قیمت بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از حرفه ای ترین و رایج ترین خدمات در درمان های دندان پزشکی برای سفید کردن دندان ، بلیچینگ است. با استفاده از بلیچینگ هر گونه رنگ دانه غیر طبیعی که بر روی سطح دندان چسبیده باشد باید از بین برود و شفافیت دندان بیشتر شود. با استفاده از این روش درمانی هرگونه لکه و رنگی که بر روی دندان بیمار ایجاد شده است از بین می رود. اما باید توجه داشته باشید با استفاده از این روش دندان هایی که کامپوزیت یا لمینت شده اند سفید نخواهند شد. این روند درمانی فقط بر روی دندان طبیعی فرد تاثیر گذار خواهد بود.

بلیچینگ دندان
بلیچینگ چیست
عکس بلیچینگ دندان

روند درمانی بلیچینگ دندان کاملا علمی و عملی بوده و در این روش از هیدروژین پر اکساید جهت اکسید کردن هرگونه رنگدانه غیر طبیعی که بر روی سطح دندان قرار دارد استفاده می شود. فرآیند درمانی بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان دو درمان کاملا مجزا هستند که هر دو موجب سفید کردن دندان می شوند. روند درمانی این دو فرآیند بسیار متفاوت است. در سفید کردن دندان فقط سطح خارجی دندان تمیز می شود و از این مواد در خمیر دندان ها نیز شما مشاهده خواهید کرد.

هزینه بلیچینگ دندان

بلیچینگ های دندانی همانطور که می دانید در ۲ نوع بلیچینگ هوم و آفیس موجود هستند و این سوال که بلیچینگ دندان چقدر هزینه دارد؟هزینه بلیچینگ دندان برای هر فک در حدود ۸۰۰٫۰۰۰ الی ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان می باشد.

بلیچینگ دندان هزینه های متفاوتی بسته به میزان کیفیت مواد بلیچینگ و مهارت پزشک دارد. همچنین قیمت هوم بلیچینگ و قیمت بلیچینگ آفیس با یکدیگر در قیمت ، طول عمر و میزان سفیدی تفاوت دارند. در جدول زیر قیمت بلیچینگ دندان در تهران آورده شده است.

نام درمانکشور سازنده هزینه بابت هر فک
بلیچینگ در مطب با مواد ایرانیایران۱/۲۰۰/۰۰۰
بلیچینگ در مطب با مواد FGMبرزیل۱/۵۰۰/۰۰۰
بلیچینگ در مطب با مواد White Smileآلمان۲/۰۰۰/۰۰۰
بلیچینگ دندان در خانه۱/۵۰۰/۰۰۰

قیمت بلیچینگ هوم و آفیس با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارد که ادامه مقاله با آنها آشنا خواهیم شد.

قیمت بلیچینگ دندان در خانه

همانطور که گفته شد بلیچینگ دندان دارای دو نوع خانگی و مطب می باشد. در بلیچینگ دندان خانگی یا بلیچینگ هوم قالبی متناسب با دندان شما آماده میشود و به همراه ماده بلیچینگی که غلظت کمتری دارد به شما تحویل داده می شود.

قیمت بلیچینگ دندان در خانه
قیمت بلیچینگ دندان در خانه

تاثیر بلیچینگ خانگی از بلیچینگ مطب کمتر است زیرا غلظت مواد کمتر است اما معمولا طبق تجربه ها گفته می شود بلیچینگ های خانگی ماندگاری بیشتری دارند.

قیمت بلیچینگ خانگی ۱/۵۰۰/۰۰۰ هزار تومان به همراه قالب و ماده بلیچینگ می باشد که پزشک به همراه دستورالعمل استفاده و مراقبت ها به شما تحویل می دهد.

قیمت بلیچینگ آفیس

بلیچینگ دندان آفیس یا مطب یکی دیگر از انواع بلیچینگ می باشد. در این نوع بلیچینگ که در کلینیک یا مطب پزشک برای شما انجام می شد ، لثه های شما را با مواد مخصوصی می پوشانند تا مواد بلیچینگ به لثه های شما برخورد نکند. سپس مواد بلیچینگ را بر روی دندان شما قرار می دهند و به کمک اشعه مخصوص ، عملیات سفید کردن دندان شما انجام می شود.

بلیچینگ آفیس در سفید کردن موثر تر از بلیچینگ هوم است ، اما دندانپزشکان معمولا پیشنهاد می کنند این دو درمان با هم انجام شوند تا شما هم ماندگاری و هم سفیدی بیشتری داشته باشید.

هزینه ی بلیچینگ آفیس ۱/۲۰۰/۰۰۰ الی ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به ازای هر فک می باشد.

فیلم بلیچینگ

فیلم بلیچینگ دندان

همانطور که در فیلم بلیچینگ دندان مشاهده می کنید ، ابتدا موادی برای محافظت از لثه روی آن قرار می گیرد تا آسیب به آن جلوگیری شود. سپس مواد مخصوص بلیچینگ بر روی دندان قرار می گیرد.

انواع بلیچینگ

فرآیند درمانی بلیچینگ یک فرآیند پیچیده است که بسیار کاربردی بوده و طول عمر و ماندگاری بالایی نسبت به سفید کردن دندان دارد. بلیچینگ به دو روش انجام خواهد شد که در این دو روش از دو نوع مترایل مختلف و فرآیندهای متفاوتی استفاده می شود. این دو روش عبارتند از:

 • بلیچینگ هوم
 • بلیچینگ آفیس

بلیچینگ دندان خانگی

یکی از روش های بلیچینگ دندان بلیچینگ دندان در منزل است که در منزل انجام می شود. البته در منزل انجام شدن آن نیز نیاز به تجویز پزشک و متخصص دندان پزشکی دارد. در استفاده از این روش باید ابتدا به یک مرکز دندان پزشکی زیبایی مراجعه فرمائید.

مزایای بلیچینگ دندان در خانه

 • عدم نیاز به مراجعه به کلینیک دندانپزشکی
 • ماندگاری بالاتر به نسبت بلیچینگ آفیس

مراحل بلیچینگ دندان در خانه

نحوه استفاده از بلیچینگ خانگی
از دندان های شما توسط پزشک یک قالب دقیق تهیه می شود و به لابراتوار فرستاده می شود. با توجه به قالب دندان شما تری های پلاستیکی بسیار نازک و شفاف ساخته می شود تا بیمار در منزل از آن استفاده نماید. سپس به مطب و پزشک شما تحویل داده می شود تا روند استفاده از آن را در اختیار بیمار قرار دهد. در این قالب های پلاستیکی ساخته شده یک فضایی بین دندان و تری وجود دارد که باید طبق دستور پزشک ژل های بلیچینگ را در آن محفظه قرار دهید.
آموزش بلیچینگ هوم

 به وسیله ژل هایی که در محفظه بین تری و دندان قرار می گیرد دندان شما طی چند هفته سفید خواهد شد. ژلی که در محفظه قالب قرار می گیرد اغلب دارای درصد غلظتی بین ۱۶ الی ۲۰ است. بهتر است از این قالب در شب استفاده نمائید تا پس از بیدار شدن آن را از دهان خود خارج کنید. دقت داشته باشید نباید درصد غلظت این مواد در این روش بالا باشد زیرا ممکن است موجب ایجاد حساسیت برای دندان و لثه  شما شود.

بلیچینگ هوم
بلیچینگ هوم

البته ممکن است در داروخانه ها یا لوازم آرایش بهداشتی دیده باشید که محصولاتی برای سفید کردن دندان فروخته می شود. این محصولات دارای هیدروژن پر اکساید با غلظت ۱۰ درصد هستند. اما از همین مواد نیز برای سفید کردن دندان بهتر است بدون مشورت پزشک استفاده نکنید زیرا ممکن است موجب ایجاد حساسیت و آسیب به لثه شما شود.

فیلم بلیچینگ دندان در منزل

در ویدیو قرار داده شده در سایت مرکز ایمپلنت مراحل انجام بلیچینگ در منزل ، اجزا و همچنین نحوه مراقبت از بلیچینگ های دندان در خانه قرار داده شده است. همچنین می توانید با پک بلیچینگ خانگی و آموزش بلیچینگ دندان در خانه نیز در ویدیو زیر آشنا شوید.

بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ آفیس

در روش بلیچینگ آفیس پس از آنکه به مطب دندان پزشکی مراجعه کردید و مقدمات انجام این درمان برای شما فراهم شد. با استفاده از یک ژل مخصوص لثه های شما را از بروز آسیب میپوشانند. با استفاده از یک وسیله به نام دهان باز کن لب های بیمار به کنار هدایت شده تا کاملا محافظت شود و آسیبی به لثه و لب بیمار وارد نشود. پس از آن از مواد سفید کننده که ژل مخصوص بلیچینگ است و دارای غلظت بالایی است برای سفید کردن دندان بیمار استفاده می شود.

مزایای بلیچینگ آفیس

 • تاثیر بالا در سفید کردن دندان
 • چکاپ کامل توسط پزشک در مطب
بلیچینگ آفیس
بلیچینگ آفیس

برای گذاشتن این مواد بر روی دندان بیمار باید دقت کافی داشت زیرا هر لحظه امکان ایجاد آسیب وجود دارد. پس از آن با استفاده از یک دستگاه مخصوص بلیچینگ که دارای فرکانس با اشعه بسیار بالا و رنگ آبی است ژل بلیچینگ اکتیو می شود تا تاثیرگذاری با سرعت تری داشته باشد. این اشعه باید چندین بار بر روی دندان تابیده شود تا نتیجه دل خواهی بدهد. پس از تکرار این مراحل دندان به میزان کافی و چند درجه روشن می شود.

بهترین روش برای بلیچینگ دندان چیست ؟
اغلب پزشکان توصیه می کنند در صورتی که می خواهید نتیجه دائمی تر و بهتری را تجربه کنید باید از روش بلیچینگ خانگی و بلیچینگ آفیس در کنار یک دیگر استفاده نمائید.

پرسش و پاسخ بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست ؟
یکی از درمان های سفید کردن دندان ، بلیچینگ است. بلیچینگ دندان مواد رنگدانه دار که بر روی دندان طبیعی چسبیده باشد را از بین می برد و باعث سفید شدن دندان می شود.
بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد ؟
ماندگاری بلیچینگ دندان به عوامل متفاوتی اعم از میزان مراقبت شما ، عادت غذایی ( میزان مصرف مواد غذایی رنگدانه دار ) ، جنس دندان و کیفیت بلیچینگ دندان شما بستگی دارد.
بلیچینگ دندان خوبه ؟
بلیچینگ دندان می توان گفت بهترین درمان برای سفید کردن دندان است که دارای دو نوع هوم و آفیس که می توانید وابسته به نیاز خود بهترین درمان را نسبت به خود انتخاب کنید.
قیمت بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۳ چه قدر است ؟
هزینه بلیچینگ دندان بستگی به انتخاب نوع آن دارد که شامل بلیچینگ آفیس و هوم است و همچنین کیفیت مواد مصرفی بر روی بلیچینگ بر قیمت موثر است. برای اطلاع از قیمت بلیچینگ می توانید به مقاله ما مراجعه کنید.
عوارض بلیچینگ دندان چیست ؟
عوارض بلیچینگ دندان نادر است اما از عوارض آن می توان به افزایش حساسیت دندان و لثه اشاره کرد و با مشاوره با متخصص دندان خود قابل رفع است.

تفاوت بلیچینگ هوم و آفیس

همان طور که به صورت مفصل در بخش بلیچینگ خانگی و بلیچینگ آفیس توضیح دادیم موادی که در این دو روش استفاده می شود کاملا متفاوت است. موادی  که در این دو روش استفاده می شود دارای غلظت های متفاوت است. و نوع مواد مصرفی نیز در این دو روش متفاوت است.

در بلیچینگ مطب از مواد هیدروژن پر اکساید استفاده می شود و در روش بلیچینگ خانگی از مواد کارباماید پر اکساید استفاده می شود. پزشکان مطرح در دنیا بر این باور هستند که برای رسیدم به نتیجه عالی در این فرآیند پزشکی باید روش خانگی و روش آفیس را  در کنار هم استفاده نمود تا هر چه سریعتر نتیجه حاصل شود. اجرای این دو روش با یک دیگر بدین منظور است که ابتدا بلیچینگ آفیس و سپس بلیچینگ خانگی را انجام داد ولی با مدت زمان بسیار کوتاه تر برای ماندگاری هر چه بیشتر.  این دو روش فرآیندهای درمانی غیر تهاجمی هستند و اصلا بیمار دردی را در طول درمان حس نخواهد کرد.

قبل و بعد بلیچینگ دندان

در ویدیو آماده شده زیر میتوانید قبل بلیچینگ دندان و بعد بلیچینگ دندان را مشاهده کنید و از اثرات شگفت انگیز این درمان مطع شوید.

قبل و بعد بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان

سفیدی دندان ها در زیبایی چهره و لبخند بسیار مهم و موثر است. دندان ها به مرور زمان وابسته به رژیم غذایی ، رنگدانه های مواد غذایی جذب کرده و به مرور زمان باعث زردی دندان می شود. سفید کردن دندان یکی از شاخه های درمان دندانپزشکی برای افزایش زیبایی می باشد.

سفید کردن دندان
سفید کردن دندان

درمان های متفاوتی برای سفید کردن دندان وجود دارد مانند بلیچینگ دندان ، جرم گیری و بروساژ و ………. که محبوبترین آن ها بلیچینگ دندان است. ماده بلیچینگ دندان به مینای دندان نفوذ کرده و باعث سفیدی مینای دندان می شود. همچنین رنگدانه هایی که به وسیله مواد غذایی بر روی دندان چسبیده است ، به وسیله این درمان کمتر یا از بین می رود.

بهترین طرح درمان برای داشتن دندان های درخشان و سفید ، بهتر است ابتدا درمان بلیچینگ در مطب و سپس بلیچینگ در خانه را انجام دهید. سپس برای حفظ این سفیدی باید مراقبت های لازم رو از دندان رعایت کنید و تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید.

مواد غذایی که دارای رنگدانه بالایی می باشد و باعث تغییر رنگ دندان می شود :

چای سیاهنوشابه
قطره آهنشاه توت
تمشکگیلاس
آلبالوآبنبات ها
سس گوجه فرنگیسیگار

مسلما نیاز نیست مواد غذایی بالا به طور کامل قطع کنید ، اما بهتر است مصرف این مواد را کمتر کنید. همچنین بهتر است بعد از مصرف این مواد آب بخورید و از نخ دندان استفاده کنید و به طور منظم مسواک بزنید.

سفید کردن دندان خانه

برای سفید کردن دندان خانه بهترین درمان بلیچینگ در خانه است. در این درمان قالبی از دندان های شما تهیه می شود و به همراه ماده بلیچینگ تحویل شما می شود. این مواد غلظت پایین تری نسبت به مواد بلیچینگ های مطب دارند. در بلیچینگ دندان خانگی شما می توانید به سادگی دندان های خود در خانه به سفید کردن دندان خود بپردازید.

در صورتی که غلظت مواد بلیچینگی که استفاده می کنید ، استاندارد نباشد باعث آسیب به مینای دندان می شود و ممکن است این آسیب جبران پذیر نباشد.

حتما  برای سفید کردن دندان در خانه و استفاده از بلیچینگ خانگی به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا مواد بلیچینگی که استفاده می کنید ، دارای کیفیت و دوز مناسب باشد.

عوارض بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان درمانی برای سفید کردن دندان است و مواد بلیچینگ دندان به مینای دندان نفوذ می کند و دندان را سفید می کنند. اما درمان بلیچینگ دندان می تواند مانند هر درمان درگیری دارای عوارضی باشد که در این بخش از مقاله به بررسی آن می پردازیم.

آسیب یا حساسیت لثه

زمانی که شما برای انجام بلیچینگ به مطب مراجعه می کنید ، موادی برای جلوگیری از تماس مواد بلیچینگ با لثه قرار می گیرد. در صورتی که متخصص زیبایی شما اینکار را برای شما به درستی انجام ندهد ، ممکن است باعث آسیب به لثه یا افزایش حساسیت به لثه بشود.

حساسیت دندان

برخی از افراد که دندان آن ها دارای حساسیت می باشد ، ممکن است بعد از انجام بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندان بشود و دندان شما به ضربه و یا سرما و گرما حساس بشود. البته میزان حساسیت دندان شما بستگی به میزان غلظت مواد بلیچینگ دارد. همچنین این عوارض شایع ترین عوارض بلیچینگ دندان می باشد.

آسیب به مینای دندان

این مورد بسیار نادر است و در صورتی این اتفاق می افتد که متخصص زیبایی شما مهارت کافی نداشته باشد و از مواد بلیچینگ کیفیت پایین استفاده بشود و به مینای دندان آسیب وارد شود. این آسیب حتی می تواند به صورت دائمی باشد و جبران ناپذیر است.

برخی مواد بلیچینگ در بازار موجود می باشد که بدون تجویز پزشک به فروش می رسد و ممکن است برخی افراد از این مواد استفاده می کنند که برای این خرید و یا استفاده از مواد حتما با پزشک مشورت کنید تا از هرگونه عوارض جلوگیری کنید.

عوارض احتمالی بلیچینگ دندان چیست؟

همان طور که می دانید روش بلیچینگ روشی غیر تهاجمی است. منظور از غیر تهاجمی بودن فرآیند های پزشکی این است که بیمار در طول درمان دردی را حس نخواهد کرد و این روش کامل ایمن به حساب می آید. اما باید دقت داشته باشید غیر تهاجمی بودن آن مبنی بر عدم وجود عوارض احتمالی نیست. بلکه برخی عوارض احتمالی وجود دارد که ممکن است پس از بلیچینگ دندان دچار آن شوید. این عوارض احتمالی عبارتند از:

 • ایجاد حساسیت موقتی بر روی دندان ها و لثه مخصوصا در روش هایی که از مواد سفید کننده بسیار قوی استفاده می شود.
 • ایجاد کمی سوزش یا خارج در بخش لثه بیمار در صورت عدم رعایت نکات ایمنی
 • در صورتی که دندان بیمار دارای ترک یا حفره پر نشده باشد ممکن است مواد سفید کننده وارد آن شود و موجب آسیب داخلی دندان و بروز حساسیت شدید شود. در راستای این مشکل ممکن است نیاز به عصب کشی دندان پیدا کنید.
 • یکی از عوارض رایج این درمان یک دست نبودن رنگ دندان است. البته این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که دندان های فرد کج باشد، از نوار های سفید کننده برای آن استفاده شده باشد و یا هم پوشانی داشته باشد. نوارهای سفید کننده قادر به دسترسی قطعی به همه قسمت های مختلف مینای دندان نیستند و همین باعث می شود بخشی از دندان از سایز دندان های سفید تر نشان داده شود و نتیجه یک دست نباشد.
 • گاهی ممکن است دندان های شما بیش از حد سفید شود. برخی افراد حساسیت بالایی در سفید و درخشنده نشان دادن دندان های خود هستند که در این صورت ممکن است دندان آن ها بیش از حد سفید شود. و از عوارض بیش از حد سفید شدن دندان هایشان می توان تحریک لثه، ایجاد درد و سوزیش در ناحیه لثه را نام برد.

آیا بلیچینگ عوارض دارد؟

یکی از سریع ترین، کم هزیه ترین و البته آسان ترین راه هایی که می توان برای تغییر ظاهر دندان ها به کار برد روش بلیچینگ دندان است. این روش درمانی علاوه بر اینکه می تواند ظاهر دندان شما را زیبایی بخشد می تواند برای سلامتی دندان شما مفید باشد. در صورتی که می خواهید لبخندی زیبا و درخشنده داشته باشید بهتر است بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید زیرا سفید کردن دندان روشی فوری برای درخشنده تر کردن دندان شماست اما عوارض خود را هم به همراه دارد. به صورت مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده نمائید تا درخشندگی دندان خود را دیرتر از دست بدهید. هرچه دندان شما شفاف، درخشنده و سفید تر باشد قطعا اعتماد به نفس شما بالاتر میرود و ظاهری شاداب و سالم خواهید داشت. پس به سلامت و زیبایی دندان های خود بسیار اهمیت بدهید. 

تیر کشیدن دندان بعد از بلیچینگ

بعد از انجام بلیچینگ در برخی از افراد ممکن است سبب ایجاد حساسیت در دندانهای آنها بشود و به اصطلاح احساس تیر کشیدن دندان داشته باشند. این حساسیت حدودا بعد از گذشت چند روز بهبود پیدا می کند اما اگر در طول جلسه انجام بلیچینگ آفیس این احساس را داشتید ، پزشک خود را مطلع کنید.

چه افرادی برای بلیچینگ دندان مناسب هستند؟

بسیاری از افراد هستند که به دلیل حساسیت دندانی یا غیره نمی توانند از محصولات سفید کننده دندان استفاده کنند. برای مثال بیمارانی که به دلیلی افزایش سن دچار شفافیت دندانی شده اند یا بیمارانی که به پراکساید و دیگر مواد شیمیایی حساسیت شدید دارند و یا بیمارانی که دارای حساسیت لثه هستند هرگز نمی توانند از این روش برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنند. زیرا ممکن است استفاده از این روند درمانی برای آن ها مضر بوده و باعث تحریک لثه های آن ها شود. برخی سوال می کنند آیا مادران باردار یا شیر ده می توانند از این روش برای زیباتر کردن دندان های خود استفاده کنند یا خیر؟  تا به امروز با توجه به تحقیقاتی که بدست آمده است مواد شیمیایی مورد نیاز برای سفید کردن دندان در دوران شیردهی یا بارداری تاثیر منفی بر جنین و نوزاد نخواهد گذاشت.

بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

البته همه لکه های دندانی نیز با استفاده از روش بلیچینگ قابل پاک شدن نیست. افرادی که بر اثر آسیب داخلی دندان دچار لکه دندانی شدند، افرادی که در مناظقی زندگی می کنند که آب آن محدوده دارای فلوراید بسیار بالا است و افرادی که دندان هایشان دچار لکه معدنی شده است به احتمال زیاد با استفاده از روش بلیچینگ نمی توانند لکه های دندانی خود را برطرف کنند. به همین علت بهتر است اگر قصد سفید کردن دندان، درخشندگی بیشتر و زیبایی بیشتر دندان های خود را دارید پیش از صرف هزینه ابتدا به پزشک برای معاینه دندان و انجام درمان های پیش نیاز مراجعه کنید سپس اقدام به انجام بلیچینگ دندان کنید.

چه افرادی گزینه مناسبی برای سفید کردن دندان با روش بلیچینگ نیستند؟

برخی افراد هستند که دارای حساسیت های مزمن، بیماری های پریودنتال، سرطان دهان، مینای بیش از حد آسیب دیده و فرسوده و بیماری های لثه ای هستند. این دسته از افراد گزینه مناسبی برای سفید کردن دندان نیستند.

افرادی هستند که دارای دندان های بسیار شفاف هستند در این صورت نیز دندان ها دارای حساسیت بیشتری نسبت به سایرین است و ممکن است در طول درمان بلیچینگ سلاکمت این دندان ها تهدید شود.

پیش از آن که اقدام به انجام روند بلیچینگ دندان نمائید برای دوام بلیچینگ و افزایش طول عمر بلیچینگ دندان باید حفره های دندانی درمان شده و هر گونه بیماری که در ناحیه لثه ها وجود دارد درمان شود سپس اقدام به بلیچینگ دندان نمائید.

ماندگاری بلیچینگ چند وقت است ؟

روش بلیچینگ دندان یک روش دائمی نمی باشد زیرا به مرور زمان از بین می رود. مدت زمان ماندگاری و دوام آن کاملا به سن، ژنتیک، و میزان مراقبت و نگهداری شما دارد. در صورتی که مراقبت خوبی از دندان خود داشته باشید دوام و ماندگاری آن افزایش میابد. طبیعی است که استفاده از قهوه، چای و مواد غذایی رنگدانه دار می توان موجب بازگشت سریع لکه روی دندان شود. به همین علت ماندگاری و دوام آن به طرز استفاده شما از دندان بستگی دارد.

اگر فکر می کنید با مراقبت نکردن و تکرار مجدد می توانید دندان خود را سفید حفظ کنید سخت در اشتباه هستید زیرا زود به زود سفید کردن دندان با بلیچینگ ممکن است عوارضی مانند حساسیت دندان و لثه و آسیب دیدن مینای دندان در پیش داشته باشد. هیچ راه و روشی برای کم کردن خطر و عوارض بلیچینگ دندان وجود ندارد و در صورت تکرار بی از حد آن ممکن است آسیب های جدی به بیمار برساند. بهتر است تمامی توصیه هایی که پزشک در رابطه با نگهداری دندان به شما می کند را به خوبی انجام دهید تا از آسیب دندان به دور باشید.

برخی افراد ممکن است به دلایل مختلفی اعم از عدم مراقبت کافی از دندان در یک ماه نتیجه خود را کاملا از بین ببرند. اما ممکن است برخی از افراد به مدت یک سال از نتیجه زیبایی و درخشندگی بلیچینگ دندان استفاده کنند. شما مجاز هستید یک سال پس از بلیچینگ مجدد اقدام به بلیچینگ دندان نمائید.

مراقبت های پس از بلیچینگ دندان

 1. بهتر است پس از انجام فرآیند بلچینگ دندان در ساعت های اولیه لثه خود را با آب گرم تمیز کنید. می توانید در ساعت های اولیه برای جلوگیری از درد لثه و کم کردن التهاب آن به آرامی شروع به ماساژ دادن لثه کنید.
 2. به مدت دو هفته پس از سفید کردن دندان بهتر است از استعمال هر گونه دخانیات، کشیدن سیگار و قلیان خود داری نمائید.
 3. به مدت یک هفته روزی دو مرتبه لثه و دندان خود را با آب گرم بشوئید.
 4. غذاهایی که دارای رنگدانه قوی هستند به مدت ۲۴ ساعت ممنوع هستند. در صورتی که مجبور به استفاده از آن شدید بهتر است بلافاصله دندان های خود را بشوئید. نوشابه، قهوه، چای و آب هویج مواد غذایی ممنوعه برای افرادی هستند که تازه بلیچینگ کرده اند.
 5. مواد غذایی خیلی سرد ممکن است حساسیت برای دندان های شما ایجاد کنند پس بهتر است از خوردن غذای سرد پرهیز کنید.
 6. در هفته اول پس از بلیچینگ دندان بهتر است از خمیر دندان ضد حساسیت برای مسواک زدن استفاده نمائید. در این صورت دیگر نگران ایجاد حساسیت نباشید.
 7. بهتر است به مدت یک هفته پس از انجام این فرآیند درمانی به پزشک خود برای معاینات لازم مراجعه نمائید.
 8. استفاده از نوشیدنی هایی که بی رنگ هستند مانند شیر و آب به مدت یک هفته توصیه می شود.
 9. میوه هایی که دارای رنگ نیستند مانند سیب و موز پوست کنده در هفته اول مجاز است.
 10. بهتر است از ماکارانی، برنج و نان پخته در هفته اول استفاده نمائید تا دندان شما کمتر در معرض رنگ دانه ها باشد.
 11. بهتر است لبنیات مانند پنیر، خامه و شیر را ولرم استفاده نمائید و اجازه ندهید دمای آن بسیار سرد شود.
 12. بعد از خوردن تمامی مواد غذاهایی و نوشیدنی ها بلافاصله دندان خود را شسته و مسواک برنید. قطعا استفاده از نخ دندان دو مرتبه در روز توصیه می شود.

مهم ترین عامل تغییر رنگ دندان ها چیست؟

یکی از رایج ترین مشکلاتی که امروزه در زیبایی چهره افراد با آن روبرو هستند بد رنگ بودن دندان ها است. امروزه اغلب مراجعین به دندان پزشکی ها با هدف درمان زیبایی رنگ دندان ها و فرم آن آمده اند. رنگ دانه هایی که درون مواد غذایی و خوراکی وجود دارند به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان افراد خواهد شد. البته برخی بیماران به دلیل عوامل ژنتیکی یا مصرف داروهای خاص برای بیماری حاد بیشتر در معرض تغییر رنگ دندان هستند. قطعا بد رنگ بودن رنگ دندان تاثیر زیادی بر زیبایی و اعتماد به نفس افراد خواهد داشت.

قبل و بعد بلیچینگ دندان
قبل و بعد بلیچینگ دندان

برای آن که درمان زیبایی بر روی دندان شما تاثیر مثبت و موفقیت آمیز داشته باشد ابتدا باید پزشک به صورت کامل عوامل تاثیر گذار را بررسی کرده و روشی را انتخاب نماید که با عامل اصلی مغایرت بسیار شدید نداشته باشد. از مهم ترین عواملی که بر تغییر رنگ دندان ها تاثیر گذار است عبارتند از:

 1. هرگونه تغییر و تحول ژنتیکی
 2. استفاده بیش از حد از انواع آنتی بیوتیک ها و فلوراید
 3. پوسیده شدن دندان به دلیل های مختلف مانند نخ دندان نکشیدن یا مسواک نزدن
 4. استعمال هر گونه دخانیات اعم از سیگار و قلیان
 5. بالا رفتن سن افراد
 6. استفاده بیش از حد از نوشیدنی های حاوی رنگدانه بالا مانند چای، قهوه و آب هویج
 7. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد ؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای فردی که می خواهد بلیچینگ را انجام دهد پیش بیاید این است که دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟

تغییر کردن رنگ دندان ها یکی از معضلاتی است که امروزه افراد بسیار زیادی به دنبال درمان آن هستند. اغلب پزشکان امروزه پشنهاد و راه حل هایی مانند لمینت دندان و کامپوزیت دندان را به افراد ارائه می دهند اما بیماران به دنبال راه حل های ساده تری هستند. یکی از این راه حل های ساده برای سفید کردن دندان روش بلیچینگ دندان است. البته بسیاری از مردم به دنبال راه حل کم قیمت تری برای سفید کردن دندان خود هستند و همین باعث می شود این روش  در مقابل روش های خود از امتیاز بالاتری برخوردار باشد.

البته اگر بخواهیم روش بلیچینگ  دندان را در دراز مدت با روش های لمینت دندان و کامپوزیت مقایسه کنیم آن دو روش دیگر مقرون به صرفه هستند زیرا دوام بالاتری دارند. روش لمینت دندان حدود ۱۰ الی ۱۵ سال و روش کامپوزیت دندان حدود ۵ الی ۷ سال دوام دارد. اما دوام بلیچینگ دندان حدود ۶ الی ۱۲ ماه است. و این مستلزم آن است که مراقبت های لازم از این روش صورت بگیرد.

بلیچینگ دندان به دو صورت مطب و خانگی انجام می شود   در صورتی که از بلیچینگ مطب استفاده نمائید رنگ دندان شما ۲ الی ۳ درجه روشن می شود و در صورتی که از بلیچینگ خانگی استفاده نمائید دندان شما ۱ الی ۲ درجه روشن تر خواهد شد.  بلیچینگ خانگی به صورت تعبیه شده است که هرگز آسیبی به لثه شما نرسد و لثه شما در محافظت کامل باشد.  در صورتی که بخواهید نتیجه بلیچینگ شما دوام بالاتری داشته باشد و موفق تر باشد بهتر است بلیچینگ خانگی و بلیچینگ مطب را هر دو در کنار یک دیگر انجام دهید. موادی که در این دو نوع بلیچینگ استفاده می شود با درصد غلظت متفاوتی است اما هر دو سعی بر اکسید شدن لکه های موجود بر روی دندان دارند.

برخی تصور می کنند روش بلیچینگ دندان دائمی است اما متاسفانه اشتباه تصور می کنند و روش بلیچینگ دندان  روشی دائمی نیست و پس از گذشت حداکثر یک الی دو سال در صورت مراقبت بسیار عالی از آن، نتیجه خود را از دست می دهد.

معایب بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان نیز مانند هر درمان دیگری بدون معایب نیست اما مزایای آن بسیار بیشتر است و یکی از بهترین درمان های سفید کردن دندان شناخته می شود. از معایب بلیچینگ دندان می توان به ایجاد حساسیت در دندان اشاره کرد که به دلیل قرار دادن مواد شیمیایی ، حساسیستی ایجاد شود که موقتی است و از بین می رود.

همچنین درمان بلیچینگ دندان ماندگاری بالایی ندارد و برای ماندگاری بیشتر نیاز به مراقبت های ویژه از دندان و تغییر در برخی عادات غذایی دارد.

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت

دو درمان بلیچینگ و کامپوزیت برای زیبایی هر چه بیشتر لبخند استفاده می شوند و از لحاظ کاربرد و نحوه درمان کاملا با یک دیگر تفاوت دارند. درمان بلیچینگ دندان برای سفید کردن دندانی های طبیعی استفاده می شود اما درمان کامپوزیت پوششی بر روی دندان می شود و علاوه بر این بد رنگی دندان ها را می پوشاند ، به وسیله درمان کامپوزیت می توان در دندان ها تغییر فرم و تغییر سایز نیز ایجاد کرد.

بلیچینگ روی کامپوزیت

بلیچینگ دندان یکی از درمان های سفید کردن دندان است و فقط بر روی مینای دندان طبیعی تاثیر می گذارد و بر روی روکش هایی مانند زیرکونیا و پی اف ام و ایمکس تاثیر نمی گذارد. همچنین بلیچینگ روی کامپوزیت نیز تاثیر نمی گذارد و بلیچینگ روی دندان های پر کرده نیز تاثیری ندارد.

بلیچینگ دندان چند جلسه است؟

همانطور که می دانید بلیچینگ دندان دارای دو نوع بلیچینگ هوم و آفیس است و این در درمان دارای تفاوت هایی با یک دیگر هستند. درمان بلیچینگ آفیس در طی یک جلسه شما به مطب مراجعه می کنید و این درمان برای شما انجام می شود.

اما در درمان بلیچینگ هوم ، شما یک جلسه برای ساخت قالب بلیچینگ به پیش پزشک مراجعه می کنید و در جلسه بعد قالب به شما تحویل داده می شود و در جلسه بعد بسته بلیچینگ به شما تحویل داده خواهد شد.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان

بلیچینگ دندان و جرم گیری دو درمانی هستند که در سفید کردن دندان موثر هستند و روش بلیچینگ و کاربرد آن با جرم گیری دندان تفاوت دارد.

از مهمترین تفاوت های بلیچینگ دندان و جرمگیری روش درمان است. در درمان بلیچینگ ماده ای بر روی دندان قرارداده می شود که به مینای دندان نفوذ کردن و سبب سفید کردن دندان می شود. اما در جرم گیری به کمک دستگاه مخصوص به نام اولتراسونیک جرم هایی که بر روی دندان نشسته است ، از روی آن پاک می شود و دندان سفید تر می شود.

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری
تفاوت بلیچینگ و جرمگیری

همچنین بلیچینگ دندان درمانی برای سفید کردن دندان است ولی جرمگیری درمانی برای پاک کردن پلاک هایی است که بر روی دندان چسبیده اند و جرمگیری یک درمان است که سبب افزایش طول عمر دندان می شود و هر چند وقت یکبار نیاز است اما جرمگیری دندان فقط برای سفید کردن دندان استفاده نمی شود.

سن درمان بلیچینگ

برای انجام درمان بلیچینگ محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و نیازی به بررسی نگرانی ندارد. اما اصولا بهتر است افراد زیر ۱۸ سال بلیچینگ انجام ندهند ، زیرا مینای دندان در افراد زیر ۱۸ سال کامل نشده است و حساسیت دندان بیشتر است و ممکن باعث حساس شدن دندان بشود.

برای انجام بلیچینگ دندان بهتر است فرد بالای ۱۸ سال باشد و دندان پرکرده نداشته باشد. لازم به ذکر است بلیچینگ دندان بر روی دندان های روکش شده و پر شده تاثیر نمی گذارد.

کدام را انتخاب کنیم ؟ بلیچینگ یا جرم گیری ؟

انتخاب بین این درمان بستگی به شما دارد. شما اگر برای سفید کردن دندان می خواهید یکی از این دو را انجام دهید ، بلیچینگ دندان درمان بهتری است. بلیچینگ به مینای دندان نفوذ می کند و میتواند رنگدانه هایی که بر روی مینای دندان باعث زردی شده اند را از بین ببرد.

اما درمان جرمگیری دندان نیز باعث سفید شدن دندان می شود اما تاثیر ان از بلیچینگ کمتر است. پیشنهاد می شود که شما هر چند وقت یکبار برای سلامت دهان و دندان خود جرمگیری انجام دهید.

تفاوت بلیچینگ و بروساژ

بعد از انجام جرمگیری دندان ، دکتر به کمک یک خمیر و برس مخصوص کوچک چرخشی ، به بروساژ دندان می پردازد. با کمک این درمان میتوان لکه ها و رنگدانه هایی که چسبندگی کمی دارند استفاده می شود و به کمک بروساژ دندان اقدام به پاک کردن این لکه ها از روی دندان می شود و برچستگی دندان را زیاد می کند. تفاوت بروساژ و بلیچینگ در نحوه و نوع درمان آن است.

بلیچینگ دندان و بروساژ از لحاظ نحوه و شیوه کار با یکدیگر تفاوت زیادی دارند و ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که کدام یک دندان را سفید تر می کند ؟

در درمان بلیچینگ دندان ماده بلیچینگ به مینای دندان نفوذ می کند و دندان را سفید می کند و اما در درمان بروساژ لکه ها و رنگدانه هایی که چسبندگی کمی روی دندان دارند پاک می شوند .

فرق بلیچینگ و لمینت

بلیچینگ دندان و لمینت دندان دو درمانی هستند که برای زیبایی هر چه بیشتر لبخند استفاده می شوند و ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که بلیچینگ بهتره یا لمینت؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این درمان کابرد و کاندیداهای مخصوص به خود را دارند و شما باید بررسی کنید که کدام یک از این دو درمان با خواسته و وضعیت دندان های شما مناسب تر است.

بلیچینگ دندان برای افرادی مناسب است که از فرم و سایز دندان های خود راضی هستند و فقط و فقط می خواهند از زردی و لکه های دندان خلاص شده و دندان های سفید تری داشته باشند. لازم به ذکر است که بلیچینگ دندان بر روی روکش ها نیز موثر نمی باشد.

بلیچینگ دندان های طبیعی فرد را سفید می کند و مانند لمینت دندان نیاز به تراش ندارد اما برای افرادی که می خواهند فرم و تغییر سایز در دندان های خود ایجاد کنند ، مناسب نمی باشد.

لمینت دندان نیز برای افرادی که می خواهند لبخندی دیجیتال و مرتبی داشته باشند ، بسیار مناسب است و به کمک لمینت دندان می توانند فرم و سایز دندان خود را تغییر دهند. لمینت دندان را می توان به طور خلاصه به عنوان روکش های نازکی نامید که بر روی دندان ها قرار می گیرد و لبخند شما به فرم دلخواهتان می رساند.

بلیچینگ اقساطی

بلیچینگ دندان یکی از درمان های سفید کردن دندان است و دارای دو نوع بلیچینگ هوم و آفیس می باشد. برای انجام بلیچینگ دندان ابتدا باید توسط دندانپزشک معاینه های اولیه صورت بگیرد تا مشخص شود آیا شما کاندیدای مناسبی برای بلیچینگ دندان هستید یا خیر ؟

برای انجام بلیچینگ دندان اقساطی ابتدا باید هزینه درمان بلیچینگ شما مشخص بشود. هزینه بلیچینگ در مطب و هوم ممکن است دارای تفاوت قیمت باشند. همچنین برخی افراد برای سفیدی و ماندگار بالاتر بلیچینگ دندان هر دو درمان را در راستای یکدیگر انجام می دهد که هزینه بلیچینگ اقساطی آن نیز متفاوت است.

بلیچینگ دندان در بارداری

در درمان بلیچینگ دندان به علت اینکه برای سفید کردن دندان از مواد شیمیایی استفاده می شود ، ممکن است برای شیر مادر خطرناک باشد. اما به طور کلی تاکنون شواهدی وجود نداشته است که حاکی از این مورد باشد که بلیچینگ دندان برای بارداری خطرناک است.

به طور کلی دندانپزشکان پیشنهاد می کنند برای انجام درمان بلیچینگ فرد انجام درمان بلیچینگ را بعد از دوره باداری انجام دهد.

بلیچینگ دندان در بارداری
بلیچینگ دندان در بارداری

برای سفید کردن دندان در دوران باداری می توانید از خمیردندان های سفید کننده با درصد کم استفاده کنید. این مواد دارای غلظت پایینی هستند و در دوران بارداری و شیردهی نمی توان متصور شد که ممکن است خطر ایجاد کند.

همچنین فرد در دوران بارداری می تواند با مراقبت هایی از زردی دندان جلوگیری کند. فرد خوردن مواد غذایی که دارای رنگدانه هستند را کمتر کرده و مراقبت های بهداشتی دهان که شامل مسواک زدن و نخ دندان می باشد را افزایش دهد.

بلیچینگ چقدر دندان را سفید میکند؟

محبوب ترین درمان برای سفید کردن دندان ، بلیچینگ است و ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که بلیچینگ دندان چقدر دندان را سفید می کند ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این مورد بستگی به عوامل مختلفی همچون میزان زردی دندان ، جنس دندان ، کیفیت بلیچینگ و نوع بلیچینگ دندان دارد. بلیچینگ های دندانی بر روی دندان هر فرد تاثیرات متفاوتی دارد که قبل از انجام آن می توانید در مورد آن با دندانپزشک مشورت کنید و از میزان سفیدی اطلاع پیدا کنید. همچنین میزان سفیدی در نوع بلیچینگ آفیس بیشتر است.

درد بلیچینگ

بلیچینگ دندان دارای درد خاصی نمی باشد و نهایتا این درد در حد سوزش یا حساسیت به گرما و سرما می باشد. اگر در حین انجام بلیچینگ دندان در مطب احساس سوزش در دندان خود شدید ، دندانپزشک را مطلع سازید.

همچنین بعد از انجام بلیچینگ دندان ممکن است دندان ها تا چند روز کمی حساسیت داشته باشند و بعد از آن رفع می شود.

آیا بلیچینگ دندان درد دارد ؟
بلیچینگ دندان دارای درد بسیار خفیفی است که ممکن است فرد احساس کمی سوزش و حساسیت دندان به گرما و سرما را داشته باشد که بعد از چند روز تسکین پیدا می کند.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.