11 عوارض لمینت دندان که قبل انجام باید بدانید

همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای جذابیت و زیبایی چهره داشتن یک لبخند  دلنشین و زیبا می باشد. بسیاری از افراد هستند که به دلیل داشتن دندان های بد فرم یا بد رنگ کمتر لبخند میزنند و به همین علت از اجتماع دور هستند. امروزه بسیاری از افراد به دنبال راه حلی برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی هر چه بیشتر چهره خود هستند. یکی از موثرترین و محبوب ترین روش ها لمینت دندان است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع عوارض لمینت دندان با شما صحبت شما کنیم.

عوارض لمینت دندان
عوارض لمینت دندان

همان طور که میدانید لمینت یک لایه روکش بسیار نازک است که باید پس از قالبگیری دندان های شما در لابراتوار تهیه و ساخته شود، سپس بر روی دندان های شما چسبیده شود. از این روند درمانی برای اصلاح فرم، اصلاح رنگ و اصلاح شکل، از بین بردن فاصله های بین دندان و درمان شکستگی دندانی را استفاده نمود.

عوارض لمینت دندان

ایجاد حساسیت در دندانها
احساس درد بعد از نصب لمینت
واکنش آلرژیک یا التهاب در لثه
عدم تطابق رنگ لمینت با دیگر دندان ها
ایجاد پوسیدگی دندانی در صورت عدم نصب صحیح لمینت
ایجاد بیماری های پریودنتال در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی
کنده شدن یا جدا شدن روکش لمینت دندان
در صورت شکستگی یا پریدگی امکان ترمیم ندارد.
لمینت دندان روشی برگشت ناپذیر است.
فرم و شکل لمینت را پس از نصب نمیتوان تغییر داد.
لمینت دندان نیازمند هزینه بیشتری نسبت به روش های مشابه خود است.

با عوارض لمینت دندان آشنا شوید.

همان طور که میدانید هر روند درمانی دارای برخی عوارض کوتاه مدت و برخی عوارض بلند مدت است. در این بخش قصد داریم همه عوارض لمینت دندان را برای شما شرح دهیم.

ایجاد حساسیت در دندانها

برای نصب و پیوند بهتر لمینت ها با دندان باید به اندازه ضخامت لمینت، مینای دندان تراشیده شود و در نهایت به اندازه فضایی که تراشیده شده است لمینت دندان قرار میگیرد. البته ضخامت لمینت ها بسیار کم است و یک روکش نازک روی دندان قرار گرفته می شود. دلیل تراشیدن دندان نیز به علت پیوند بهتر دندان با لمینت و امکان تنظیم سایز و فرم دندان ها می باشد.

علت حساسیت دندان بعد لمینت
دلیل حساسیت بعد از کاشت لمینت دندان تراش دندان است زیرا تراشیدن دندان سبب می شود که مینای دندان ها نازک تر شده و نسبت به سردی و گرمی عکس العمل یا حساسیت نشان دهد.

این عارضه کوتاه مدت است و حداکثر 2 هفته بعد از تراشیدن دندان ممکن است این حساسیت را حس کنید.

بهتر است در این دوره از مواد غذایی و نوشیدنی های خیلی داغ و خیلی سرد پرهیز کنید تا این دوران بدون مشکل سپری شود.

احساس درد بعد از نصب لمینت

به صورت کلی نصب لمینت دندان درد یا ناراحتی به همراه نخواهد داشت. اما ممکن است برای بیمارانی که حساسیت بسیار بالایی دارند کمی ناراحتی پیش آید. به همین علت اغلب دندان پزشکان برای یک الی دو روز پس از نصب لمینت مسکن تجویز میکنند تا اگر احساس ناراحتی یا درد در نواحی دندانی خود داشتید با مصرف مسکن بهتر شوید. البته ممکن است این مشکل تا یک هفته به طول بیانجامد که کاملا طبیعی است.

البته افرادی که دارای عیوب ظاهری بیشتری هستند برای نصب لمینت دندان نیاز به تراشیدن بیشتری از  مینای دندان دارند. همین باعث می شود دندان فرد کمی بیشتر احساس ناراحتی یا درد را حس کند.

در این صورت بیش از چند روز زمان نیاز است تا دندان به حالت طبیعی خود باز گردد. اگر این مدت زمان بیش از 7 روز شد بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک یا التهاب در لثه

طبیعی است که گاهی لثه ممکن است به لمینت دندان تماس پیدا کند و همین موجب کمی التهاب در ناحیه لثه شما شود. البته التهاب لثه ممکن است بنا به دلایل های آلرژیک به وجود آمده باشد باشد که باز هم طبیعی است و نیاز به زمان برای رفع دارد. در صورتی که التهاب لثه شما بیش از 72 ساعت طول کشید و یا منجر به خونریزی در ناحیه لثه شد بهتر است با یک پزشک مشورت کنید و یا برای معاینه مجدد به مطب پزشک معالج خود مراجعه کنید.

عدم تطابق رنگ لمینت با دیگر دندان ها

تطابق رنگ لمینت دندان
تطابق رنگ لمینت دندان

همانطور که میدانید امکان ندارد لمینت دندان به خودی خود دچار تغییر رنگ شود. اما ممکن است به مرور زمان برخورد مواد غذایی و نوشیدنی ها با لمینت دندان بتواندموجب تغییر رنگ آن شود. به همین علت توصیه می شود از مواد غذایی که دارای رنگدانه های بسیار قوی هستند مانند قهوه، چای و … کمتر استفاده کنید تا در طول مدت زمان طولانی نیز تغییر رنگی را تجربه نکنید. البته که این تغییر رنگ برای دندان های طبیعی شدید تر خواهد بود و بهتر است در صورت استفاده از آن ها بلافاصله دندان های خود را شست و شو دهید.

ایجاد پوسیدگی دندانی در صورت عدم نصب صحیح لمینت

در صورتی که به صورت صحیح اصول و قواعد نصب لمینت دندان رعایت نشود ممکن است در بلند مدت موجب ایجاد پوسیدگی دندانی شود. برای نصب لمینت دندان باید از پزشکانی بهره برد که دارای تجربه و مهارت بسیار بالایی هستند. در کنار تجربه پزشک که تاثیر بسیاری دارد تجهیزات و روش هایی که پزشک برای نصب لمینت استفاده می کند اهمیت بسیار بالایی دارد.

ایجاد بیماری های پریودنتال در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی

منظور از بیماری های پریودنتال همان بیماری های لثه ای است. این بیماری ها عبارتند از عفونت در بافت لثه، تحلیل رفتن بافت لثه، لق شدن دندان ها و … به همین علت توصیه می شود از پزشکانی کمک بگیرید که دارای تجربه بسیار بالایی در نصب صحیح لمینت دندان باشند. در صورتی که نصب لمینت به خوبی انجام شود باعث می شود هرگز با مشکلات پریودنتال مواجه نشوید.

کنده شدن یا جدا شدن روکش لمینت دندان

ممکن است در صورت عدم تجربه کافی و مهارت پزشک به مرور زمان روکش لمینت از روی دندان شما افتاده و از بین برود. متاسفانه این اتفاق به دلیل عدم نصب صحیح روکش لمینت است که مربوط به پزشک معالج می شود. پس بهتر است پیش از انجام لمینت از مهارت و تخصص پزشک خود مطمئن شوید. در صورت استفاده از مواد غذایی سفت و سخت ممکن است لمینت شما دچار شکستگی شدید شود و نیاز به تعویض روکش های لمینت دندان پیدا کنید.

در صورت شکستگی یا پریدگی امکان ترمیم ندارد.

متاسفانه بر خلاف روش کامپوزیت دندان، در صورتی که لمینت دندان شما شکسته شود و یا دچار لب پریدگی شود نمیتوان آن را ترمیم کرد و نیاز به تعویض دارد. البته دقت داشته باشید مقاومت لمینت دندان بسیار بالا است و به سادگی دچار لب پریدگی نخواهد شد.

عوارض لمینت دندان
عوارض لمینت دندان

بهتر است با توجه به قیمت لمینت دندان و هزینه ای که برای آن می کنید مراقبت های لازم را از آن داشته باشید تا مدت زمان بیشتری بتوانید از آن استفاده نمائید. همان طور که می دانید حدود عمر لمینت دندان بین 10 الی 15 سال می باشد. بنابر این بهتر است در نگهداری و مراقبت از لمینت های خود کوشا باشید.

لمینت دندان روشی برگشت ناپذیر است

برای آنکه دندان برای پیوند بهتر و عدم برجستگی زیاد با لمینت باید تراشیده شود طبیعی است که زیبایی دندان از بین رفته و دیگر نمیتوان از آن دندان به صورت عادی و بدون لمینت استفاده نمود. البته یکی از مهم ترین نکاتی کهع وجود دارد این است که وقتی شما برای مدت زمان طولانی لمینت داشته باشید طبیعی است که ظاهر دندان خود را فراموش کنید و همین باعث شود به زیبایی دندان های جدید خود عادت کنید. اگر روکش لمینت دندان را بردارید مشاهده خواهید کرد که  بر روی دندان های شما برخی شیارهایی وجود دارد که ظاهر نامناسبی برای آن ایجاد کرده است.

فرم و شکل لمینت را پس از نصب نمیتوان تغییر داد.

پس از آنکه پزشک از دندان های شما یک قالب تهیه می کند و به لابراتوار ارسال می کند با دقت و مهارت خاص روکش های دندانی لمینت برای شما ساخته می شود. مواد  و متریالی که برای لمینت استفاده می شود سرامیک با درجه سختی بسیار بالا است. این سختی متریال استفاده شده می تواند موجب مقاومت و استحکام روکش های لمینت شود. این روکش های در مقابل تغییر رنگ بسیار مقاوم هستند  و تغییر رنگ نمی دهند. پس از آن که روکش برای شما ساخته شد دیگر نمی توانید فرم یا رنگ آن را تغییر بدهید به همین دلیل باید پیش از نصب آن دقت کافی داشته باشید.

لمینت دندان نیازمند هزینه بیشتری نسبت به روش های مشابه خود است.

همان طور که میدانید لمینت در کنار تمام ویژگی های خوبی که دارد دارای هزینه بسیار بالایی است. روش های کامپوزیت دندان یا بلیچینگ هزینه بسیار کمتری نسبت به لمینت دندان نیاز دارند. البته نمی توان هزینه بالا را جزو معایب این روش نام برد زیرا کیفیت نیازمند هزینه و بهای بیشتری است.

پیشگیری از عوارض لمینت دندان

در صورتی که پس از کاشت لمینت دندان یکسری دستورالعمل های پزشکی را رعایت نمائید احتمال آن که عوارض لمینت را کاهش دهید بسیار وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر درباره مراقبت ها و نگهداری لمینت دندان می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

مراقبت لمینت دندان

 • پس از کاشت لمینت دندان باید حداقل روزی 2 مرتبه از مسواک استفاده نمائید.
 • در طول روز باید حداقل 2 مرتبه از نخ دندان مناسب استفاده نمائید تا هیچ گونه مواد غذایی بین دندان و لمینت شما گیر نکرده باشد تا از پوسیدگی دندانی جلوگیری کنید.
 • برای مبارزه با باکتری ها باید هفته ای 2 الی 3 مرتبه از دهانشویه مناسب استفاده نمائید.
 • ار خوردن و آشامیدن مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی به شدت پرهیز نمائید.
 • در صورتی که مصرف شکلات و شیرینی شما بسیار است، بهتر است مصرف شیرینی جات خود را کاهش دهید و اگر مجبور به استفاده از آن شدید حتما از مسواک در انتها استفاده نمائید.
 • از مصرف سیگار، دخانیات و نوشیدنی های الکی پرهیز نمائید.
 • اگر هر گونه مشکل و عارضه غیر عادی در ناحیه لمینت و لثه های خود دریافت کردید بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه نمائید تا مشکل شما حل شود.
 • از مصرف نوشیدنی های الکی برای مدتی دور باشید.
 • برای چکاپ و معاینات منظم به پزشک خود به صورت ماهیانه مراجعه نمائید.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.