09336661088 - 46132385 info@markazimplant.com

تفاوت بریج و ایمپلنت

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


دو تا از معروف ترین و محبوب ترین روش های جایگزین در حال حاضر بریج و ایمپلنت هستند. هر دو این روش ها با وجود تفاوت های فراوان محبوب هستند و استفاده از هر کدام آنها نیازمند نظر متخصص هستند. از هر دو روش برای  پر کردن جای خالی دندان استفاده می شود اما کارکرد آنها با هم متفاوت است. حال به تعریف هر یک از روش ها به صورت مجزا می پردازیم و در نهایت نتیجه گیری و انتخاب روش مناسب را به خود و متخصص مربوطه واگذار میکنیم.

بریج

بریج
بریج


در روش بریج که از آن نام مشخص است ، با استفاده از دو دندان مجاور دندان افتاده ، پلی می زنیم که این پل در واقع همان دندان مصنوعی خواهد بود که از دو طرف بر روی دو دندان دیگر تکیه می کند. البته پیش نیاز این کار این است که دو دندان مجاور را مقداری تراش دهیم تا فضای خالی برای قرار گیری بریج بر روی آنها خالی شود. پس از تراشیدن دندان ها و خالی شدن فضای مورد نیاز برای قرار دادن بریج که پیش تر در لابراتور ساخته شده است ، آن را در داخل دهان قرار داده و پس از اطمینان از اسقامت و مناسب بودن سایز و اندازه ها در جای خود ثابت می شود.

عمر بریج

عمر آنها نیز بستگی به میزان رعایت بهداشت و نظافت آنها دارد. بین 5 تا 15 سال متغیر  است.

نظافت و بهداشت بریج

بهداشت بریج ها سخت تر از ایمپلنت خواهد بود. زیرا علاوه بر سطوح عادی آن که دسترسی به همان ها هم به علت چسبیدن سه دندان به یکدیگر دشوار خواهد بود ، سطح زیرین آن را نیز باید با نخ دندان تمیز کرد که سختی های خود را خواهد داشت.

هزینه بریج

از منظر هزینه بریج دندان ارزان تر از ایمپلنت  خواهد بود اما باید در نظر داشته باشید که ممکن است بعد از چندین سال نیاز به تعویض بریج خود داشته باشید.

ایمپلنت

ایمپلنت
ایمپلنت

حال به سراغ ایمپلنت می رویم که روش دیگری برای کاشت دندان می باشد. مناسب برای دهان هایی که تنها یک دندان خالی در میان دندان های سالم دیگر قرار گرفته اند ، می باشد. زیرا دیگر به تخریب یا کمک دندان های مجاور احتیاجی نداریم و تنها عملیات ما بر روی هما فضای خالی خواهد بود. در روش ایمپلنت پس از عکس برداری از دندان ها ، یک پیچ در جای خالی دندان در فک محکم شده و سپس تاج که در لابراتور ساخته شده بر روی آن سوار می شود. خود ایمپلنت نیز مانند بریج چندین روش پیاده سازی متفاوت دارد که بسته به شرایط دندان ها و نظر متخصص برای هر دهان از روش مناسب خود استفاده خواهد شد.

عمر ایمپلنت

عمر ایمپلنت بستگی به رعایت بهداشت آنها دارد. در صورت مراعات و نظافت آنها تقریباً مادام العمر خواهند بود.

نظافت و بهداشت ایمپلنت

رعایت بهداشت آن نیز به مراتب از بریج آسان تر خواهد بود و تقریباً مشابه نظافت سایر دندان ها است. البته این نکته را باید مد نظر داشت که ایمپلنت برای افراد سیگاری و دیابتی و کسانی که وضعیت نامطلوبی از بهداشت دهان و دندان دارند اصلاً توصیه نمی شود زیرا یکپارچه شدن فلز پروتز استفاده شده با استخوان فک را با مشکل مواجه می کند.مراقبت های ایمپلنت شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی دارد .

هزینه ایمپلنت

از منظر هزینه فرق بریج دندان با ایمپلنت در این است که بریج هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت دارد. اما باید در نظر داشته باشید بر خلاف ایمپلنت که تقریباً مادام العمر است ، بریج پس از چند سال احتمالاً نیاز به تعویض دارد.

در مقایسه قدرت در جویدن بین دو مدل گفته شده ایمپلنت به بریج برتری دارد زیرا بدون نیاز به دندان های جانبی و کمک آنها بر جای خود محکم شده است اما نتیجه ای که از بریج بدست می آورید نیز کاملاً مطلوب خواهد بود.
در مواردی که چندین دندان مجاور هم افتاده باشند نیز میتوان از بریج ایمپلنتی استفاده کرد که تلفیقی از دو روش خواهد بود. یعنی دندان های جانبی به صورت ایمپلنت قرار داده میشود و دندان های میان آنها را با بریج پر می کنند.

حال اگر به صورت خلاصه بخواهیم آنها را با هم مقایسه کنیم ، می توانیم به جدول زیر مراجعه کنیم :

مقایسه ایمپلنت با بریج
تفاوت ایمپلنت با بریج
موارد مقایسه بریج ایمپلنت
روش پیاده سازی تراش دو دندان مجاور افتادگی و قرار دادن بریج ایمپلنت تنها در قسمت افتادگی صورت می گیرد و کاری با دندان های دیگر ندارد
شرایط مناسب برای پیاده سازی پر کردگی فراوان در دندان های مجاور دندان افتاده سالم بودن دندان های مجاور  دندان افتاده
رعایت نظافت و بهداشت کمی سخت خواهد بود تفاوت زیادی با دندان عادی ندارد
دوام و ماندگاری بسته به رعایت بهداشت بین 5 تا 15 سال تقریباً مادام العمر
قدرت جویدن و تکلم کاملاً مناسب و مطلوب است نسبت به بریج بهتر است
هزینه ارزان تر از ایمپلنت است اما احتمال تعویض وجود دارد بالاتر از بریج است اما تقریباً مادام العمر است

برچسب ها

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

    WhatsApp مشاوره با پزشک