09036826938 - 91091002 info@markazimplant.com

طول عمر کامپوزیت دندان

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


طول عمر کامپوزیت دندان چقدر می تواند باشد؟ این سوال پرتکراری است که بسیاری از علاقمندان به  زیبایی دندان مطرح می کنند. این مقاله در نظر دارد به این سوال مهم  و شیوه‌های اجرایی آن پاسخ روشن و جامعی بدهد. اگر قصد دارید طرح لبخند خود را بهبود بدهید، فرصت خواندن این نوشتار را مغتنم شمرده و آن را تا انتها مطالعه بفرمایید.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان همانطور که گفته شد، می‌ تواند یک سوال مهم برای کسانی باشد که می‌خواهند ظاهر لبخند خود را زیباتر کنند. همانطور که می دانید، دو شیوه وجود دارد که لبخند شما را زیبا و دندان های شما را بی عیب نشان می دهد. یکی کامپوزیت ونیر است و دیگری لمینت دندان. اولین مزیتی که می توان برای کامپوزیت در نظر گرفت، قیمت پایین این شیوه درمانی است. از طرفی کامپوزیت کردن دندان در مقایسه با لمینت آسیب کمتری دارد. خوشبختانه در حال حاضر، ونیر کامپوزیت طول عمر خوبی دارد و در مقایسه با گذشته بهتر می تواند دوام داشته باشد.

متخصصان طول عمر کامپوزیت دندان را بین پنج تا هفت سال در نظر گرفته اند. البته باید خاطر نشان کرد، اگر برخی از نکات مراقبتی را رعایت فرمایید، طول عمر آن را می توان بیشتر کرد. همچنین باید تذکر داد، فاکتورهای زیادی وجود دارد که دوام و ماندگاری کامپوزیت دندان را افزایش می دهند. به عنوان مثال مهارت پزشک، ترمیم و روکش گذاری از جمله فاکتورهایی است که می‌تواند در بالا بردن عمر کامپوزیت دندان به آن اشاره کرد. البته مراقبت خود فرد نیز می تواند در دوام این موضوع نقش مهمی داشته باشد. فردی که روی دندان های خود عمل کامپوزیت را انجام داده است، لازم است به صورت منظم به مطب دندانپزشک مراجعه داشته باشد.

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان به فاکتورهای بسیاری مرتبط است. اگر هر یک از این عوامل به خوبی رعایت نشوند، می‌توانند در کاهش دوام آن اثر بگذارند. خود فرد نیز چنانچه رفتارها و عادات اشتباهی دارد، باید آنها را ترک یا اصلاح کند. به عنوان مثال ناخن جویدن، دندان قروچه کردن ، نوشیدن بسیار چای و نسکافه و … با سلامت کامپوزیت در منافات است. ­هر چند که جنس دندان نیز در دوام و زیبا نگه داشتن دندان کامپوزیت شده مساله کم اهمیتی نیست. به شما اطمینان خاطر می دهیم! چنانچه کامپوزیت توسط یک پزشک حرفه‌ای انجام شود، و این امر با دندان های تحتانی به خوبی باند شوند، کامپوزیت عمر با کیفیتی خواهد داشت.

همانطور که می دانید، طول عمر کامپوزیت دندان مانند دیگر شیوه های جراحی زیبایی یک امر همیشگی به شمار نمی رود. ولی کیفیت و دوام آن در مقایسه با آمالگام بیشتر می باشد. خوشبختانه مقاومت کامپوزیت در این زمینه مثبت ارزیابی شده است. البته استفاده از کامپوزیت شرایط ویژه ای می طلبد. مثلا دهان فرد، باید خشک و عاری از بزاق باشد. اگر دندانپزشک به خوبی بتواند کامپوزیت را مورد استفاده قرار بدهد، عمر کامپوزیت بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین، چنانچه پس از انجام کامپوزیت، به مواردی مانند سردی و گرمی غذا و نوشیدنی‌ها، سفتی لقمه‌هایی که می‌جوید، دچار حساسیت شدید، هرگز نگران نباشید. این مساله کم کم با گذشت زمان و به مرور رفع خواهد شد. در ادامه به چند فاکتور مهم در افزایش ماندگاری کامپوزیت اشاره می شود.

دانش و مهارت دندانپزشک بر روی طول عمر کامپوزیت دندان

دانش و مهارت دندانپزشک بر روی طول عمر کامپوزیت دندان بسیار مهم ارزیابی شده است. دندانپزشک باید به خوبی بتواند در زمینه ترمیم و بازسازی و زیبایی دندان ها مهارت داشته باشد. چنانچه شیوه ای که به کار می بندد ، غیر اصولی باشد و میزان مواد کامپوزیت کم یا زیاد باشد، نتیجه کار مثبت ارزیابی نخواهد شد. میزان این خرابی می تواند به قدری باشد که روی مینای دندان اثر گذاشته و دندانپزشک، حتی مجبور به کشیدن دندان شود. لذا در انتخاب دندانپزشکی که مهارت و تجربه بالایی در این زمینه دارد، دقت داشته باشید!

افزایش طول عمر کامپوزیت

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان
افزایش طول عمر کامپوزیت دندان
  • اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان،
  • تا پس از به پایان رسیدن ونیر کامپوزیت، از خوردن مواد غذایی سفت و رنگی جدا پرهیز کنید،
  • سیگار کشیدن همانگونه که برای دندان های طبیعی مضر اعلام شده است، برای کامپوزیت نیز مضر می باشد. دود هرگونه مواد دخانی روی زیبایی و سلامت دندان طبیعی، ایمپلنت شده، بلیچینگ شده و دیگر روش های زیبایی دندان، آسیب زا می باشد،
  • جهت بالا بردن ماندگاری و طول عمر دندان کامپوزیت شده، نوشیدن قهوه و چای را به حداقل برسانید،
  • در انتخاب خمیر دندان نیز احتیاط کنید! خمیر دندان های شما نباید دارای مواد ساینده باشند.

بهترین سن برای انجام کامپوزیت دندان

در ادامه موضوع طول عمر کامپوزیت دندان باید به این نکته نیز اشاره کنیم که بهترین سن برای انجام این کار چه سنی است. با نظر به علاقمندی برخی از افراد به داشتن دندان های زیبا، کامپوزیت را می توان در هر سنی انجام داد. البته دندانپزشک هرگز این شیوه درمانی را روی کودکانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند و  حتی نوجوانان انجام نمی دهد. دلیل این امر، کامل نشدن رشد دندان ها می باشد. کامپوزیت در سن کم باعث می شود تا بین لثه و دندان فاصله ای بیفتد که همین امر ظاهر لبخند فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی دیگر از افرادی که گزینه خوبی برای کامپوزیت هستند، افرادی می باشند که دندان های آنها به صورت مادرزادی دچار نقص ژنتیکی است. این افراد به راحتی می توانند با کمک کامپوزیت، دندان های زیبا و سالمی داشته باشند. قابل یادآوری است، دندان های کامپوزیت شده را هر چند وقت یکبار می بایست مورد ترمیم و معاینه دندانپزشک قرار داد.

آیا طول عمر کامپوزیت دندان می تواند دائمی باشد؟

طول عمر کامپوزیت دندان نمی تواند همیشگی باشد. مقاومت آن در بعضی از موارد کم گزارش شده است. ولی برخی از فاکتورها می تواند در دوام و مقاومت دندان کامپوزیت شده، اثر داشته باشد. به جز مهارت دندانپزشک در دوام و کیفیت کامپوزیت، موادی که در این روش استفاده می شود، بسیار اهمیت دارد. مراقبت فرد نیز پس از کامپوزیت کردن دندان، نیز مساله مهمی تلقی می شود. اگر فرد بتواند همه اصول مراقبتی را به درستی انجام بدهد، می توان مدت زمان نگهداری و طول عمر کامپوزیت را افزایش داد. مسواک زدن مرتب، استفاده از دهان شویه، مراجعه منظم به دندانپزشک می‌تواند مقاومت کامپوزیت را در برابر خوردگی‌ها و سایش‌های روزانه محافظت کرد.

آیا کامپوزیت دندان دائمی است ؟
آیا کامپوزیت دندان دائمی است ؟

نکته دیگری که می تواند روی طول عمر کامپوزیت دندان اثر بگذارد، میزان فشاری است که بر روی دندان اعمال می شود. بدین معنی که اگر میزان فشار روی دندان به گونه‌ای باشد که کامپوزیت را تحت تاثیر قرار بدهد، امکان شکستگی در کامپوزیت بالا خواهد بود. لذا در هنگام غذا خوردن به ویژه در زمان جویدن و گاز زدن به میوه ها و غذاهای سفت مراقب باشید. بهترین مواد کامپوزیت نیز نمی توانند در برابر فشاری که بر روی دندان به وجود می آید، مقاومت کنند.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد ؟

به جز میزان طول عمر کامپوزیت دندان، سوال دیگری که بسیار مطرح می‌شود، درد داشتن یا نداشتن فرایند کامپوزیت کردن است. خوب است بدانید، جا دادن کامپوزیت بر روی دندان فرد، هنگامی انجام می‌شود که دهان مراجعه کننده کاملا با دارو بی‌حس شده باشد. این شیوه اغلب بدون درد و کوچکترین ناراحتی به پایان می‌رسد و شکایت خاصی در این زمینه مطرح نشده است. چنانچه در صورت کار بر روی دندان، فرد دچار ناراحتی یا درد شد، چند واحد بی‌حسی به او تزریق می‌شود. بدین ترتیب که مواد بیهوشی با کمک دندانپزشک به لثه یا فک فرد تزریق می‌شود. حتی می‌توان روی لثه مقداری ژل بی‌حسی زد تا در صورت فرو کردن سوزن بی‌حسی، فرد دچار ناراحتی نشود و سوزن را کمتر احساس کند. چنانچه فرد دچار بی حالی شد، این امر می تواند به خاطر وارد شدن ماده بی حسی به فک او باشد. حتی می توان این روش را به صورت بیهوشی نیز انجام داد. این در صورتی است که عمق حفره دندان بسیار باشد.

کامپوزیت دندان چگونه اجرا می شود؟

گذشته از طول عمر کامپوزیت دندان، خوب است به نحوه اجرای آن نیز اشاره ای داشته باشیم. کامپوزیت نتیجه توسعه در دانش دندانپزشکی است. وقتی که قرار است دندان های فردی پر شوند، به خاطر نداشتن ویژگی های چسبندگی حجم بسیاری از دندان تراش داده می شود. این امر به این دلیل انجام می گیرد تا مواد به شکل قالب در درون دندان قرار بگیرد. این در شرایطی است که کامپوزیت سرشت و خصوصیتی دارد که قادر است به سطح دندان بچسبد و مقدار تراش خوردن اضافه را نیز کم کند. سابقا جهت سفید کردن دندان ها از شیوه روکش استفاده می شد . در این شیوه لازم بود، سطح زیادی از دندان ها تراش بخورد. در شیوه لمینت نیز، این موضوع با میزان کمتری انجام می گیرد اما خوشبختانه در کامپوزیت هیچ تراش خوردگی در دندان وجود ندارد.

موضوع دیگری که در زمینه طول عمر کامپوزیت دندان باید به آن توجه کرد، بی نیاز بودن آماده سازی دندان است. خوشبختانه در این شیوه، فرم و شکل دندان دچار دستکاری نمی شود. لذا کامپوزیت کردن یک روش غیر تهاجمی در بین دیگر روش ها به شمار می رود. مقرون به صرفه بودن آن نیز در پر طرفدار بودن آن بی تاثیر نیست. فقط در یک جلسه می توان طرح دیجیتالی آن را ارائه داد یا به صورت طراحی مومی، به شکل دقیق و اندازه درست دست یافت.

برندهای برتر کامپوزیت در ایران را بشناسیم!

طول عمر کامپوزیت دندان ارتباط نزدیکی با مواد خوب در این زمینه دارد. اگر مواد کامپوزیتی از بهترین جنس ساخته شده باشد، می توان ماندگاری آن را افزایش داد. در حال حاضر، برندهای متنوعی در این زمینه موجود است. به عنوان مثال کامپوزیت های ساخته کشور ژاپن با مارک هایی نظیر Kuraray، Geanial و …. در بازارهای داخلی یافت می شوند. همچنین کامپوزیت هایی مانند ام تری، بیسکو، کاسمدنت که آمریکایی هستند،  نیز مورد استفاده دندانپزشکان ایرانی قرار می گیرند. علاوه براین، برند آل ترادنت ، ایویکولار آی پی اس هم مورد از طرف دندانپزشکان ایرانی مورد تایید قرار گرفته اند. کامپوزیت های کره ای نیز در بین این فهرست جایگاه خوبی دارند و از استانداردهای خوبی برخوردار هستند. انتخاب نوع مواد و کامپوزیت ها بستگی به نظر پزشک و فرد دارد. شما می توانید، در این موضوع با هماهنگی پزشکتان تحقیق کرده و به یک نتیجه قطعی برسید.

کامپوزیت ها چگونه موادی هستند؟

همانطور که می دانید، طول عمر کامپوزیت دندان به شرایط و موارد متعددی بستگی دارد. این متن را اگر با دقت خوانده باشید، با این عوامل آشنا شده اید. اما درباره کامپوزیت ها باید گفت، این مواد دربردارنده ذراتی هستند که اندازه آنها از بیست نانومتر تجاوز نمی کند. این ذرات به هم می چسبند و و نانوکلاستر یا نانو خوشه را ایجاد می کنند. خصوصیت مهم این نانو کامپوزیت ها در همین موضوع است. وقتی ذرات کوچکتر تجمع کرده و به ذرات بزرگتری تبدیل شوند، مقاومت و پایداری آنها در برابر فرسایش و خوردگی بسیار بالا می رود.

برچسب ها

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

    WhatsApp مشاوره با پزشک