بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها است که امروزه محبوبیت خاصی بین افراد پیدا کرده است. عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می شود دندان ها تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهند. اما امروزه روش های مختلفی به وجود آمده است که می توان با استفاده از آن ها لکه و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان را از بین برده و یا کمرنگ تر نمود.در این مقاله قصد داریم هر آنچه باید در رابطه با بلچینگ دندان در منزل بدانید را برای شما شرح دهیم.

آشنایی با بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ در خانه در واقع یک روند درمانی است که باید تحت نظر پزشک اما در منزل انجام شود. همان طور که می دانید بلیچینگ دندان هم در مطب انجام می شود هم در منزل انجام می شود. اما ماده ای که در مطب برای بلیچینگ استفاده می شود بسیار قوی تر از ماده است که در منزل استفاده می شود. برای تهیه بلیچینگ در منزل باید یک قالب کلی از دندان های بیمار تهیه شود و بر طبق آن در لابراتوار یک قالب پلاستیکی که نایت گارد یا تری هم شناخته می شود ساخته شود.

بلیچینگ دندان در خانه
بلیچینگ دندان در خانه

برای اطلاع بیشتر درباره بلیچینگ دندان و قیمت انواع بلیچینگ به لینک زیر مراجعه کنید.

هزینه بلیچینگ دندان

پس از ساخته شدن تری باید ژل بلیچینگ درون آن ریخته شود تا بر روی دندان قرار داده شود. ساعات و میزان استفاده از این قالب متفاوت است و بستگی به میزان انتظار از سفید شدن دندان، میزان لک های موجود بر روی دندان و وضعیت سلامت دندان هر فرد دارد. معمولا این تایم استفاده از قالب به 1 الی 6 ساعت در طول شبانه روز ختم می شود.  مدت زمان پروسه درمان بلیچینگ در منزل تقریبا 1 الی 2 هفته به طول می انجامد. که البته این مدت زمان برای هر فک جداگانه باید محاسبه شود. زیرا نمیتوان از قالب به صورت همزمان برای فک بالا و فک پایین استفاده نمود.

از این روش حتی برای زمانی که بر اثر عوامل ژنتیکی دندان دچار تغییر رنگ شده است نیز استفاده می شود.

روش بلیچینگ دندان در منزل مستلزم صرف صبر و حوصله بسیار زیاد است. در صورتی که می خواهید این روند درمانی در کوتاه ترین و سریع ترین زمان انجام شود بهتر است از روش بلیچینگ در مطب استفاده نمائید. البته هزینه بلیچینگ خانگی نسبت به بلیچینگ مطب بسیار مقرون به صرفه تر است.

روند بلیچینگ دندان در خانه چگونه انجام می شود؟

در ابتدا برای معاینات لازم و بررسی اینکه آیا بیمار گزینه مناسبی برای بلیچینگ است یا خیر باید به مطب پزشک مراجعه نمود. اگر بیمار تایید شد باید بعد از جرم گیری کامل دندان ها پولیش شود و در نهایت از فک بالا و فک پایین بیمار یک قالب تهیه شود.

قالب تهیه شده باید به لابراتوار برای ساخت تری ارسال شود. سپس تری های مخصوص برای هر بیمار ساخته می شود. در نهایت باید تری ساخته شده به مطب ارسال شود سپس ژل بلیچینگ درون محفظه مخصوص آن قرار داده شود و تحویل بیمار گردد.

مراحل بلیچینگ دندان در خانه
مراحل بلیچینگ دندان در خانه

به مدت دو هفته باید بیمار طبق ساعات مشخص شده از تری استفاده نماید تا ژل بلیچینگ که دارای اکسیژن نوزاد است لکه های موجود را اکسید کرده و از بین ببرد. دقت داشته باشید دندان هایی که از روش های ترمیمی زیبایی مانند روکش، لمینت و کامپوزیت استفاده می کنند قطعا نمی توانند از روش بلیچینگ دندان برای سفید کردن استفاده کنند.

بهتر است پیش از آنکه فرآیند درمانی زیبایی بلیچینگ را انجام دهید از سلامت کامل دندان ها باخبر شوید. در صورتی که پوسیدگی دندانی دارید آن را حل کنید زیرا پس از بلیچینگ انجام درمان برای دندان ها نتیجه را از بین خواهد برد.

بهتر است از بلیچینگ خانگی پس از بلیچینگ مطب استفاده نمائید تا زیبایی و کیفیتی که از نتیجه بلیچینگ دریافت خواهید کرد اثر گذار تر باشد.

 همانطور که میدانید برای بلیچینگ دندان از دو ماده شیمیایی هیدروژن پر اکساید  و پراکساید کاربامید استفاده می شود. البته هیدروژن پر اکساید باید در مطبی و تحت نظر پزشک استفاده شود اما از پر اکسید کاربامید معمولا در تری ها استفاده می شود اما میزان آن هم باید تحت نظر پزشک تعیین شده باشد. استفاده از این دو روش بدون مشورت با پزشک هرگز توصیه نمی شود. زیرا ممکن است آثاری جبران ناپذیر برای شما به جای بگذارد.

دندان ها چگونه با بلیچینگ خانگی روشن و سفید می شوند؟

طبیعی است که با افزایش سن و عوامل ژنتیکی دندان ها تغییر رنگ داده و از میزان درخشندگی و سفیدی آنها کسر می شود. به همین علت گاهی نیاز است برای بهتر شدن این رنگ تیره از روش زیبایی بلیچینگ استفاده نمود تا با این روش اصلاح طرح لبخند نیز انجام داد. البته روش های مختلف دیگری برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد و آن هم لمینت دندان، روکش دندان و کامپوزیت دندان است.

اما از نظر هزینه اگر بخواهیم به این چند مورد اشاره کنیم باید بدانید که هزینه بلیچینگ دندان بسیار کمتر از روش های مشابه است و به همین علت محبوبیت بیشتری در بین این روش ها برای اغلب افراد دارد. اما باید بدانید که طول عمر این روش نیز در مقایسه با روش های دیگر بسیار کمتر است. البته اگر از آن به خوبی مراقبت شود و بهداشت دهان و دندان رعایت شود ماندگاری بلیچینگ افزایش میابد اما این ماندگاری حداکثر 1 الی 2 سال است.

بلیچینگ در خانه
بلیچینگ در خانه

فرآیند سفید کردن دندان با استفاده از بلیچینگ خانگی بدین صورت است که موادی که در محفظه تری ریخته شده است به بافت و ساختار کریستالی دندان نفوذ می کند و همین نفوذ باعث می شود رنگ دانه هایی که به صورت لکه ایجاد شده بودند اکسید شوند. این رنگ دانه ها بر اثر خوردن مواد خوراکی رنگی بر روی دندان رسوب می کنند و موجب تغییر رنگ دندان می شوند. زمانی که توسط مواد بلیچینگ این لکه ها اکسید می شوند باعث می شود عاج دندان روشن تر شود. دقت داشته باشید که این مواد دارای قدرت بسیار بالایی هستند و ضمن شیمیایی بودن می توانند به به بافت لثه یا صورت شما آسیب جدی وارد کنند. پس بهتر است زیر نظر پزشک به صورتی از این مواد استفاده شود که تماسی با بافت لثه و صورت شما نداشته باشد. درصد غلظت موادی که در منزل برای بلیچینگ استفاده میشود نیز بسیار کمتر از بلیچینگ در مطب است تا از آسیب و یا سهل انگاری بیمار که منجر به آسیب جدی به دندان و بافت دهان می شود جلوگیری شود.

متاسفانه در حال حاضر در بازار آزاد شاهد مواد هایی هستیم که برای سفیدی دندان از آن ها استفاده می شود. توصیه می کنیم به دلیل عوارضی که ممکن است پس از استفاده از این مواد برای شما ایجاد شود بدون مجوز و توصیه پزشک از این سفید کننده ها استفاده نکنید. یکی از رایج ترین عوارضی که این مواد خواهند داشت از بین رفتن و سایش لایه های مینای دندان است.

روش استفاده از بلیچینگ دندان در منزل

زمانی که شما گزینه استفاده از بلیچینگ خانگی را انتخاب می کنید باید مراقبت های مهمی که نیزا است از آن داشته باشید را نیز در نظر بگیرید. برای استفاده از این روش باید بسیار بهداشت دهان و دندان ها را رعایت کنید تا نتیجه ماندگاری بالاتری داشته باشد.

روش استفاده از بلیچینگ دندان در منزل
 • هر دفعه پیش از آن که تری را بخواهید بر روی دندان های خود قرار دهید باید با استفاده از نخ دندان و مسواک دندان های خود را تمیز کرده و هیچگونه آلودگی بر روی دندان شما قرار نداشته باشد.
 • پس از آن باید ژل بلیچینگ درون محفظه مخصوص تری قرار داده شود. دقت داشته باشید میزان ماده بلیچ تقریبا یک قطره برای هر واحد دندان است.
 • مدت زمان قرار دادن تری را پزشک برای شما تعیین می کند اما باید دقت داشته باشید که این مدت زمان به بیش از 2 ساعت در یک مرتبه نرسد.
 • اگر هنگام استفاده از تری احساس کردید از مواد بلیچ چیزی خارج شده و بیرون آمده بلافاصله با استفاده از دستمال آن را پاکسازی کنید. تا موجب ایجاد حساسیت برای شما نشود.
 • بهتر است پس از آن که تری را از دهان خود خارج کردید بلافاصله با استفاده از مسواک دندان ها را تمیز کنید تا باقی مانده مواد بر روی دندان های شما قرار نگیرد.
 • معمولا استفاده از تری ها متناوب است و باید در هر مرتبه یکی از فک ها را مشغول استفاده از تری کنید. یعنی درواقع هر شب یک تری بر روی فک دهان بیمار باید قرار گرفته شود.
 • در هر بار استفاده از تری می توانید پس از خارج کردن آن کاملا متوجه تغییر مثبت رنگ دندان های خود خواهید شد زیرا دندانی که در حال استفاده از تری بوده است سفید تر می شود.

مراقبت های لازم پس از بلیچینگ خانگی چیست؟

همانطور که می دانید مراقبت از بلیچینگ دندان می تواند تاثیر بسزایی بر افزایش طول عمر آن داشته باشد. در این بخش قصد داریم هر آنچه مربوط به مراقبت های بلیچینگ دندان در 24 ساعت اولیه است را برایتان شرح دهیم.

مراقبت های بلیچینگ دندان در خانه
مراقبت های بلیچینگ دندان در خانه
 1. استفاده از هر گونه نوشیدنی رنگدانه دار مانند چای، قهوه و آب میوه های رنگی 24 ساعت اولیه پس از انجام بلیچینگ ممنوع است. زیرا مصرف این مواد غذایی باعث می شود لکه های قهوه ای یا سیاه رنگ بر روی دندان باقی بماند.
 2. مصرف یکسری مواد غذایی مانند بلونز، سس سویا، گوشت قرمز، شکلات ممنوع است زیرا باعث تغییر رنگ دندان می شود. میوه ای که مصرف آن برای روزهای اول توصیه می شود موز است.
 3. بهتر است این گونه بیان کنیم که مصرف هرگونه موادی که ممکن است  بر روی پیراهن سفید باعث ایجاد لکه شود در 24 ساعت اولیه بعد از بلیچینگ خانگی ممنوع است.
 4. بهتر است به مدت 24 تا 48 ساعت پس از بلیچینگ دندان از مصرف هرگونه دخانیات مخصوصا سیگار پرهیز نمائید. زیرا مصرف دخانیات باعث ایجاد لکه های رنگی بر روی دندان میشود. البته استفاده از سیگار الکترونیکی منعی ندارد زیرا  باعث ایجاد لکه بر روی دندان نمیشود.
 5. برای یک هفته اول بهتر است از خمیر دندان هایی که دارای رنگ هستند استفاده نکرده و خمیر دندان سفید را جایگزین آن نمائید.

دقت داشته باشید که بعد از بلیچینگ دندان طبیعتا زیبایی دندان ها افزایش یافته و همین باعث می شود اعتماد به نفس افراد افزایش یافته و با عشق بیشتری لبخند بزنند. اما ماندگاری و طول عمر بلیچینگ رابطه کاملا مستقیمی با میزان مراقبت افراد از دهان هایشان دارد.

ممکن است در صورت نگهداری مناسب از دندان ها نتیجه این فرآیند زیبایی درمانی به مدت 1 الی 2 سال ماندگار باشد. اما این فقط در شرایطی است که موارد ذکر شده را برای طولانی مدت رعایت کنید. اما اگر مراقبت کافی از دندان های خود نداشته باشید و به خوبی بهداشت آن را رعایت نکنید ممکن است این مدت زمان کاهش یافته و در طی 6 ماه الی 12 ماه نتیجه از بین برود.

چگونه طول عمر و ماندگاری بلیچینگ خانگی را افزایش دهیم؟

همانطور که میدانید برای تثبیت نتیجه این درمان نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید در کاهش طول عمر این روش تاثیر گذار خواهید بود و آن را تشدید خواهید کرد. نکاتی که باید برای رعایت بهداشت دهان و دندان رعایت کنید تا طول عمر بلیچینگ دندان را افزایش دهید عبارتند از:

 • در طول شبانه روز به صورت مرتب حداقل 2 مرتبه از مسواک با خمیر دندان های سفید استفاده نمائید.
 • بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از خوابیدن و بعد از هر وعده غذایی موظف هستید دهان و دندان های خود را با مسواک سفید تمیز کنید تا از ماندن هر گونه لک بر روی سطح دندان جلوگیری نمائید.
 • پس از نوشیدن شراب و هرگونه نوشیدنی الکل دار باید دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید. نوشیدنی هایی که دارای الکل هستند دارای تانن هایی هستند که باعث ایجاد لک بر روی دندان می شوند. البته اینکه بگوئیم استفاده از دخانیات را متوقف کنید عملا نا ممکن است اما اگر می خواهید از این فرآیند پزشکی زیبایی استفاده نمائید بهتر است استفاده از دخانیات را به شدت کاهش دهید.
 • از خمیر دندان هایی که دارای مواد سفید کننده هستند استفاده کنید زیرا دارای موادی برای اکسید کردن لکه های وجود بر روی دندان هستند. البته که این مواد سفید کننده موجود در خمیر دندان دارای غلظت کمی است اما می تواند تاثیر مثبتی بر از بین بردن لک های کوچک و کمرنگ داشته باشد. و همچنین می تواند طول عمر و ماندگاری بلیچینگ را افزایش دهد.
 • اگر بتوانید نوشیدنی هایی که دارای رنگ دانه بسیار شدید هستند را کنترل کرده و با نی میل کنید می توانید بر ماندگاری بلیچینگ خود تاثیر گذار باشید.  زیرا کافئین  تانن موجود در چای و قهوه  می تواند بر روی دندان سالم شما لک به جای گذارد. پس بهتر است از نی استفاده کنید تا از برخورد مواد با سطح دندان های خود جلوگیری نمائید.
 • برای خانم هایی که عادت به استفاده از لوازم آرایش دارند توصیه می شود از رژ لب های صد لک استفاده کنند. برخی رز لب هایی هستند که به سطح خارجی دندان میچسبند در این صورت باعث کاهش طول عمر و ماندگاری بلیچینگ می شوند و از خود لک به جای می گذارند. بهتر است از رژ لب هایی که قابلیت ضد لک دارند استفاده کنید تا از تغییر رنگ دندان های خود جلوگیری کنید. البته این نوع لوازم آایش باعث می شوند دیگر نیازی به تمدید آرایش و یا آرایش مجدد نباشد و با برخورد و چسبیدن به دندان و غذا از بین نمیروند.
 • استفاده بیش از حد از فلوراید می تواند طول عمر ماندگاری بلیچینگ را به شدت کاهش دهد بهتر است نهایتا هفته ای دو مرتبه از دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده نمائید.
 • از پودر های سفید کننده دندان گه بعد از مسواک زدن می توانید از آن ها نیز استفاده کنید غافل نشوید زیرا در سفید تر نگه داشتن نتیجه فرایند بلیچینگ تاثیر گذاری بسیار مثبتی دارند. از استفاده از غذاهایی که بسیار سرد و اسیدی هستند پرهیز کنید زیرا موجل ایجاد لکه بر روی سح دندان شما می شوند.
 • بهتر است ماهی یک مرتبه پس از انجام بلیچینگ برای انجام معاینات لازم به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت دندان های شما را بررسی کند.
 • بهتر است به مدت یک هفته پس از انجام بلیچینگ دندان از مواد غذایی که سفید و بی رنگ هستند استفاده نمائید تا نتیجه بلیچینگ شما تثبیت شود. برای مثال مواد غذایی مانند: ماهی، مرغ، نان سفید، لبنیات همچون پنیر خامه ماست و شیر، میوه هایی سفید مانند هلوی سفید موز سفید و سیب، سیب زمینی پخته و پاستا برای استفاده در هفته اول بسیار مناسب است.
 • اگر پس از گذشت دو هفته بعد از استفاده از تری فک بالا و تری فک پایین شاهد حساسیت بودید بهتر است برای رفع آن هر چه سریعتر به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.