09036826938 - 91091002 info@markazimplant.com

روکش ایمپلنت به همراه قالب گیری و نصب

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


دسترسی سریع

پروتز ایمپلنت چیست؟

یکی از مطمئن‌ترین روش‌هایی که میتوان برای جایگزین کردن جای خالی دندان استفاده کرد کاشت ایمپلنت است. کاشت ایمپلنت دندان دارای بخش‌های متفاوتی است. بخش‌های کاشت ایمپلنت دندان عبارت است از: بخش کاشت خود ایمپلنت دندان که جایگزین ریشه دندان میشود و یک بخش بسیار کوچک است که از فلز تیتانیوم اغلب ساخته میشود و ظاهری شبیه به پیچ دارد. اغلب ایمپلنت‌های دندان از فلزی به نام تیتانیوم ساخته میشوند فلزی که زیست سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان دارد. بدین معنی که با استفاده از این فلز رشد استخوان روی سطح ایمپلنت به راحتی انجام میشود.

روکش ایمپلنت
روکش ایمپلنت

پس از آن که مدت زمان کافی برای جوش خوردن ایمپلنت به استخوان سپری شد تاج دندان همان بخشی که قابل مشاهده است و دیده میشود به وسیله یک اتصال دهنده که آن را اباتمنت می‌نامند به ایمپلنت وصل میشود. به صورت کلی ایمپلنت تشکیل شده از دو فاز جراحی و پروتز ایمپلنت که در واقع در فاز جراحی کاشت ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت، ایمپلنت در جای خالی دندان از دست رفته بیمار جایگزین میشود با این فرق که دارای ساختار مختلفی است و از قطعه‌های مختلفی تشکیل شده است. اما در نهایت عملیات یک روکش در دهان بیمار قرار گرفته که  شبیه ساز قالب دهان بیمار بوده است و میتواند درصد بسیار بالایی کارایی دندان واقعی بیمار را داشته باشد.

فیلم نصب روکش ایمپلنت

پروتز دندان که اغلب به آن تعویض دندانی یا دندان مصنوعی هم میگویند، تشکیل شده از روکش‌هایی ساده جهت ترمیم یک دندان تا روکش کامل دندان است. پروتز ایمپلنت ثابت دندان در مدل‌های مختلفی وجود دارد که این مدل‌ها عبارتند از: تک دندانی، پل‌های کوتاه، متوسط و کامل. از انواع پروتز ایمپلنت یا انواع روکش ایمپلنت بسته به شرایط فرد بیمار میتوان توسط متخصص پروتز ایمپلنت استفاده کرد. البته پروتز متحرک ایمپلنت نیز وجود دارد که شامل هیبرید دنچر هم میشود.

قیمت روکش ایمپلنت

هزینه روکش ایمپلنت های وارد شده ، صرفا هزینه های روکش می باشد و هزینه ایمپلنت نمی باشد . برای دریافت هزینه ایمپلنت می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

نوع روکشقیمت
روکش پی اف ام2/500/000
روکش zirconia3/500/000

مزایای روکش ایمپلنت چیست؟

روکش ایمپلنت هم دارای مزایایی است که بهتر است با آنها آشنا شوید.

مزایای ایمپلنت
موقعیت دندان‌های مقابل و مجاور تثبیت میشود.
عملکرد جویدن بازیابی و بهبود بخشیده میشود.
گفتار مناسب برای افراد بازیابی میشود.
لبخند افراد اصلاح و بازیابی میشود.
از روی هم افتادن دندان‌های فک پیشگیری میکند.

معایب روکش ایمپلنت

اگر دندانی که افتاده یا از دست رفته است  جایگزین نشود مشکلات زیادی برای آن نیز ممکن است پیش آید مکشلاتی که پیش می‌آید عبارت است از:

 • دندان‌هایی که مجاور جای خالی دندان هستند به جهت افقی به سمت فضای خالی میچرخند و دندان‌های کناری به احتمال زیاد کج و جا به جا میشوند.
 • دندان‌هایی که مقابل قرار دارند بیش از حد جلو می‌آیند و در جهت عمودی وارد ناحیه خالی میشوند.
 • بافت‌های نرم مثل زبان و گونه رشد کرده و به فضای خالی وارد میشوند.
 • استخوان فک بیمار در ناحیه‌ای که خالی مانده است ممکن است تحلیل برود و کار را برای زمانی که میخواهید کاشت ایمپلنت انجام دهیدسخت‌تر میکند و آنگاه زمان کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان خواهید داشت.

پروتز ایمپلنت ثابت دندان در مدل‌های مختلفی وجود دارد که این مدل‌ها عبارتند از: تک دندانی، پل‌های کوتاه، متوسط و کامل. از انواع پروتز ایمپلنت یا انواع روکش ایمپلنت بسته به شرایط فرد بیمار میتوان توسط متخصص پروتز ایمپلنت استفاده کرد.

پرسش و پاسخ روکش ایمپلنت

مراحل قالب گیری ایمپلنت چگونه است ؟
در ابتدا باید هیلینگ برای فرم گرفتن لثه بسته شود. پس از گذشت مدت یک هفته باید این بخش باز شود و ایمپرشن روی ایمپلنت بسته شود. با استفاده از این قسمت میتوانید به ثبت محل و نحوه قرار گرفتن ایمپلنت در فک برای ارائه به لابراتوار دندان اقدام نمائید. ادامه مراحل در لابراتوار دندان پزشکی جهت ساخت روکش ایمپلنت ساخته میشود.
علت افتادن روکش ایمپلنت چیست ؟
اگر روکش ایمپلنت به تنهایی از روی اباتمنت کنده شود و بیافتد هر دندان پزشکی میتواند به سادگی آن را روی اباتمنت بچسباند. اما گاهی پیش می‌آید که پیچ نگهدارنده ایمپلنت شل میشود و روکش ایمپلنت دندان با اباتمنت داخل آن افتاده و از دهن خارج میشود. در این صورت باید حتما با متخصص ایمپلنت خود این مشکل را حل کنید.
چسب روکش ایمپلنت چیست ؟
چسب روکش ایمپلنت یا سمان روکش ایمپلنت از همان نوعی است که جهت چسبیدن روکش دندان معمولی استفاده میکنند. بهتر است برای روکش ایمپلنت از سمان رزینی استفاده نکنند تا از عفونت لثه ایمپلنت جلوگیری شود و به راحتی بتوان اضافه‌های آن را پاک کنند.
هزینه روکش ایمپلنت چه قدر است ؟
قیمت روکش ایمپلنت به نسبت نوع و جنس آن متفاوت است. روکش های در نوع اتصال به اباتمنت با یکدیگر تفاوت دارند . جنس روکش ایمپلنت نیز در نوع پی اف ام و زیرکونیا وجود دارند.

انواع روکش ایمپلنت کدامند؟

همانطور که میدانید روکش ایمپلنت بخش نهایی کاشت ایمپلنت دندان است. نصب روکش ایمپلنت آخرین مرحله است که بر روی پایه ایمپلنت انجام میشود. اغلب روکش ایمپلنت‌ها از جنس روکش دندان یا روکش زیرکونیا است. اغلب نصب روکش ایمپلنت به وسیله متخصص انجام میشود که بخش فیکسچر را درون استخوان فک قرار داده است. زیرا تنها فردی که کاملا دقیق میداند فیکسچر با چه زاویه و سیستمی درون فک قرار گرفته است اوست. اگر نیاز باشد روکش ایمپلنت توسط پزشکی جز جراح ساخته شود تنها فرد ممکن بعد از او متخصص ایمپلنت است. زیرا متخصص ایمپلنت با برندهای مختلف آشناست و خود را در بند یک برند خاص قرار نمیدهد. جهت مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت دندان و نصب روکش ایمپلنت باید مدت زمان 3 ماهه از کاشت ایمپلنت درون استخوان فک بیمار گذشته باشد. اغلب افراد به این زمان برای ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت نیاز دارند تا ایمپلنت دچار لقی نشود. اگر پیوند استخوان یا سینوس لیفت بسته و باز انجام داده‌اید باید نصب روکش ایمپلنت را حداقل 6 ماه به تعویق اندازید.

پروتز ایمپلنت
پروتز ایمپلنت

بر اساس نوع موادی که در ساخت روکش ایمپلنت استفاده میشود، روکش ایمپلنت به سه نوع مختلف تقسیم میشود:

 • روکش ایمپلنت از نوع روکش :PFM  پایه این نوع روکشاز جنس آلیاژهای فلزهای گران قیمت است که روی آن را با پوشش سرامیکی کاملا میپوشانند.
 • روکش ایمپلنت با فریم زیرکونیا: در ساخت این روکش از زیرکونیا به جای آلیاژ به عنوان بیس و پایه روکش استفاده میشود. جهت تامین زیبایی پرسلن یا سرامیک دندان پزشکی قرار گرفته میشود.
 • روکش ایمپلنت تمام زیرکونیا: در ساخت این نوع از روکش فقط از زیر کونیا استفاده میشود. این روکش دارای زیبایی بسیار بالا و استحکام بسیار خوبی نسبت به دیگر موارد مشابه خود است.

روکش ایمپلنت نیر از نظر شیوه اتصال به ایمپلنت نیز به دسته مختلفی تقسیم میشود. در ادامه دو نوع تقسیم بندی برای روش وصل شدن ایمپلنت را شرح میدهیم:

پروتز ایمپلنت
انواع نوع اتصال روکش
 • روکش ایمپلنت Cemented: در این مدل از اتصال روکش ایمپلنت، اباتمنت را به بدنه فیکسچر پیچ میکنند  محکم میکنند. پس از آن روکش روی اباتمنت توسط سیمان دندان پزشکی چسبانده میشود که اصطلاحا به آن چسب روکش نیز میگویند.
 • روکش ایمپلنت screw retained: در این روش بخش اباتمنت و فریم با هم یکی هستند و به صورت کاملا واحد ساخته میشوند و به صورت مستقیم روکش به ایمپلنت اتصال میخورد. در استفاده از این نوع روکش ایمپلنت از سمان دندان پزشکی اصلا استفاده نمیکنند و روکش کاملا مستقیم به ایمپلنت پیچ میشود.

بر اساس نوع موادی که در ساخت روکش ایمپلنت استفاده میشود، روکش ایمپلنت به سه نوع مختلف روکش ایمپلنت از نوع روکش  PFm،  روکش ایمپلنت با فریم زیرکونیا و روکش ایمپلنت تمام زیرکونیا تقسیم میشود

مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت چگونه است؟

مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت بسیار مشابه قالب گیری روکش دندان معمولی بوده است. البته با این تفاوت که در روکش ایمپلنت از برخی قطعات اضافه استفاده میشود که در روکش دندان معمولی استفاده نمیشود.

در ابتدا باید healing cap برای فرم گرفتن لثه بسته شود. پس از گذشت مدت یک هفته باید این بخش باز شود و impression coping  روی ایمپلنت بسته شود. با استفاده از این قسمت میتوانید به ثبت محل و نحوه قرار گرفتن ایمپلنت در فک برای ارائه به لابراتوار دندان اقدام نمائید. پس از آنکه از فک بالا قالب گیری را به وسیله مواد سیلیکونی کردید  که نقشی بسیار مشابه ایمپلنت اما در گچ قالب ایفا میکند به ایمپرشن کوپینگ  پیچ شده و قالب آن ریخته میشود. ادامه مراحل در لابراتوار دندان پزشکی جهت ساخت روکش ایمپلنت ساخته میشود.

مدت زمان قالب گیری ایمپلنت و تهیه آن ممکن است دو الی سه ماه پس از کاشت ایمپلنت دندان باشد و یا اگر عمل پیوند استخوان و سینوس لیفت انجام شده باشد ممکن است این مدت زمان به شش ماه بعد موکول شود.

جهت مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت دندان و نصب روکش ایمپلنت باید مدت زمان 3 ماهه از کاشت ایمپلنت درون استخوان فک بیمار گذشته باشد. اغلب افراد به این زمان برای ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت نیاز دارند تا ایمپلنت دچار لقی نشود. اگر پیوند استخوان یا سینوس لیفت بسته و باز انجام داده‌اید باید نصب روکش ایمپلنت را حداقل 6 ماه به تعویق اندازید.

چسب روکش ایمپلنت

چسب روکش ایمپلنت یا سمان روکش ایمپلنت از همان نوعی است که جهت چسبیدن روکش دندان معمولی استفاده میکنند. بهتر است برای روکش ایمپلنت از سمان رزینی استفاده نکنند تا از عفونت لثه ایمپلنت جلوگیری شود و به راحتی بتوان اضافه‌های آن را پاک کنند. گاهی ممکن است متخصص تشخیص بدهد که باید روکش ایمپلنت با یک چسب موقت یا همان سمان موقت چسبیده شود و پس از گذشت دو تا سه ماه پس از گذشت آن اطمینان حاصل شود که روکش ایمپلنت به درستی کار میکند سپس آن را به وسیله سمان دائم به اباتمنت میچشبانند. استفاده از سمان‌های پلی کربوکسیلات برای استفاده برای سمان دائم روکش ایمپلنت بسیار گزینه مناسبی است.

افتادن روکش ایمپلنت

یکی از رایج‌ترین عوارض کاشت ایمپلنت دندان افتادن روکش ایمپلنت است. اگر روکش ایمپلنت به تنهایی از روی اباتمنت کنده شود و بیافتد هر دندان پزشکی میتواند به سادگی آن را روی اباتمنت بچسباند. اما گاهی پیش می‌آید که پیچ نگهدارنده ایمپلنت شل میشود و روکش ایمپلنت دندان با اباتمنت داخل آن افتاده و از دهن خارج میشود. در این صورت باید حتما با متخصص ایمپلنت خود این مشکل را حل کنید. برای جدا کردن اباتمنت  داخل روکش دندان تخصص کافی نیاز است زیرا کار ساده‌ای نیست. پس از آنکه اباتمنت را از داخل روکش خارج کردید، اباتمنت را باید مجدد به ایمپلنت پیچ کنید و سپس روکش ایمپلنت را روی آن بچسبانید.

یکی از رایج‌ترین عوارض کاشت ایمپلنت دندان افتادن روکش ایمپلنت است.

نصب روکش ایمپلنت

برای نصب روکش ایمپلنت ابتدا باید ، روکش شما آماده بشود. برای آماده سازی روکش ، شما یک جلسه قبل نصب روکش ایمپلنت ، قالب گیری را انجام دهید. پس از قالب گیری ایمپلنت ، قالب ها به لابراتور ارسال می شود.

نصب روکش ایمپلنت
نصب روکش ایمپلنت

پس آماده شدن روکش ، مرحله نصب آغاز می شود. نصب روکش های ایمپلنت های مدل های متفاوتی دارند و برخی با پیچ با اباتمنت وصل می شود و برخی به وسیله چسب به ایمپلنت می چسبند.

آیا گرفتن تاج روی ایمپلنت درد دارد؟

در جواب این سوال باید گفت خیر . در این مرحله روکش بر روی اباتمنت وصل می شود و دلیلی برای وجود درد وجود ندارد.

برچسب ها

  نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

  WhatsApp مشاوره با پزشک