09336661088 - 46132385 info@markazimplant.com

مراقبت های ایمپلنت

مراقبت های ایمپلنت

مراقبت های ایمپلنت
مراقبت های ایمپلنت

بعد از عمل ایمپلنت دندان مراقبت هایی وجود دارد که رعایت آنها شانس موفقیت عمل را بالاتر می برد. این مراقبت ها شامل مراقبت های پس از عمل که مربوط به چند ساعت ابتدایی بعد از عمل است و مراقبت های دراز مدت که شامل مواظبت های چند هفته و ماه بعد از عمل است ، می باشد که هر دوی آنها بسیار حائز اهمیت هستند و برای داشتن ایمپلنت سالم و طولانی مدت ملزم به رعایتشان هستیم.

تمیز کردن ایمپلنت

یکی از بهترین کار هایی که می توان برای بالا بردن طول عمر ایمپلنت انجام داد ، نظافت آنها است. روز های اولیه بعد از عمل جراحی این کار از اهمیت بیشتری برخوردار است.
حال به بهترین روش و استفاده از ابزار مناسب برای تمیز کردن ایمپلنت ها در خانه بپردازیم.

نظافت ایمپلنت در منزل

 به طور ساده تمیز کردن ایمپلنت ها همانند تمیز کردن دندان های طبیعی هستند. مسواک ، نخ دندان و استفاده از دهان شویه های غیر الکلی به صورت روزانه.
امواد ریز خوراکی و باکتری ها ممکن است در لا به لای آنها گیر کنند. این مواد ممکن است باعث ایجاد پلاک بر روی آنها گردد که اگر مورد بی توجهی قرار گیرند ، عفونت را به دنبال خواهند داشت. برای اطمینان از تمیز بودن ایمپلنت هایتان باید نظافت های زیر را مد نظر داشته باشید :

مسواک زدن متقابل

مراقبت های ایمپلنت
مراقبت های ایمپلنت

 می توانید از مسواک های عادی برای مسواک زدن ایمپلنت هایتان نیز استفاده کنید ، اما گاهی برای بیماران سوال پیش می آید که چه مدل مسواکی را استفاده کنند. اساساً هیچ تفاوت آنچنانی میان مسواک های برقی و معمولی وجود ندارد.
نکته مهم اثرگذاری مسواک بر روی ایمپلنت و آسان بودن مسواک زدن است. اما مطمئن شوید از هر مسواکی که استفاده می کنید ، برس نرم داشته باشد.

نخ دندان

مدل نخ دندان ها نیز این روز ها بی شمار است و شاید انتخاب گزینه درست کمی سخت باشد. عموماً دندان پزشکان استفاده از نخ و نوار های غیر واکسی را برای ایمپلنت ها پیشنهاد می کنند تا مطمئن باشیم که از بافت دور آنها محافظت می شود.

اما از طرفی دیگر برای بسیاری از پروتز ها ، باید از نخ دندان های مخصوص استفاده شود. محض اطمینان این مورد را حتماً با دندان پزشکتان مشورت کنید تا مطمئن باشید که نخ دندان مناسبی را استفاده می کنید.

شست و شوی دهان

شست و شوی دهان کمک بزرگی به از بین بردن پلاک ها و التهابات می کند. یک دهان شویه مناسب با نظر دندان پزشک انتخاب کنید و با ضد میکروب های مکمل برای شست و شوی دهان به صورت روزانه استفاده کنید.

محرک ها

محرک ها می توانند کمک شایانی در سلامت بافت لثه داشته باشند که یکی از حیاتی ترین موارد عمل ایمپلنت است. بهترین مدل آنها محرک های نوار لاستیکی می باشد که به آرامی رو لثه قرار گیرند.

هر چند وقت یکبار بهتر است که ایمپلنت هایتان را توسط دندان پزشک تمیز کنید

مراقبت های ایمپلنت
مراقبت های ایمپلنت

اولین باری که عمل ایمپلنت هایتان را انجام می دهید ، مرتباً به دندان پزشکتان مراجعه خواهید داشت. در چند ماه ابتدایی چندین ویزیت را پیش رو دارید.
هرچند که پس از گذشتن بازه ابتدایی و ادغام و هماهنگ شدن ایمپلنت ها ، باید با ایمپلنت هایتان همانند بقیه دندان هایتان رفتار کنید . به این معنا که هر 6 ماه یکبار برای چک آپ به دندان پزشکی مراجعه کنید.

نگهداری و مراقبت از ایمپلنت

اگر می خواهید به عوارض ناشی از عدم مراقبت صحیح از ایمپلنت دندان دچار نشوید ، بسیار مهم است که بدانید چگونه از ایمپلنت هایتان به درستی نگهداری و مواظبت کنید.
اگر ایمپلنت ها به درستی تمیز نشوند ، شروع به خونریزی می کنند که با نام موکوزیت نیز شناخته می شود. اگر خیلی زود با آن مقابله کنید ، میتوانید نتیجه را برگردانید. اما اگر این جلوگیری خیلی طول بکشد به عفونت و یا بدتر از آن به از تحلیل استخوان دچار   شوید. این مورد قابل بازگشت نیست و به برداشتن ایمپلنت و یا حتی پیوند استخوان می انجامد.

مراقبت های ایمپلنت 48 ساعت بعد از عمل

مراقبت های ایمپلنت
مراقبت های ایمپلنت

48 ساعت ابتدایی بعد از عمل از حیاتی ترین ساعات می باشد. یعنی زمانی که علائم عمل کاملاً واضح و قابل رؤیت هستند.
یک ساعت اول پس از عمل به صورت ثابت اما با ملایمت بر روی پک گاز با دندان هایتان فشار دهید تا در جای خود ثابت بمانند.
تا یک ساعت ابتدایی گاز تان را تغییر ندهید مگر اینکه خونریزی زیاد و بدون توقفی داشته باشید. اگر خونریزیتان به این صورت بود ، هر 30 دقیقه یک بار اقدام به تعویض گاز ها نمایید.
برخی از علائمی که روز ابتدایی با آن مواجه خواهید شد :

1- اشتباه در تلفظ کردن

2- خونریزی بدون توقف

3- ورم کردن

4- درد

دیدن این علائم امری عادی است  که بدنتان در حال طی کردن روند طبیعی درمان می باشد.

برای کمک به بازیابی و پرهیز از عوارض مطمئن شوید که مراحل زیر را انجام می دهید.

1- برای نواحی تحت عمل مزاحمت ایجاد نکنید.

2- شب پس از جراحی دندان هایتان را به نرمی مسواک کنید.

3- بعد از 24 ساعت روزی 2 الی 3 بار در روز آب نمک قرقره کنید.

4- استراحت کنید.

5- از یخ در صورت ورم و کبودی استفاده کنید.

در روز های دوم و سوم پس از عمل همچنان به مراقبت از دهانتان ادامه دهید. در این مواقع ممکن است با تغییر رنگ یا کبودی در نواحی عمل مواجه شوید ، اما بدانید که این موارد کاملاً طبیعی بوده و 2 الی 3 روز طول می کشد تا به صورت اولیه در بیاید. بعد از چند روز میتوانید از گرمای ملایم برای کاهش تغییر رنگ و کبودی در نواحی عمل استفاده کنید.

برخی از بیماران از وجود یک برآمدگی تیز در داخل دهانشان صحبت می کنند. اگر از وجود آن احساس نگرانی می کنید می توانید با دندان پزشکتان در موردش صحبت کنید. سایر مواردی که ممکن است تجربه کنید از قبیل خشک شدن لب ها ، گلو درد و سفت شدن عضلات فک همه از عوارض طبیعی استفاده از گاز می باشند.

دستوالعمل های مراقبت از ایمپلنت برای هفته اول

در روز ها و هفته های پس از عمل ، باید مراقبت و نظافت به وسیله ابزاری که در بالا نامبرده شد را ادامه دهید و با متخصص ایمپلنت خود در ارتباط باشید. مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و آب نمک قرقره کردن باید با تبدیل به عادت روزانه تان شود تا ایمپلنت هایتان روند بهبودی را طی کنند.

یک مورد دیگر که می توانید در نظر داشته باشید ملاحظه و پرهیز در غذا خوردن است. مواد خوراکی کمتر اسیدی ، غذا های نرم تر و نوشیدنی و غذا های  مغذی را در اولویت خود قرار دهید.

در نهایت نکته ای که برای بار دوم تاکید میکنم و نباید نادیده گرفنه شود ، در ارتباط بودن با متخصص ایمپلنت خود است  که هم برای تمیز کردن ایمپلنت ها و هم برای بررسی وضعیت دندان ها لازم است. بعد از عمل ایمپلنت به طور متوسط باید حداقل هر 6 ماه یکبار برای بررسی نزد دندان پزشک بروید.

جمع بندی

پیش از آنکه زیر تیغ جراحی قرار بگیرید از داشتن همه لوازم و مواد مورد نیاز برای مراقبت های بعد از ایمپلنت اطمینان داشته باشید. زیرا بعد از عمل بیشترین کاری که باید انجام دهید استراحت کردن است.

برچسب ها

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

    مرکز ایمپلنت
    WhatsApp مشاوره با پزشک