط مهارت و تخصص پزشک انجام شود و مرحله دوم باید با دقت و مسئولیت بیمار انجام شود. هر چه به مراقبت از کامپوزیت دندان خود حساس تر باشید قطعا طول عمر مفیدتری از آن را تجربه خواهید کرد. برخی تصور می کنند هنگامی که دندان های خود را کامپوزیت کردند دیگر نیازی به مراقبت از دندان خود ندارند. اما این تصور کاملا اشتباه است و باید بیش از پیش به فکر بهداشت و مراقبت از دندان های خود باشید. متاسفانه روش کامپوزیت دندان از روش های لمینت و تاج دندان آسیب پذیر تر است و به همین علت توصیه می شود برای طبیعی ماندن و سالم ماندن آن باید مراقبت کافی از آن داشته باشید.  در این بخش قصد داریم مواردی را برای شما شرح دهیم که در مراقبت از دندان کامپوزیت شده بسیار تاثیر گذار است.

بهداشت دهان و دندان

همان طور که می دانید رعایت بهداشت دهان و دندان روندی است که باید در طول زندگی عادی از دندان طبیعی خود داشته باشید. حال زمانی که دندان های خود کامپوزیت می کنید باید دقت داشته باشید که حفظ بهداشت دهان و دندان اهمیت بیشتری پیدا می کند. باید به صورت مرتب حداقل ۲ مرتبه در طول شبانه روز دندان های خود را با مسواک تمیز نگهدارید. و با استفاده از نخ دندان هرگونه مواد بین دندان ها را برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی از بین ببرید. هنگامی که نخ دندان می کشید باید نخ دندان را به صورت کامل تا نزدیک لثه خود ببرید و با دقت آن را حرکت دهید تا هرگونه پلاک تجمع شده از بین برود.

 بهتر است از پزشک خود برای انتخاب خمیر دندان مشورت بگیرید و از خمیر دندان های مخصوص برای تمیز کردن سطح کامپوزیت استفاده نمائید. انتخاب نوع مسواک هم در این بخش اهمیت بالایی دارد زیرا مسواک سفت و سخت باعث ایجاد شیار و خش بر روی دندان شده و زیبایی آن را به مرور زمان از بین می برد. کسانی که دندان خود را کامپوزیت می کنند موظف هستند هر ۳ الی ۴ ماه مسواک های خود را تعویض کنند و از خمیر دندان هایی که دارای فلوراید هستند استفاده کنند.  از دیگر نکات مهم برای رعایت بهداشت دهان و دندان استفاده از دهانشویه است که از تجکع باکتری و پلاک جلوگیری می کند.

رژیم غذایی مناسب

طبیعی است که کامپوزیت دندان نسبت به لمینت قابلیت رنگ پذیری بالاتری دارد و بهتر است در خوردن و نوشیدن خود دقت بالایی داشته باشید. زیرا استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که دارای رنگ دانه های بسیار قوی هستند به مرور می توانند بر روی دندان شما لک ایجاد کنند. و در نهایت موجل تغییر رنگ دندان کامپوزیت شده شما شوند. برای مثال نوشیدن شراب، چای، قهوه، آب هویج، سس های رنگی و هرگونه شکلات و نوشیدنی رنگی می تواند رنگ دندان شما را تغییر دهد و تیره تر کند. افرادی که از تنباکو و دخانیات استفاده می کنند زود تر از بقیه افراد دچار زردی یا رنگی قهوه ای بر روی کامپوزیت های خود می شوند. دقت داشته باشید که دندان طبیعی در صورت لکه دار شدن می تواند با استفاده از روش بلیچینگ سفید شود اما روش بلیچینگ بر روی کامپوزیت دندان تاثیری نخواهد داشت و با عدم موفقیت روبرو می شود. پس توصیه می شود برای جلوگیری از رنگ پذیری کامپوزیت دندان خود از مصرف موادی که باعث ایجاد لکه بر روی کامپوزیت  و تغییر رنگ کامپوزیت دندان شما می شوند بپرهیزید.

بهتر است پس از نوشیدن و خوردن مواد غذایی رنگ دانه دار دهان و دندان خود را بشوئید و مسواک بزنید. اگر در شرایطی بودید که دسترسی به مسواک نداشتید بهتر است با آب دهان خود را بشوئید. اگر در مکانی بودید که توانایی شستن دهان و دندان خود را نداشتید در نهایت یک لیوان آب پس از آن بنوشید تا رنگ دانه ها هر چه سریعتر از بین برود و بر روی کامپوزیت باقی نماند.

عدم فشار زیاد به کامپوزیت

برخی از پزشکان با مهارت و ظرافت بالایی کامپوزیت دندان بیمار را اجرا می کنند در این صورت بهتر است از دندان های کامپوزیت شده خود به جای ابزار استفاده نکنید زیرا باعث ضعیف تر شدن آن خواهد شد. برای مثال برخی عادت دارند ناخن خود را می جوند، سر مداد را می جوند یا به دنبال شکستن یخ و آجیل با دندان خود هستند در این صورت باید بدانند آسیب های جدی و جبران ناپذیر برای کامپوزیت آنها رخ می دهد و مجبور به تعویض آن هستند. استفاده ابزاری از کامپوزیت باعث می شود کامپوزیت دندان شما لب پر شده یا دچار شکستگی شود. پس بهتر است زمانی که دندان خود را کامپوزیت می کنید برای حفظ سلامت دندان های خود و جلوگیری از آسیب به آن دیگر به فکر استفاده ابزاری از دندان خود نباشید.

دقت کنید که نباید فشار یا ضربه بسیار شدید به دندان کامپوزیت شده وارد شود زیرا موجب ایجاد شکستگی در آن می شود. این روش در مقابل روش لمینت دندان دارای هزینه کمتری است اما در صورت آسیب به کامپوزیت باید بدانید که هزینه مجدد برای ترمیم آن مورد نیاز است. پس برای افزایش ماندگاری و طول عمر و البته جلوگیری از صرف هزینه های بی مورد برای ترمیم آن از آن به خوبی مراقبت کنید. برخی افراد عادت به فشردن دندان خود دارند که به شدت برای سلامت کامپوزیت مضر است.

مراقبت های لازم از لثه

در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید می توانید از ابتلا به بیماری های لثه، عفونت دهان و دندان و بیماری های پریو دنتال جلوگیری کنید. بسیاری از بیماران تصور می کنند دندانی که کامپوزیت شده است دیگر نیازی به معاینه و رسیدگی نخواهد داشت زیرا امکان پوسیدگی یا بیماری های دیگر را ندارد. اما باید بدانید این تصور غلط است و در صورتی که به صورت مرتب به مطب مراجعه نکنید ممکن است لثه های شما دچار بیماری فعال شده باشد، دندان شما دچار پوسیدگی شده باشد و یا به بیماری پریودنتال مبتلا شده باشید و زمانی متوجه آن شوید که دیگر کار از کار گذشته باشد و آسیب جدی به دهان و دندان شما وارد شده باشد. عدن رسیدگی سریع به بیماری های دهان و دندان موجب گسترش و پیشرفت بیماری شده و در نهایت آسیب جدی به شما وارد خواهد شد. پس بهتر است به صورت منظم برای معاینات پزشکی به مرکز دندان پزشکی زیبایی خود مراجعه کنید.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

در درمان کامپوزیت ونیر ، ماده ای خمیری شکل کامپوزیت بر روی دندان قرار داده می شود و به کمک اشعه بر روی دندان محکم می شود و در این روند درمان دردی وجود ندارد. کامپوزیت ونیر به طور کلی نیاز به تراش دندان وجود ندارد و در صورت نیاز تراش بسیار کمتر از لمینت دندان است. در این تراش جزئی برای شما بی حسی استفاده می شود و شما دردی احساس نخواهید کرد.

تراش دندان برای کامپوزیت

در لمینت دندان ، لمینت ها همچون روکش بر روی دندان قرار داده می شود و برای اینکه این روکش ها را بتوان بر روی دندان ها قرار داد نیاز است که تراش انجام شود اما در کامپوزیت دندان ، این ماده خمیری شکل بر روی دندان قرار داده شده و به کمک اشعه مخصوص محکم می شود و احتیاج تراش ندارد. در صورتی که احتیاج به تغییر فرم و یا سایز دندان وجود داشته باشد در درمان کامپوزیت ، تراش دندان بسیار کمتر از لمینت است.

آیا کامپوزیت دائمی است؟

کامپوزیت ونیر ها در مقابل لمینت دندان ها از استحکام و مقاومت در برابر رنگ کمتری برخوردار هستند اما هیچ یک از این دو را نمیتوا گفت که دائمی هستند و بعد از مدتی احتیاج به تعویض دارند. در کامپوزیت ونیر در صورتی که لبپری جزئی وجود داشته باشد می توان آن را ترمیم کرد.

کامپوزیت ونیر دندان درمان دائمی نیست اما در صورت نیاز می توان آن را تعویض و در صورت لبپرگی می توان آن را ترمیم کرد. طول عمر کامپوزیت ونیر ها به طور مستقیم به مراقبت و کیفیت مواد استفاده شده بستگی دارد.

رنگ کامپوزیت دندان

همان طور که می دانید رنگ دندان کامپوزیت شده یکی از مقوله های مهم و پیچیده ای هست که باید هم دندان پزشک زیبایی و هم بیمار در انتخاب آن پیش از نصب کامپوزیت دقت کافی داشته باشند. یکسری استاندارد و رنگ بندی برای دندان وجود دارد که باید جهت انتخاب رنگ و سایه رنگ توسط پزشک و ارائه مشورت به بیمار رعایت شود.

چگونه رنگ کامپوزیت را انتخاب می کنند؟

معمولا متخصصین زیبایی با توجه به عواملی مانند رنگ پوست بیمار، رنگ چشم ، رنگ موهای بیمار، حرفه کاری و سلیقه او بهترین سایه رنگ را به بیمار پیشنهاد می دهند. تا سازگاری بالایی با دیگر دندان های طبیعی او داشته باشد.

البته می توان از راهنمای سایه های رنگ دندان پزشکی نیز استفاده نمود که در واقع یک ترکیب از کامپوزیت و رنگ های مختلف است که در آن را  در جوار دندان های شما قرار می دهند تا مناسب ترین رنگ کامپوزیت دندان را بتوانند برای شما یافت کنند. معمولا جهت طبیعی جلوه دادن و زیبایی دندان های کامپوزیت شده پزشکان از روش لایه گذاری استفاده می کنند. بدین صورت که از یک رنگ برای پایه رزین کامپوزیت از یک رنگ برای لایه میانی و از یک رنگ درخشان و سفید برای لبه های دندان استفاده می کنند. این مواد باید جوری بر روی دندان طبیعی بیمار شکل بگیرد که مانند دندان طبیعی لبه دندان ها و میانه دندان شما شفاف تر به نظر برسد. اغلب رنگی که شما انتخاب می کنید برای رنگ پایه استفاده می شود و پس از آن متخصص زیبایی دندان پزشکی باید با توجه به مهارت و تجربه خود با استفاده از سایه رنگ های مختلف ظاهر دندان کامپوزیت شده شما را طبیعی تر جلوه دهد.

محبوب ترین رنگ کامپوزیت دندان کدام است؟

هنگامی که دندان پزشکان زیبایی اقدام به استفاده از کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند نمودند در ابتدا سایه رنگ هایی که جلوه و رنگ طبیعی تری داشتند مانند درجه A3محبوبیت بیشتری بین بیماران برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان داشت. اما با متداول شدن این روش و گذر زمان و استفاده سلبریتی ها از رنگ هایی که روشن هستند  در طیف سایه  رنگ کامپوزیت a1 و رنگ کامپوزیت دندان b1 هستند بیماران هم به این رنگ های روشن و سفید روی آوردند. به صورتی که امروزه محبوب ترین رنگی که برای افرادمشهور، سلبریتی ها و بازیگران انجام می شود سفید و در طیف رنگی A1 و B1 است.

در نتیجه طیف رنگی A1، B1  و A3امروزه محبوبیت بالایی بین بیماران پیدا کرده است اما اگر بخواهید رنگ دندان های خود را متفاوت تر کنید وبا دندان طبیعی شما هم خوانی داشته باشد می توانید از طیف رنگی موارد دیگر کامپوزیت استفاده نمائید. دو مورد از محبوب ترین و بهترین رنگ کامپوزیت دندان عبارتند از:

 1. سایه رنگ XL از برند  Kerrکه برندی آمریکایی است و دارای مقاومت بسیار بالایی است.
 2. سایه رنگ BW  از برند شفوکه برندی ژاپنی است و برای لبخند های هالیوودی از آن استفاده می شود. دارای درخشندگی، شفافیت و مقاومت بالایی در برابر چسبندگی و سایش است.

سفیدترین رنگ کامپوزیت

طیف A3 اغلب برای افرا عادی استفاده می شود که دارای نمای طبیعی ، شفاف و روشنی است و نمی خواهند اختلاف رنگی شدید بین دندان هایشان وجود داشته باشد اما طیف رنگی B1 که اغلب آن را با نام لبخند هالیوودی می شناسند بسیار روشن تر از رنگ سایر دندان ها است.

انواع کامپوزیت از نظر ساختار

همان طور که قبل تر بیان کردیم کامپوزیت یک نوع مواد رزینی است که با توجه به اندازه ذرات و تعداد در دسته و بخش های مختلفی قرار می گیرند. هر دسته کاربرد خاص خود را دارد. کامپوزیت به چهار نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از :

 • کامپوزیت هیبرید
 • کامپوزیت میکروفیلد
 • کامپوزیت نانوفیلد
 • ips ونیر
انواع ونیر
انواع کامپوزیت ونیر

کاربرد و استفاده هر یک از این نوع کامپوزیت ها متفاوت و منحصر به فرد است. افرادی که می خواهند دندان های جلویی خود را کامپوزیت کنند نیاز به زیبایی و درخشندگی بالاتری دارند اما دندان هایی که در عقب فک قرار گرفته اند نیاز به استحکام و مقاومت کافی دارند. زیرا دندان های عقب باید نیروی جویدن را بتوانند به خوبی تحمل کنند. در ادامه هر یک از انواع مختلف کامپوزیت دندان را به اختصار توضیح خواهیم داد.

کامپوزیت نوع هیبریدی

کامپوزیت هایی که برای دندان های خلفی استفاده می شوند باید دارای ذرات بزرگتری باشند و استحکام بالاتری داشته باشد. به همین علت برای دندان های خلفی از کامپوزیت نوع هیبریدی استفاده می شود.

کامپوزیت از نوع میکروفیلد

برای آنکه بخواهید دندان های جلویی خود را کامپوزیت کنید توصیه می شود از نوع میکروفیلد استفاده نمائید. زیرا این نوع کامپوزیت دارای ذرات ریز است و هنگامی که اجرا می شود دارای سطحی صاف و براق است. از مهم ترین مزیت آن درخشندگی و براقیت بالا پس از انجام پالیش است و تنها عیب آن میزان مقاومت و استحکام کم نسبت به دیگر انواع کامپوزیت است. اگر سطح کامپوزیت دندانی که انتخاب می کنید صاف تر باشد طبیعی است که میزان رنگ گرفتن آن و نیاز به پالیش های دوره ای آن در گذر زمان کم تر خواهد بود.

کامپوزیت از نوع نانو فیلد

اگر می خواهید استحکام و زیبایی را هر دو با یک دیگر به دست بیاورید بهتر است از کامپوزیت نانو فیلد استفاده نمائید. کامپوزیت های نانو فیلد دارای استحکام و زیبایی منحصر به فرد در کنار یک دیگر هستند.

IPS ونیرها (یا کامپوزیت ای پی اس)

از دیگر انواع کامپوزیت ها که امروزه مورد استفاده افراد زیادی قرار گرفته است این نوع کامپوزیت است. کامپوزیت سرامیکی به دلیل استفاده از ذرات سرامیکی دارای ثبات رنگ و استحکام بسیار بالایی نسبت به دیگر کامپوزیت های مشابه خود است. البته این نوع کامپوزیت تشابه بسیار زیادی به لمینت سرامیکی هم دارد. افرادی که از مواد غذایی رنگدانه دار استفاده زیادی می کنند بهتر است از کامپوزیت سرامیکی استفاده کنند تا رنگ کامپوزیت آن ها دست خوش تغییر نشود.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.