بریج

بریج دندان چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

بریج

بریج
بریج دندان چیست

انسان ها همیشه به صورت کامل و یک دفعه دندان های خود را از دست نمی دهند. بلکه بیشتر به صورت تک تک و در فواصل مختلف، ممکن است دندان های خود را را از دست دهند. برای این که جای خالی یک دندان را پر کنید، می توانید از بریج استفاده کنید. 

این روش در اصل استفاده از یک دندان مصنوعی یا جعلی در محل مفقود شده از دندان می باشد. زمانی که از بریج دندان استفاده می کنید، توسط دیگر دندان هایی که در اطراف دهانتان و جای خالی قرار گرفته اند، این دندان جعلی نگهداری می شود. به این نحوه نگهداری پونتیک نیز می گویند.

باید بیان نماییم که بریج ها از مواد مختلفی ساخته می شوند، حتی در برخی از موارد می توانید این دندان ها را از جنس طلا نیز بیابید. اما اصولا برای این که با دندان های طبیعی یک دست شوند، آنها را از پرسلین می سازند. تا رنگ طبیعی دندانی داشته باشند. 

پل های دندانی را می توان تا زمانی که دندان های اطراف قادر به تحمل و نگهداری از آن هستند استفاده نمود. اگر این دندان ها دیگر قادر به تحمل بریج نبودند، می توانید از روش های دیگری همچون ایمپلنت برای پر کردن جای خالی دندان استفاده کنید.

بریج یا ایمپلنت؟ 

تفاوت بریج با ایمپلنت
تفاوت بریج با ایمپلنت

بسیاری از بیماران که به دنبال یافتن روشی مناسب تر برای پر کردن جای خالی دندان های خود هستند، می پرسند که ایمپلنت بهتر است یا بریج؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا مزایا و معایب هر یک از روش های ایمپلنت یا بریج را بدانیم. تا بتوانیم تشخیص دهیم بریچ بهتر است یا ایمپلنت. 

یکی از دلایل تکنیکی و علمی جهت استفاده از پل دندانی، وجود حداقل دو دندان در اطراف دندان خالی می باشد. تا بتوان پایه های بریج را بر روی آنها قرار داد. در حالی که برای انجام ایمپلنت نیازی به هیچ دندان دیگری نخواهد بود. زیرا این دندان ها بر روی یک پروتز محکم و مستقل درون فک جای گذاری می شوند. 

از طرف دیگر کسانی که دارای تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده اند بریج یا ایمپلنت کدام یک می تواند مناسب باشد؟ مسلما در این صورت استفاده از بریج روشی مناسب به شمار نخواهد رفت. زیرا از ایمپلنت بهتر است در مواقعی استفاده نمود که فرد تعداد بسیار زیادی از دندان های خود را در فک از دست داده اند. در حالی که برای بریج دندان باید پایه ای برای اتصال وجود داشته باشد. 

مزایا و معایب بریج دندان

هر روش درمانی در دهان مزایا و معایبی را با خود به همراه خواهد داشت. از جمله مزایای استفاده از این روش درمانی می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم. 

 • استفاده از بریج منجر می شود تا دندان های اطراف نیز اگر دچار شکستگی، یا رنگ مناسب و پر شدگی باشند، با روکش پوشانده شوند.
 • استفاده از این پل های دندانی منجر می شود تا دندان های اطراف کج نشده و حالت خود را حفظ کنند.
 • زیباتر شدن لبخند با مرتب شدن دندان ها 
 • اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید مشکلی برای دندان های شما پیش نخواهد آمد. 
 • بریج در مقایسه با دندان های مصنوعی که به صورت یکسره در دهان قرار می گیرند، دردسر کمتری داشته و فرد برای تمیز کردن آن دچار مشکل نمی شود. زیرا همیشه برای تمیز کردن دندان های مصنوعی باید آنها را از دهان خارج نمود. اما بریجها با استفاده از مسواک و بدون نیاز به خروج تمیز می شوند.

علاوه بر تمامی موارد یاد شده باید بگوییم دوره درمانی و ساخت بریج بسیار کوتاه است. از این رو این روش از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. 

معایب استفاده از بریج دندان

بریج
بریج

همانطور که این روش درمانی دارای مزایای بسیار زیادی می باشد، معایبی را نیز با خود به همراه دارد که می توانیم به برخی از آنها اشاره کنیم. 

 • در برخی مواقع نادر استفاده از بریج منجر می شود تا به عصبها آسیب وارد شود و فرد نیاز به عصب کشی دندان یابد. 
 • باید دندان های اطراف محل خالی از دندان تراشیده شود، تا بتوان روکش مناسب بر روی آنها قرار داد. 
 • اگر بریج به درستی در محل مورد نظر قرار نگیرد. ممکن است شل شده و یا بیفتد.
 • در برخی از مواقع ممکن است پزشک از موادی برای محکم کردن پل دندان، استفاده نماید، که منجر به شسته شدن یا شل شدن روکش دندان شود. که این عمل منجر می شود تا باکتری ها به داخل دندان نفوذ کرده و باعث پوسیدگی آن شوند. 
 • احتمال حساس شدن دندان ها بعد از انجام بریج وجود دارد.

برای پیشگیری از این موارد باید برخی نکات را که پزشک بعد از انجام پل دندان به شما بیان می کند، به درستی رعایت کنید. در غیر این صورت می تواند خطرات و مشکلات بیشتری در دندان و دهان شما به وجود آید. 

عوارض بریج دندان

bridge teeth
عوارض بریج دندان

از جمله عوارضی که می توانیم در استفاده از پل دندان بیان نماییم، ایجاد حساسیت است. این عارضه از جمله رایج ترین عوارض بعد از بریج دندان می باشد. برخی دچار حساسیت های خفیف دندانی می شوند که با استفاده از نوشیدنی های گرم و سرد درد بسیار زیادی را احساس میکنند.

البته این مسئله پس از چند هفته  کاهش می یابد. از عوارض دیگر بریج می توانیم به عفونت و پوسیدگی اشاره نماییم. یکی از عارضه های طولانی مدت که در دندان بروز می نماید، پوسیدگی و عفونت است. این پوسیدگی ممکن است به علت سایش طبیع، پاره شدن پل، یا نصب نادرست پل دندان ایجاد شود.

از دیگر موارد و عوارض انجام بریج باید به درد خفیف تا متوسط اشاره نماییم. البته پس از انجام پل دندان اصولا احساس درد، التهاب، کبودی و تورم در لثه بسیار طبیعی است. اما اگر این درد بعد از چند هفته کاهش نیافت، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید. 

در برخی از موارد نیز شکستگی در دندان ها بعد از بریج شاهد شده است. استرس می تواند به راحتی منجر به تضعیف و شکست در پالپ های دندان ها باشد. که این پالپ ها نیز به عنوان حمایت کننده دندان ها به شمار می روند.

قیمت بریج دندان

هزینه بریج دندان
هزینه بریج

همیشه اولین سوال برای بیمارانی که به دنبال استفاده از پل دندان هستند، این است که هزینه بریج دندان چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم هزینه پل دندان به میزان قابل توجهی به نوع بریج استفاده شده در دهان وابسته است. 

این که شما از بریج معمولی استفاده کنید، یا مریلند، یا معلق، یا تثبیت شده با ایمپلنت، همگی در هزینه بریج دندان تاثیر گذار خواهند بود. اصولا پل دندان معمولی زمانی که برای بیمار استفاده می شود، با تعداد روکش هایی که برای آن استفاده می شود و هزینه کشیدن دندان در برخی از موارد می تواند به تعرفه بریج دندان وابسته باشد. 

قیمت بریج سال ۹۸  که مواد آلی مورد استفاده در ساخت پل دندان چه بود، فلزی، سرامیکی، پروسلین و .. همگی در میزان قیمت و هزینه بریج تاثیر گذار خواهد بود . 

در انتها باید بگوییم این که هزینه استفاده از پل دندان تا چه میزان می تواند متغیر باشد، بستگی به هزینه نهایی دارد که پزشک مربوطه تعیین نموده است. شما باید در انتها میزان ویزیت نهایی را که پزشک تعیین نموده است برای این عمل پرداخت نمایید. 

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.