09336661088 - 46132385 info@markazimplant.com

تمامی عوارض ایمپلنت به همراه علت و علائم را بدانید

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


عوارض ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت یکی از روش های بسیار محبوب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. از آنجایی که ایمپلنت خود یک عمل یا جراحی به حساب می آید ، عوارضی نیز به دنبال خواهد داشت. در این مقاله به سراغ بررسی عوارض ایمپلنت و راه های پیشگیری یا درمان بعضی از آنها ، خواهیم رفت.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارضی که بعد از عمل احتمال دارد گریبانگیرش شوید را عوارض بعد از عمل ایمپلنت نیز می گویند. برخی از این عوارض به طور کلی ، عوارض کاشت دندان به حساب می آیند که من آنها را هم همراه با بقیه موارد عنوان خواهم کرد.

عوارض ایمپلنت به دو دسته تقسیم می شوند
1- چند روز ابتدایی بعد از عمل
2- عوارض در دراز مدت بعد از عمل
عوارض ایمپلنت دندان
دوره عوارضنوع عوارض
عوارض بعد از جراحی ایمپلنت دنداندرد بعد از انجام جراحی
بروز حساسیت
خونریزی
ورم کردن
عوارض دراز مدت ایمپلنت امکان لق شدن دندان جانبی ایمپلنت
امکان بروز عفونت
مشکلات سینوسی
افتادن روکش ایمپلنت
شکستگی پروتز

عوارض بعد از جراحی ایمپلنت دندان

درد بعد از انجام جراحی

کاملاً طبیعی است که بعد از عمل دردی نیز به دنبال آن بر سرتان نازل شود. میزان این درد بستگی به موارد زیادی دارد که در صورت بالا بودن شدت آن می توانید از مسکن هایی که دندانپزشکتان برایتان تجویز کرده است ، استفاده نمایید.

بروز حساسیت

به علت مصرف مواد دارویی امکان دارد حساسیت به آنها رخ دهد که در این صورت فقط باید به دندان پزشک مراجعه نمایید.

خونریزی

هر عملی به علت ایجاد برش که در اینجا بر روی لثه است ، خونریزی نیز خواهد داشت. در روز های ابتدایی که لثه در حال ترمیم و بازسازی است ، امکان خونریزی های خفیف نیز وجود دارد. در صورت تشدید در میزان خونریزی و یا نگرانی می توانید با دندان پزشک در مورد آن صحبت کنید.

ورم کردن

به علت فشار زیادی که به لثه ها در حین عمل وارد می شود ، ورم کردن نیز یکی دیگر از عوارض موقت ایمپلنت به حساب می آید. نهایتاً یک هفته به طول خواهد انجامید که می توانید در این مدت نیز از کمپرسور یخ و سایر پیشنهادات دندان پزشک در این خصوص استفاده کنید.

تمامی عوارض گفته شده ، ممکن از بخشی از روند درمان باشند و همه ی عوارض بالا گذرا هستند و نیاز به نگرانی برای آن ها وجود ندارد .

عوارض دراز مدت ایمپلنت

اینگونه عوارض در دراز مدت ممکن است اتفاق بیفتد و در صورت وجود این عوارض باید به پیش متخصص مراجعه کنید . همچنین این عوارض برای همه افراد اتفاق نمی افتد و بستگی به وضعیت جسمانی ، برند ایمپلنت و دندانپزشک شما دارد.

امکان لق شدن دندان جانبی ایمپلنت

به علت فشار از جانب ایمپلنت ، امکان لق شدن دندان جانبی وجود دارد که هرچند خفیف بوده اما در هر صورت عارضه به حساب می آید.

امکان بروز عفونت

عفونت همواره گریبانگیر زخم ها و عمل های جراحی بوده است. پس بهتر است که با رعایت همه نکات بهداشتی امکان بروز عفونت را به حداقل میزان ممکن برسانید. مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت بسیار مهم بوده و از بروز بسیاری از عوارض جلوگیری به عمل می آورد .

مشکلات سینوسی

اگر عمل ایمپلنت در قسمت بالایی فک اجرا شود ، احتمال بیرون زدن در یکی از حفره های سینوسی وجود دارد.

صدمات عصبی

باعث بروز درد ، بی حسی در دندان های طبیعیتان ، لثه ، لب ها یا گونه وجود دارد.

افتادن روکش ایمپلنت

از آنجایی که روکش های ایمپلنت ها در ابتدا با چسب چسبیده می شود ، امکان افتادن آنها وجود دارد که در صورت افتادن باید برای نصب مجدد به دندان پزشک مراجعه نمایید. در صورت

لق شدن روکش

این لق شدن از آنجایی که ممکن است در نواحی متفاوتی از ایمپلنت اتفاق بیافتد ، دلایل متفاوتی نیز خواهد داشت. اگر قسمت پایه آن لق شود ، به علت جوش نخوردن مناسب پایه ایمپلنت با لثه است که این احتمال نیز وجود دارد که پایه از ابتدا کج در لثه کاشته شده باشد. در این صورت پایه باید دوباره به صورت کامل خارج شود و دوباره قرار داده شود. یکی دیگر از لق شدگی ها مربوط به قسمت پروتز یا تاج خواهد بود که علت آن استفاده از چسب های موقت است که ممکن است در صورت حرکات نامناسب دهان در هنگام جویدن باعث کم شدن چسبندگی و در نهایت لقی و جدا شدن آن شود که باید توسط دندان پزشک دوباره متصل شود. از دیگر موارد لقی می توان به لق شدن پیچ متصل کننده پایه به پروتز نام برد. که علت آن می تواند مواردی نظیر استفاده از ایمپلنت های ارزان قیمت و یا قطعات نامناسب و ناهمخوان و یا نیرو های نامناسب و بیش از اندازه معمول باشد.

شکستگی پروتز

در صورت فشار بیش از اندازه به قسمت روکش که ممکن است عواملی مانند دندان قروچه یا گاز زدن به چیز های سفت و سخت عامل آن باشند ، احتمال شکستگی روکش یا پروتز وجود دارد.

شکستگی بدنه ایمپلنت

در صورت وارد آمدن فشار بسیار زیاد یا نامناسب کار گذاشته شدن روکش بر روی ایمپلنت احتمال شکستگی آن وجود دارد ، نامناسب کار گذاشته شدن پروتز باعث می شود که فشار به میزان مناسب بین همه قسمت ها پخش نشود و همین منجر به شکستن ایمپلنت می شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است پس از ایمپلنت برایتان به وجود آید ، پس از زدن ایمپلنت است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در زیر با هم به آنها می پردازیم.

علت پس زدن ایمپلنت

ایمپلنت دندان

علائم پس زدن ایمپلنت به دو حالت می تواند وقوع یابد : پس زدن زود هنگام  و پس زدن در دراز مدت

علت کوتاه مدت عوارض ایمپلنت

بیماری های خود ایمنی

افرادی که دارای بیماری خود ایمنی هستند ، احتمال بیشتری برای پس زدن ایمپلنت نسبت به یک فرد معمولی دارند. بیماری های خود ایمنی بیماری هایی هستند که بدن فرد نسبت به مقابله در برابر آنها مصون خواهد بود و به بافت های بدن حمله می کند و صدمه می زند. این احتمال پس زدن ایمپلنت را به مراتب بالا می برد.
از این قبیل بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

روماتیسم مفصلی

لوپوس

اسکلروز

دیابت نوع یک

سلیاک

تأمین خون ضعیف

لخته های خون مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای ترمیم بافت های زخمی بدن حمل می کنند. پس بعد از عمل ایمپلنت اگر کمبود خون رسانی به قسمت عمل شده داشته باشید ، پروسه ترمیم ممکن است آهسته و یا متوقف شود. این خون رسانی ضعیف ممکن است از یک بیماری خونی ، لخته خونی در قسمت دیگری از بدن و یا بیماری های خود ایمنی باشد.

دارو ها

برخی از دارو ها ممکن است مانع از موفقیت ایمپلنت دندان شوند. برای همین مهم است که تاریخچه مصرف دارو هایتان در گذشته را به صورت کامل با دندان پزشکتان به اشتراک بگذارید. یک مثال بیس فسفونات ها هستند که دارو هایی هستند که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شوند.

سلامتی ضعیف

اگر به خوبی از دندان ، لثه و بدنتان مراقبت نکنید ، ممکن است بر روند موفقیت عمل ایمپلنت تان تاثیر منفی بگذارد. پس سعی کنید همواره سلامتی بدنتان را مد نظر داشته باشید.

عفونت ایمپلنت

عفونت ها شانس موفقیت ایمپلنت را تحت تأثیر قرار دهند.
یکی از رایج ترین انواع عفونت که بر موفقیت ایمپلنت تأثیر می گذارد ، پری-آمپلنتتیس که یک نوع بیماری لثه می باشد ، است. این عفونت می تواند در طول یا پس از عمل آغاز شود که به موارد مختلفی از جمله زخم های باز یا سیمانی که زیر پروتز می رود و در لثه گیر می کند ، بستگی دارد.

در بیشتر موارد پری-آمپلنتتیس ، نیاز به جایگزینی ایمپلنت پس زده شده است. بیمارانی با بیماری های خود ایمنی ، سیگاری ها و یا کسانی که بهداشت دهان مناسبی ندارند ، بیشتر احتمال دریافت این عفونت را دارند.

عوارض ایمپلنت فوری

پروسه عادی عمل ایمپلنت ، در دو مرحله انجام می شود. وارد کردن ایمپلنت و قرار دادن واسط یا اباتمنت و روکش. زمان بین این دو مرحله به ایمپلنت این اجازه می دهد که ایمپلنت پیش از قرارگیری اباتمنت و روکش با استخوان فک آداپته شود.

اما بعضی اوقات دندان پزشکان از این وقفه ضروری چشم پوشی می کنند و هر دو مرحله را به سرعت پشت سر یکدیگر پیاده می کنند. این کار زمان درمان را کوتاه تر ، مراقبت های بعد از پزشکی را کمتر و روند بهبود را سریع تر می کند.
هر چند این کار ممکن است به اضافه بار و پس زدن ایمپلنت منتهی شود. چرا که فشار مضاعف بر اباتمنت و روکش به همراه دارد. اگر بیمار تراکم استخوان ضعیفی هم داشته باشد ، این مشکل مضاعف خواهد شد.

پس زدن بدن خارجی

همانطور که مانند هر انتقال عضو دیگری امکان پس زدن توسط بدن میزبان وجود دارد ، در اینجا نیز ممکن است بدن ایمپلنت را به عنوان عضو جدیدی در نظر بگیرد و با آن نسازد. هرچند که احتمال بروز این اتفاق بسیار نادر است اما غیرممکن نیست.

حساسیت آلرژیک

اکثر ایمپلنت های پزشکی از تیتانیوم و مقدار کمی نیکل ساخته شده اند که ممکن است باعث بروز حساسیت های آلرژیک در برخی از بیماران شود. حساسیت ممکن است خارش آور یا سوزاننده باشد.

ضربه عصبی/بافتی

اگر عصب یا بافتی در اطراف ایمپلنت صدمه ببیند ، بیمار ممکن است با دردی طاقت فرسا یا بی حسی مواجه خواهید شد. این احساسات می تواند به سایر نقاط نظیر گونه ، زبان ، چانه و لب ها منتقل شود.

در اکثر موارد ضربه عصبی بر اساس کم تجربگی دندان پزشک برای قرار دادن بسیار نزدیک ایمپلنت به یک عصب صورت می گیرد. بدون در نظر گرفتن تجربه دندان پزشک ، کمترین میزان صدمه به بافت طبیعی است. اما اگر آسیب شدید باشد ، بر اساس اشتباه جراح خواهد بود.

علت های دراز مدت عوارض ایمپلنت

عوارض ایمپلنت

اگر پس زدن ایمپلنت بین یک تا ده سال طول بکشد ، پس زدن در دراز مدت عنوان می شود. فاکتور های این مورد به صورت زیر خواهد بود :

پروسه تحت مهندسی

پروسه تحت ایمپلنت به این معناست که که تعداد ایمپلنت ها برای پشتیبانی از دندان جایگزین بسیار کم است که باعث هدایت استرس فراوان به سوی ایمپلنت می شود. دلیل این مورد نیز کم تجربه بودن دندان پرشک است.

سیگار

افراد سیگاری مد نظر داشته باشند که ریسک پس زدن ایمپلنت برای آنها 6.5% الی 20% است. پس سعی کنید برای ایمپلنت سیگار را ترک کنید.

بروکسیسم ( دندان قروچه )

بروکسیسم به معنای دندان قروچه یا دندان روی دندان کشیدن معنا می شود. اتفاقاتی نظیر استرس ، دندان های نا مرتب یا دندان های افتاده به آن منجر می شود. معمولاً هم اکثر مواقع در شب و هنگام خواب پیش می آید. در صورت بروز آن ، فشار بر روی دندان و ایمپلنت افزایش می یابد و شاید باعث پس زدن در دراز مدت شود.

بهداشت ضعیف دهان

اگر مواظب دندان ها و لثه ها  نباشید ، ممکن است به بیماری لثه و عفونت منجر شود و همانطور که گفته شد به پس زدن ایمپلنت دچار شوید.

کمبود بافت لثه

مقدار بافت لثه نشان دهنده کیفیت حلقه اطراف ایمپلنت است. بافت بیشتر ، حلقه بیشتر. پس کمبود مقدار آن منجر به پس زدن در دراز مدت می شود.

تشعشعات سر و گردن

اگر بیماری پیش از این عمل ، سرطان سر ، گردن ( اللخصوص سرطان دهان ) داشته است و با پرتو درمانی درمان شده است ، ریسک پس زدن این عمل را چندین برابر افزایش می دهد.

کمبود استخوان

افرادی که استخوان بندی مناسب برای پشتیبانی از ایمپلنت ندارند ، ممکن است باکتری به استخوان هایشان نفوذ کنند و باعث عفونت شود. برای بدن ، خلاص شدن از یک منطقه کوچک مملو از باکتری بسیار سخت خواهد بود و دندان پزشک نیاز به جایگزینی ایمپلنت خواهند داشت.

عفونت

همانند پس زدن های ایمپلنت در کوتاه مدت ، عفونت می تواند در دراز مدت نیز بر ایمپلنت تأثیر بگذارد. باکتری ها ممکن است زیر لثه ها جمع شوند و به آرامی شروع به خوردن سیمان های اطراف ناحیه ایمپلنت کنند و به عفونت منتهی شوند.

برچسب ها

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

    WhatsApp مشاوره با پزشک