لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از بهترین روش هایی که برای دندان های تغییر رنگ داده و دندان های تغییر شکل داده استفاده می شود لمینت دندان است. روش لمینت یک راه حل تقریبا نیمه دائمی و موثر است که می تواند چند دهه در صورت مراقبت صحیح زیبا باقی بماند و ممکن است برای افرادی که قصد انجام لمینت دندان دارند این سوال پیش بیاید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است ؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟
لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

 برای نصب لمینت دندان باید ابتدا پزشک از دندان ها قالب گیری کرده و قالب آماده شده را برای تهیه پوسته نازک پرسلین به لابراتوار ارسال کند تا روکش هایی به شکل یک دندان کامل با ظاهری زیبا و ظریف تهیه شود. باید پس از آماده شدن دندان و تراشیدن مینای آن بر روی دندان طبیعی چسبانده و پیوند خورده باشد. البته پیش از آن که از لمینت دندان استفاده شود بهتر است با استفاده از ارتودنسی دندان ها را تراز کرده  تا در زیبایی لمینت دندان موثر باشد.

با استفاده از لمینت دندان می توان دندان ها را درخشان نمود و لبخندی زیبا طراحی کرد. ممکن است افراد بر اثر پر کردن مکرر دندان های خود رنگ و زیبایی دندان را از دست داده باشند، در این صورت بهترین روش برای سفید کردن و تغییر رنگ دندان بیمار لمینت دندان است.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

برای آن که بخواهید لمینت دندان نصب کنید باید دارای حداقل یکی از شرایط زیر باشید. شرایط لمینت دندان عبارتند از:

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟
لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

زرد یا تغییر رنگ دندانها

ممکن است فرد بر اثر پر کردن های مکرر و عمیق دندان  یا تعدادی از دندان هایش تغییر رنگ داده باشد. و یا ممکن است بنا به دلایل مختلفی مانند جمع شدن پلاک بر روی مینای دندان و آلودگی های مختلف دندان یا تعدادی از دندان های بیمار زرد شده باشد. در این صورت دندان در معرض پوسیدگی دندانی قرار می گیرد که متاسفانه روش های سنتی و قدیمی در سفید کردن دندان تاثیر گذار نخواهد بود. در این صورت تنها راه حل بیمار استفاده از لمینت سرامیکی است زیرا تمامی سطوحی از دندان یا دندان ها که تغییر رنگ داده است را می توان با چسباندن روکش لمینت به مینای دندان پوشش داد. عمر مفید لمینت دندان تقریبا ۱۵ الی ۲۰ سال است که اگر به خوبی از آن مراقبت شود طول عمر مفید بیشتری را بیمار می تواند تجربه کند.

نیاز به تغییر فرم و سایز

متاسفانه برخی بیماران در اثر عوامل مختلفی مانند نحوه قرار گرفتن ریشه در فک یا نداشتن مکان کافی برای رشد دندان از ابتدای رویش کج، زاویه دار و دارای ظاهری نامناسب روییده شده باشد. مخصوصا ظاهر نامناسب دندان معمولا برای دندان های جلویی پیش می آید و می تواند زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار بدهد. با استفاده از لمینت دندان می توانید یک سطح درخشان، دندانب صاف و بدون زاویه و تغییر فرم ظاهری دندان را داشته باشید تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و روند اصلاح طرح لبخند را تکمیل کرده باشید.  

دندان های شکسته یا دارای لب پریدگی

ممکن است بر اثر تصادف یا حادثه های ورزشی سنگین دندان بیمار دچار شکستگی و لب پریدگی شده باشد. متاسفانه از نظر ظاهری، از نظر زیبایی و از نظر جویدن ممکن است برای بیمار مشکل آفرین باشد و نیاز به ترمیم داشته باشد. در این صورت باید در نزدیک ترین زمان ممکن دندان ها را ترمیم کنید. درمان صحیح برای ترمیم این دندان های آسیب دیده می تواند از آسیب های جدی دیگری جلوگیری کند. یکی از بهترین درمان ها برای رفع نواقص ظاهری و شکستگی دندانی  لمینت دندان است. زیرا طول عمر لمینت دندان بسیار بالا است، مقاومت بسیار بالایی دارد و زیبایی چشم گیری به دندان های فرد میافزاید.

افرادی که مراقبت های لازم دهان و دندان را دارند

برای انجام لمینت دندان باید دارای لثه هایی سالم باشید در صورتی که نیاز به ترمیم و درمان دندان و لثه دارید باید پیش از انجام لمینت انجام شود. افرادی هستند که دارای بیماری دندان قروچه هستند در این صورت لمینت برای آن ها عمر مفیدی نخواهد داشت. پس باید پیش از انجام لمینت دندان بیماری دندان قروچه خود را درمان کرده و یا از محافظ شبانه برای دندان های خود استفاده نمائید. 

افرادی که دارای مینای کافی دندان هستند بهترین گزینه برای کاشت لمینت دندان هستند زیرا برای نصب لمینت نیاز به تراشیدن مینای دندان است. در حفظ بهداشت دهان و دندان باید کوشا باشید و استفاده از مسواک و نخ دندان دو مرتبه در طول روز را فراموش نکنید. برای آن که لمینت دندان به خوبی بر روی دندان های شما باقی بماند بهتر است هر  سه ماه یک بار به پزشک مراجعه کنید تا اگربرای دندان های شما مشکلی پیش آمده است تا پیش از آسیب جدی آن را درمان کنند.

 برای اطلاع از روش های نگهداری و مراقبت از لمینت دندان به لینک زیر مراجعه فرمایید.

مراقبت های لمینت دندان

از دندان هایی که لمینت کرده اید نباید استفاده ابزاری کنید. بدین منظور که اگر عادت به جویدن ناخن دارید، عادت به باز کردن درب قمقمه با دندان دارید، عادت به خوردن یخ دارید، عادت به شکستن آجیب و خشکبار دارید و یا عادت به باز کردن گره با دندان دارید باید پیش از نصب لمینت دندان این عادات را کنار گذاشته تا عمر مفید بیشتری از لمینت را طی کنید.

اگر دارای دندان های حساس نیستید بهترین گزینه برای نصب لمینت دندان هستید.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که اغلب افراد دارند حساسیت دندانی است. متاسفانه در صورتی که دندان های حساس داشته باشید هنگامی که پزشک متخصص می خواهد مینای دندان را تراش دهد حساسیت دندانی شما فعال می شود و ممکن است آزار و اذیت زیادی به شما وارد کند. در صورتی که مینای دندان هم تراشیده نشود متاسفانه ظاهر دندان غیر طبیعی می شود و ممکن است بیش از حد دچار برجستگی شود. به همین علت اگر مینای دندان شما از قبل برای رفع بیماری های دیگر دندانی تراشیده است بهتر است روش لمینت دندان را فراموش کنید. اما اگر مینای دندان سالمی دارید بهترین گزینه برای کاشت لمینت دندان هستید. اگر مینای دندان به اندازه کافی نباشد هم روش های جایگزینی مانند باندینگ وجود دارد که می توان از آن استفاده نمود و جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

کاربرد لمینت دندان چیست؟

همانطور که بالاتر بیان کردی از لمینت سرامیکی معمولا برای رفع عیب های دندانی استفاده می شود حال این عیوب می توانند بزرگ و یا در حد ناچیزی باشند. در صورتی که بخواهند دندان های بالا و فک پایین را تراز کنند از لمینت دندانی استفاده می شود. و البته گاهی برای تنظیم خط لثه نیز از این لمینت ها استفاده می شود. با استفاده از لمینت می توان شکل، فرم ، زاویهو رنگ دندان را تغییر داد. روش لمینت دندان دارای کاربرد های مختلفی است که این کاربرد ها عبارتند از:

کاربرد لمینت دندان
کاربرد لمینت دندان
  • در صورتی که دندانی کوتاه تر از دیگر دندان ها باشد
  • در صورتی که دندان ها از مکان و موقعیت مناسب خود خارج شده باشند
  • در صورتی که دندان کج و با زاویه نا مناسبی رشد کرده باشد.
  • در صورتی که بین دندان های بیمار فاصله بسیار زیادی وجود داشته باشد.
  • در صورتی که بخشی از دندان از بین رفته و یا شکسته شده باشد.
  • در صورتی که دندان بر اثر سایش کوتاه تر از بقیه دندان ها شده باشد.
  • تغییر رنگ دندان ها بسته به عوامل مختلف
  • در صورتی که بر اثر تصادف یا پوسیدگی دندان ها کوتاه شده باشد یا دچار لب پریدگی شده باشد.

در صورتی که موارد بالا برای بیمار پیش آمده باشد لمینت بهترین کاربرد را از خود به نمایش می گذارد و می تواند گزینه مناسبی برای درمان باشد.

لمینت دندان چیست و چگونه نصب می شود؟

لمینت دندان یک پوسته بسیار نازک و ظریف است که معمولا از مواد  سرامیکی و پرسلین تهیه می شود. این روکش های نازک باید بر روی دندان ها به صورتی قرار گیرد که دندان طبیعی فرد هرگز مشخص نباشد.  معمولا از این روش برای زیبایی دندان، ترمیم عیب های دندانی، رفع نواقص دندان و اصلاح طرح لبخند استفاده می شود.  برای آن که بتوانید دندان ها را آماده نصب لمینت دندان نمائید تقریبا نیم میلی متر یا در واقع به اندازه ضخامت روکش باید مینای دندان طبیعی را بتراشید تا لمینت کلفت به نظر نرسد و ظاهر زیبایی به ارمغان بیاورد. معمولا در نصب لمینت کمتر پیش می آید که ظاهر دندان کلفت یا بسیار بلند تر از حد معمول باشد.

یکی از عوامل اصلی در تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان ، تک جلسه ای بودن کامپوزیت دندان است اما تمامی زیبایی کامپوزیت شما به هنر و تجربه پزشک شما دارد.

نصب لمینت بسیار آسان بوده و اگر از آن ها به درستی مراقبت و استفاده کنید می توانید چند دهه از لمینت استفاده مفید داشته باشید. البته همه افراد نمی توانند از این روش برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان های خود استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم افرادی که برای انجام لمینت دندان مناسب هستند را نام برده و مشکلاتی که منجر به عدم نصب لمینت می شود را شرح دهیم. با ما همراه باشید. 

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.