۹ نکته مهم مراقبت های بعد لمینت دندان ( نگهداری )

پوسته نازک ونیر پرسلین یا همان لمینت دندان از موادی باید ساخته شود که بتواند به خوبی عیب ها ظاهری دندان را بپوشاند و ظاهری کاملا شبیه به دندان طبیعی داشته باشد. یکی از بزرگترین دلایلی که از لمینت دندان استفاده می شود اصلاح طرح لبخند و بهبود زیبایی چهره است.

مراقبت های لمینت دندان
مراقبت های لمینت دندان

با استفاده از لمینت دندان می توان دندان ها را تغییر شکل داد، اندازه و ظاهر دندان را تغییر داد و اگر از رنگ دندان خود راضی نیستید می توانید با استفاده از آن تغییرات را لحاظ کنید. در صورتی که دندان های شما دچار ترک خوردگی، کج شدگی، فاصله بسیار زیاد  و لب پریدگی باشد بهترین گزینه برای انجام لمینت دندان شما هستید.

برای آشنایی بیشتر با لمینت دندان و قیمت لمینت دندان به لینک زیر مراجعه کنید.

بسیاری از افراد با استفاده از لمینت دندان اعتماد به نفس خود را به دست می آورند و به ظاهر خود جذابیت خاصی می بخشند. ونیر های سرامیکی می تواند بیش تر از ۱۰ الی ۱۵ سال است که با مراقبت از لمینت دندان می توانید حتی این مدت زمان را به خوبی تغییر و افزایش دهید تا نیاز به تعویض و ترمیم نداشته باشد. در این مقاله قصد داریم برای شما هر آنچه باید در رابطه با لمینت دندان بیدانید را شرح دهیم با ما همراه باشید.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

هر زمانی که لمینت دندان انجام دهید پزشک متخصص دندان پزشکی زیبایی به شما توصیه می کند پس از گذشت چند هفته در اوایل دوره جهت ارزیابی بیشتر به مطب مراجعه نمائید. در این مراجعه قطعا پزشک شما بررسی های لازم از لمینت دندان و نحوه مراقبت شما، شرایط بافت لثه و واکنش دهان و دندان شما به خوبی بررسی می کند.

مراقبت های بعد از لمینت دندان
مراقبت های بعد از لمینت دندان

در صورتی که پس از انجام لمینت دندان سوالی در ذهن شما نقش بسته است یا به مشکلی بر خورده اید می توانید در این جلسه با پزشک خود درمیان بگذارید. در این بخش قصد داریو مراقبت های لازم  از لمینت دندان را برای شما شرح دهیم:

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

یکی از مهم ترین مراقبت هایی که باید بعد از نصب لمینت دندان مورد توجه واقع شود رعایت بهداشت دهان و دندان است. هر چه بهداشت دهان خود را بهتر رعایت کنید قطعا به طول عمر بیشتر و ماندگاری آن کمک بسیار شایانی خواهید کرد. باید به لمینت ها به چشم دندان طبیعی خود نگاه کنید و از آن مانند دندان طبیعی خود مراقبت کنید. درست است که می گویند ونیر پرسلین ها پوسیده نخواهند شد اما به دلیل آن که این روکش ها با دندان طبیعی شما پیوند خورده اند احتمال پوسیدگی و آسیب رسیدن به دندان طبیعی زیر لمینت وجود دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از سه روش امکان پذیر است:

  • به صورت ایده آل پس از هر بار مصرف مواد غذایی از مسواک استفاده نمائید. حداقل دو مرتبه در روز از مسواک برای تمیز کردن دندان های خود استفاده نمائید.
  • بهتر است پس از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده نمائید تا مانده غذایی بین دندان شما جا نمانده باشد و از پوسیدگی دندان شما جلوگیری شود. اما به صورت ایده آل روزی یک مرتبه استفاده از نخ دندان ضروری است.
  • به صورت مرتب روزی یک الی دو مرتبه از دهانشویه های آنتی سپتیک استفاده نمائید و از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی رنگی بپرهیزید. برای استفاده از دهانشویه دقت داشته باشید که از دهانشویه های بدون الکل باید استفاده نمائید و زیرا الکل باعث می شود پیوند بین ونیر پرسلین و مینای دندان زودتر از بین برود. در صورتی که این پیوند از بین برود قطعا روکش از روی دندان شما جدا خواهد شد.
مراقبت های لمینت دندان از عوارض آن جلوگیری می کند ؟
برخی افراد دل نگرانی های از قبیل افتادن و ساییده شدن لمینت دارند که اصلا نباید به آن اعتنا کنند زیرا مقاومت لمینت دندان بسیار بالا است و با دندان طبیعی پیوند بسیار خوبی خورده است. با رعایت بهداشت دهان و دندان خطر بروز بیماری های لثه ای را کاهش داده و از تحلیلی لثه می توانید جلوگیری کنید.

استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان

دقت داشته باشید پس از نصب لمینت دندان باید از خمیر دندان و مسواک های نرم استفاده نمائید زیرا خمیر دندان و مسواک هایی که دارای پرز سخت هستند موجب ساییده شدن ونیر های شما خواهند شد. در انتخاب خمیر دندان هم دقت داشته باشید که غیر ساینده باشد تا از آسیب به لمینت دندان شما جلوگیری شود. بهتر است نام و نوع خمیر دندان و مسواک خود را از پزشک متخصص دندان پزشک زیبایی جویا شوید.

مراقبت های لثه

در صورتی که دچار ابتلا به عفونت های لثه و بیماری پریودنتال شوید لثه های شما دچار تحلیل می شود و اثرات نا مطلوبی بر روی ونیر های لمینت سرامیکی شما می گذارد. آن بخش از لثه شما که در ارتباط با لمینت دندان قرار گرفته است تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر لبخند شما خواهد گذاشت و طول عمر لمینت شما را افزایش می دهد. در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی دندانی شد باید به سرعت برای رفع آن اقدام شود زیرا در صورتی که اقدام نشود عفونت گسترش می کند و لمینت دندان آسیب می بیند.

چکاپ منظم

پس از نصب لمینت دندان باید به صورت مرتب هر ۶ ماه یک مرتبه جهت انجام چکاپ به پزشک خود مراجعه نمائید. در صورتی که دندان ها ولثه شما در صحت سلامت کامل باشد نیازی به ترمیم و تعویض لمینت پیدا نخواهید نکرد و زیبایی ظاهری دندان شما حفظ می شود. با چکاپ های ماهانه ای که به پزشک خود مراجعه می کنید در صورتی که عفونت یا پوسیدگی در ناحیه دندان و لثه شما رخ داده باشد به موقع درمان خواهد شد.

با انجام چکاپ ماهانه هر گونه آسیب همانند ترک خوردن و ساییدگی در لمینت سریعا یافت می شود و دیگر آسیب جدی تر نخواهد شد. پس مراجعات منظم به متخصص دندان پزشکی زیبایی  را فراموش نکنید.

عدم جویدن مواد سفت

 همان طور که بالاتر بیان کردیم عمر لمینت دندان بسیار بالاست و همچنین دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد. اما اگر در طولانی مدت از مواد سفت برای جویدن استفاده نمائید قطعا آسیب هایی جبران ناپذیر به لمینت های خود خواهید زد. جویدن ناخن، جویدن ته مداد، شکستن پسته و بادام در بسته یا باز کردن درب بطری های فلزی و کیسه های فلزی می تواند آسیب زیادی به لمینت دندان وارد کند. به همین علت توصیه می شود از جویدن مواد غذایی بسیار خشک و بسیار بپرهیزید تا عمر لمینت خود را افزایش بدهید. برخی تصور می کنند در صورت استفاده از لمینت دندان نوشیدن و یا جویدن مواد غذایی برایشان محدود می شود اما حقیقت این است که می توانید همه چیز مصرف کنید اما باید احتیاط لازم را رعایت نمائید و از دندان های عقبی برای جویدن مواد غذایی سفت استفاده نمائید.

لمینت ها به دندان مقابل نباید ساییده شود.

برخی افراد هستند که عادت به دندان قروچه رفتن دارند و به دندان های مقابل خود به شدت فشار وارد می کنند. این افراد باید بدانند در صورتی که از محافظ شبانه استفاده نکنند قطعا در مدت زمان کم دندان های لمینت شده آنها دچار آسیب بسیار زیاد شوند. معمولا باید پیش از انجام لمینت دندان با پزشک خود مشورت کنید و اعلام کنید که عادت شبانه دندان قروچه دارید. زیرا دندان قروچه می تواند باعث ترک خوردن، شکسته شدن و افتادن لمینت و ساییده شدن آن بشود. در این صورت زیبایی لمینت شما از بین می رود و دیگر جذابیتی نخواهد داشت. با استفاده از محافظ شبانه می توانید استرسی که به لمینت وارد می شود را کاهش دهید.

عدم مصرف مواد غذایی رنگدانه دار

از مهمترین مراقبت هایی که باید پس از نصب لمینت دندان به آن دقت کنید محدود کردن استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی هایی است که باعث زرد شدن و تغییر دندان می شوند. باید دقت داشته باشید که این مواد غذایی و نوشیدنی ها می تواند پیوند ونیر و مینای دندان شما را از بین ببرد و باعث زرد شدگی دندان شود. به مرور زمان ونیرهای سرامیکی کمی تیره شده و گاهی زرد به نظر می رسند. پس از نوشیدن مواد رنگی مانند قهوه، سودا، زردچوبه و زعفران برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان بهتر است دهان و دندان خود را مسواک کرده و تمیز کنید. البته لمینت سرامیکی قابلیت تغییر رنگ بسیار کمی در مقابل روش های مشابه دارد. اما باز هم دندان پزشک معمولا توصیه می کند از مصرف نوشیدنی و مواد غذایی رنگدانه دار پرهیز کنید.

عدم مصرف دخانیات

عادت های بدی مانند سیگار کشیدن و قلیان کشیدن وجود دارد که باعث آسیب به لمینت دندان می شود. بزرگترین آسیب سیگار، قلیان یا دخانیات این است که باعث می شود دندان ها سریع تر پوسیده شود، عفوت زودتر گسترش پیدا کند، دندان ها زودتر زرد شود و عمر لمینت کاهش یابد. بهتر است پیش از انجام لمینت دندان مصرف هر گونه دخانیات را فراموش کنید.

عدم فعالیت ورزشی سنگین

 برای برخی افراد فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین جزو عادت های زندگی آنان است مخصوصا افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند. ورزش هایی مانند فوتبال حرفه ای، کشتی حرفه ای تکواندو و کاراته حرفه ای می تواند برای لمینت دندان شما کمی خطر آفرین باشد. بهتر است اگر دندان های خود را لمینت کرده اید هنگام انجام ورزش های سنگین و حرفه ای از محافظ دهان استفاده نمائید تا دندان شما مورد آسیب جدی قرار نگیرد.

نگهداری دندان لمینت شده

دندان های لمینت شده نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت دارند و در صورت مراقبت های ناصحیح ممکن است به دندان آسیب زده و رنگ خود را از دست بدهند.

نگهداری لمینت دندان
نگهداری لمینت دندان

برای مراقبت از دندان های لمینت شده ، ابتدا باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و مانند دندان طبیعی نیاز به مسواک و نخ دندان دارند. سپس برای جلوگیری از زرد شدن دندان از مواد غذایی با رنگدانه بالا دوری کنید.

همچنین از جویدن خوراکی های سفت مانند ته دیگ ، ابنبات و آجیل ها خودداری فرمایید زیرا ممکن است سبب شکستگی یا لپ پریدگی لمینت های دندان بشوند. همچنین چکاپ های منظم به دکتر را فراموش نکنید.

چرا مراقبت های لمینت دندان مهم است ؟

در صورت مراقبت های ناصحیح از لمینت های دندانی ، ممکن است سبب ایجاد عفونت و تخریب دندان طبیعی بشوند و در صورت پوسیدگی شدید ، ممکن است دندان طبیعی خود را از دست بدهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض ایمپلنت دندان می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

عوارض لمینت دندان

همچنین لمینت های دندان مانند کامپوزیت دندان قابلیت ترمیم ندارند و در صورتی شکستگی یا تغییر رنگ باید تعویض شوند. البته لازم به ذکر است طول عمر لمینت های دندانی از کامپوزیت ها بیشتر بوده و از استحکام بالاتر و مقاومت بیشتری در برابر تغییر رنگ برخوردار هستند.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.