آیا لمینت درد دارد ؟ علل درد بعد لمینت + پیشگیری و تسکین

یکی از دغدغه ‌های افرادی که قصد انجام لمینت (Laminate) یا کامپوزیت دندان را دارند این است که آیا احتمال دارد این پروسه همراه با درد باشد؟ آیا لمینت دندان درد دارد ؟ این روش که یکی از پرطرفدارترین متد های اصلاحی برای دندان به شمار می رود می تواند رویایی داشتن لبخندی زیبا را برای شما امکان پذیر کند. اما شما به عنوان فردی که متقاضی انجام این متد هستید بهتر است به جزئیات و مراحل آن واقف باشید. آشنایی کامل با این روش باعث می‌ شود تا ترس های واهی و تردید های خود را کنار بگذارید.

آیا لمینت دندان درد دارد ؟
آیا لمینت دندان درد دارد ؟

در این متن سعی داریم تا ضمن آشنایی شما با لمینت به سوالات رایج پیرامون این مسئله نیز پاسخ دهیم. پرسش هایی نظیر چه فاکتورهایی سبب تشدید درد دندان در این روش می شوند؟ در صورت بروز درد از چه راهکارهایی برای کاهش ناراحتی بهره بگیریم؟ و ….

آیا نصب لمینت دندان دردناک است؟

اجازه دهید در گام نخست بدانیم که آیا کامپوزیت یا لمینت ممکن است برای متقاضی درد آور باشند یا خیر؟ در صورتی که فرد برای انجام لمینت ، نیاز به تراش دندان وجود داشته باشد، بی حسی انجام میشود و فرد در حین انجام درد بسیار خفیفی تجربه خواهد کرد.

احتمالا این موضوع را شنیده اید که به جهت فیکس نمودن روکش ها، دندان ها نیاز به آماده سازی دارند. بخشی از پروسه آماده سازی مربوط به تراش دادن مینای دندان ها است.

البته چنانچه دندان ها پوسیدگی داشته باشند احتمالاً تراش با شدت بیشتری انجام می شود. علت این است که واحد ها تنها بر روی دندان های سالم و بدون نقص نصب می گردند. اما در هر صورت پروسه تراشیدن سطحی دندان سبب ایجاد درد در دندان ها نمی شود اما احتمالاً همراه با حس نامطلوبی خواهد بود. برای حل این مشکل دندانپزشک قبل از آغاز عملیات نصب از بی حسی موضعی کمک می گیرد.

لازم به ذکر است که میزان تراش دندان به نوع لمینت انتخابی بستگی دارد. به طور مثال در نمونه های لومینیرز احتیاجی به چنین کاری نیست. در سایر روکش هایی که ضخامت واحدها کم است نیز لزومی به تراش زیاد دندان ها نخواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درد ایمپلنت دندان بیشتر بدانید، می توانید ازصفحه زیر دیدن فرمایید.

آیا ایمپلنت درد دارد ؟

برخی از بیماران واجد لثه هایی با ارتفاع زیاد هستند و این موضوع موجب کوتاه شدن ارتفاع دندان هایشان خواهد شد. در این افراد دندانپزشک قبل از نصب روکش بخش های اضافی لثه را برش می دهد. با این کار ضمن بلندتر شدن ارتفاع دندان ها، لثه نیز ظاهری یک دست و منظم‌ پیدا می کند. البته در هنگام برش لثه نیز،  پزشک پیش از شروع، مقداری بی حسی را به لثه تزریق میکند تا بیمار مجبور به تحمل درد نشود.

علت درد بعد از لمینت دندان چیست ؟

در قیاس با روشی مثل ارتودنسی، لمینت دندان روشی سریع محسوب می‌ شود. اما در برخی شرایط بیماران متحمل دردهایی بلند مدت یا کوتاه مدت خواهند شد. در ادامه به طور کامل در این مورد صحبت می کنیم.

علت درد لمینت دندان چیست ؟
علت درد لمینت دندان چیست ؟

درد بعد از لمینت دندان در کوتاه مدت

در اغلب مواقع بیماران از دردهای کوتاه مدتی اظهار ناراحتی می کنند که پس از نصب روکش دندان برایشان ایجاد شده است. این احساس عمدتا تا چند روز ادامه دارد. علت ایجاد این وضعیت را در ادامه با یکدیگر مرور می کنیم:

تراش مینای دندان

به منظور نصب و فیکس نمودن روکش ها بر روی دندان نیاز است تا دندان ها کمی تراشیده شوند. البته در مواردی که دندان ها بیرون زدگی بیشتری داشته باشند و یا روکش ضخامت بیشتری را شامل شود احتمالاً تراش دندان در سطح وسیع تری انجام خواهد گرفت. برای نصب لمینت حدود 0.3 تا 0.7 میلی متر  سطح دندان تراشیده می شود. همانطور که در بالاتر اشاره شد این مرحله گاهی موجب درد یا احساس ناراحتی جزئی در بیمار می شود که آن هم با مسکن قابل تحمل خواهد بود.

مراحل آماده سازی یا درمان های جانبی

هنگامی که واحدهای لمینت نصب شوند باید بیش از گذشته به سلامت و امور بهداشتی دندان هایتان توجه کنید. از آنجایی که لمینت مانند کاور سطح دندان را می پوشاند پس در صورت ایجاد پلاک یا پوسیدگی احتمالا متوجه خرابی دندان‎های اصلی نخواهید شد. با تداوم این وضعیت دندان‎های مجاور نیز به مرور خراب می شوند و در نهایت با یک پوسیدگی وسیع و درد شدید مواجه خواهید شد.

تمامی این توضیحات داده شد تا به این نکته کلیدی اشاره کنیم. قبل از نصب واحد های اصلی نیاز است تا تمامی پوسیدگی ها رفع شوند تا روکش ها بر روی دندان های کاملاً سالم سوار شوند. شاید حذف پوسیدگی ها، جرم و پلاک های تجمع یافته بر روی دندان کمی دردناک باشد. افرادی که نیاز به مرتب نمودن لثه (پریودنتال) دارند نیز در این گروه جای دارند. البته جای نگرانی نیست چون برای انجام این مرحله می توان از داروهای بی حسی کمک گرفت.

ایجاد حساسیت در دندان ها پس از نصب روکش

پس از نصب لمینت احتمالاً به علت حضور یک عضو جدید در دهان، دندان ها کمی احساس فشار خواهند داشت. در روزهای ابتدایی احساس می کنید که دندان هایتان نسبت به خوردن نوشیدنی های گرم و سرد کمی حساس شده است. باید بدانید که این احساسات کاملاً طبیعی و گذراست. نیازی به نگرانی نیست چرا که پس از گذشت چند روز به طور خود به خودی برطرف خواهند شد. اما در صورت تداوم درد حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

نصب غیر استاندارد واحد های لمینت

پس از شرح مواردی که ممکن است در اغلب بیماران دیده شود و کاملاً هم طبیعی هستند حال باید به سراغ یک مورد کلیدی برویم. هنگامی که پزشک از تخصص و تجربه کافی برخوردار نباشد ممکن است واحد ها را تراز و استاندارد نصب نکند.

در این شرایط به دندان ها فشار غیر طبیعی وارد شده و بیمار مرتباً احساس درد و ناراحتی خواهد داشت. گاهی به علت عدم تجربه کافی پزشک، در حین نصب واحد ها به درستی به یکدیگر نچسبند و بین آنها فاصله بیفتد. این موضوع موجب نفوذ مواد غذایی در بین دندان و در نهایت پوسیدگی و عفونت دندان ها خواهد شد. این وضعیت سبب ایجاد درد در فک و دندان های بیمار می گردد.

خراشیدگی لثه و تراش بیش از حد

در پروسه نصب روکش دندان مرحله تراش مینای دندان ها باید با دقت و مهارت بسیار زیاد انجام گیرد. این امر به منظور عدم تراش بیش از اندازه و پیشگیری از آسیب لثه الزامی است. تراش بیش از حد سبب حساسیت و التهاب پالپ دندان شده و فشار مضاعف به ریشه دندان را در پی خواهد داشت. در این شرایط احتمالا پس از آنکه اثر ترکیبات بی حسی از بین برود بیمار با درد عذاب آوری روبرو می شود.

درد بعد از لمینت دندان در بلند مدت

علاوه بر مواردی که در دسته دردهای کوتاه مدت بر شمرده می ‌شوند و پس از گذشت مدتی کوتاه برطرف خواهند شد برخی درد ها نیز در بلند مدت ایجاد می شوند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

پوسیدگی دندان های اصلی بیماری

بعضاً با بیمارانی مواجه شده ایم که مدتی بعد از نصب روکش با درد دندان مواجه می شوند. در اغلب مواقع علت این وضعیت پوسیدگی دندان های اصلی واقع شده در زیر واحدهای لمینت است. همانطور که پیشتر به آن تاکید شد یکی از پروسه های کلیدی قبل از جایگذاری روکش ها تمیز نمودن دندان هاست. همچنین باید مطمئن شویم که هیچگونه پلاک و یا جرمی در بین و یا حتی پشت دندان ها نیست. در غیر این صورت بیمار با عوارضی مثل پوسیدگی های سطحی یا شدید دندان دست و پنجه نرم خواهد کرد.

البته این حالت یک طرف ماجراست. چنانچه بیمار آنطور که شایسته است موارد بهداشتی را رعایت نکند سلامت دندان هایش را به خطر خواهد انداخت. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که دندان های اصلی شما پس از نصب لمینت دیگر قابل مشاهده نیستند. چنانچه دچار پوسیدگی شوند احتمالا در مراحل ابتدایی متوجه نمی ‌شوید. زمانی به پوسیدگی پی خواهید برد که کاملاً دیر شده و ممکن است بیشتر دندان های خود را از دست بدهید. از این رو نسبت به رعایت بهداشت و دستورهای پزشک خود مسئولیت پذیر باشید.

سایز نامناسب و هم تراز نبودن واحدها

از دیگر مواردی که موجب درد لمینت ها در بلندمدت می شود این حالت است. هنگامی که روکش ها به شکل همتراز نصب نشده باشند در حین پروسه جویدن غذا فشار وارد شده به طور متعادل بر سطح دندان پخش نمی شود. در این حالت احتمالاً با احساس درد در برخی دندان ها مواجه می شوید.

آسیب دیدن لمینت

پس از آنکه روکش ها نصب شدند دستور و نکات کلیدی از سوی پزشک به شما گوشزد خواهد شد. روکش های دندان هایتان از هر نوعی هم که باشد اگر به نکات و فاکتورهای بهداشتی پایبند نباشید عمر زیادی نخواهند داشت. در صورت عدم رعایت بهداشت و یا مصرف غذاهایی با بافت سخت روکش ها دچار آسیب خواهند شد. این آسیب می تواند شروع کننده دردی بلند مدت در دندان هایتان باشد.

چطور میتوانیم درد لمینت را کاهش دهیم ؟

چطور میتوانیم درد لمینت را کاهش دهیم ؟
چطور میتوانیم درد لمینت را کاهش دهیم ؟

چکاپ های دوره ای

انجام چکاپ های منظم و دوره ای باعث می شود تا دندانپزشک به طور مرتب سلامت روکش دندان ها را چک کند. با این کار در صورت ایجاد پوسیدگی سریعاً درصدد رفع آن اقدام خواهید کرد.

رعایت بهداشت

لازم است تا پس از نصب روکش مواردی چون “روزی دو مرتبه مسواک”،  “استفاده از نخ دندان” و “دهانشویه” را به کار بگیرید. البته این موارد جزو حداقل ها هستند و مطمئناً نکات تکمیلی بیشتری از سوی پزشک به شما گوشزد خواهد شد.

استفاده از ترکیبات بی حسی

در حین انجام مراحل اولیه نصب و یا برش لثه دکتر میتواند با به کارگیری ترکیبات بی حسی موضعی درد را برای شما جزئی و قابل تحمل کند.

استفاده از داروهای مسکن

در روزهای ابتدایی کاشت روکش دندان در صورت صلاحدید پزشک می ‌توانید از داروهایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن کمک بگیرید.

مراجعه به دندانپزشک متخصص

بسیار مهم است که برای گرفتن یک نتیجه رضایت بخش تنها به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید. در این صورت مطمئن خواهید بود که ریسک ها و عوارض احتمالی به حداقل خواهند رسید.

نکات پایانی

باید این را بدانید که همه افراد نمی توانند لزوما کاندید مناسبی برای انجام لمینت دندان باشند. افرادی که دندان هایشان روی هم رفتگی های شدیدی دارد و یا با بیرون زدگی فک بالا و یا پایین دست و پنجه نرم می کنند بهتر است از روش های بهتری مثل ارتودنسی کمک بگیرند.
چنانچه فرد به بیماری های دهان و دندان مبتلا باشد؛ تا پیش از درمان کامل از انجام هرگونه فعالیت های زیبایی پرهیز نماید.
هر نوع احساس دردی نمی تواند به معنی پوسیدگی دندان ها باشد. اگر در روزهای ابتدایی نصب Laminate هستید باید بدانید که تجربه کمی احساس درد و سوزش کاملاً طبیعی است.
این پزشک است که بر طبق شرایط دندانی شما تصمیم نهایی را برای تراش و چگونگی نصب روکش ها خواهد گرفت. مهمترین وظیفه شما به عنوان بیمار این است که پزشکی حاذق و باتجربه را در این حوزه پیدا کنید و سایر مسیر را به او بسپارید.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.