09036826938 - 91091002 info@markazimplant.com

عوارض کامپوزیت دندان

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


امروزه افراد به زیبایی خود اهمیت بیشتری می دهند و حاضر به پرداخت هزینه های بالاتری برای آن هستند. یکی از محبوب ترین روش هایی که امروزه برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی چهره افراد استفاده می شود روش کامپوزیت دندان است. در واقع روکش های کامپوزیت که گاهی به آن کامپوزیت ونیر هم می گویند یکسری پوشش کامل و یا جزئی هستند که باید بر روی سطح دندان قرار داده شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض کامپوزیت دندان بپردازیم.

عوارض کامپوزیت دندان
عوارض کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان چیست ؟
کامپوزیت یک نوع ماده خمیری شکل است که می تواند هم به عنوان روکش بر روی سطح دندان شما قرار گرفته شود و هم می تواند برای پر کردن دندان از آن استفاده شود. این مواد از ترکیب شیشه و رزین تشکیل می شود که اغلب برای تغییر شکل، طراحی مجدد و تغییر رنگ دندانی از این مواد استفاده می شود.

نکته ای که در این روش درمانی  وجود دارد این است که برای استفاده از این روش مهارت و تخصص خاصی مورد نیاز است. به همین علت بهتر است پیش از آن که اقدام به انجام نمائید یک پزشک متبحر و متخصص را برای این کار انتخاب نمائید. زیرا اگر پزشک بتواند به صورت حرفه ای این روند را انجام دهد بسیار نتیجه ای حیرت آور خواهد بود. اغلب افراد برای دندان های جلویی جهت استفاده از کامپوزیت اقدام می کنند.

برای اطلاع بیشتر درباره کامپوزیت های دندانی و قیمت انواع آن به لینک زیر مراجعه کنید. برای اطلاع بیشتر درباره کامپوزیت های دندانی و قیمت انواع آن به لینک زیر مراجعه کنید.

هزینه کامپوزیت دندان

اگر به دنبال ترمیم دندان هایی هستید که بنابر دلایل مختلفی بخشی از آن خرد شده یا از دست داده اید، یا تغییر رنگ داشته اند یا فاصله زیادی بین آنها وجود دارد هستید بهتر است برای این کار کامپوزیت دندان را انتخاب نمائید. زیرا  یک روش ایده آل برای رسیدن به زیبایی دندان با قیمت بسیار مناسب است. این روش نسبت به دیگر روش های مشابه خود دارای عوارض بسیار کمتری است.

البته این عوارض کم می تواند بر قابلیت رنگ پذیری، تراشه شدن و لک دار شدن دندان نیز تاثیر گذار باشد. به همین علت این روش نیازمند مراقبت های ویژه است.

عوارض کامپوزیت دندان

 • کامپوزیت دندان دارای عوارض بسیار کمی است اما نمیتوان آن را در دسته درمان های بدون عوارض حساب کرد. یکی از عوارض احتمالی که ممکن است بعد از کامپوزیت دندان به وجود آید افزایش حساسیت دندانی است.
 • یکی دیگر از مهم ترین عوارض آن که در چند روز اول ممکن است با آن روبرو شوید تغییر شکل و ظاهر دندان های شما است. این روکش ها دندان طبیعی نیستند و طبیعی است که گاهی به صورت جزئی در شکل، رنگ و فرم آن ها با یکدیگر تفاوتی وجود داشته باشد.
 • البته این فقط برای زمان هایی است که برای نصب کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدن دندان نباشد. اگر برای کامپوزیت دندان نیاز به تراشیدن دندان باشد، در صورت عدم مراقبت صحیح از این نوع دندان ها به مرور زمان پوسیدگی دندانی خواهید داشت. پس در رعایت بهداشت دهان و دندان ها زمانی که دندان نیاز به تراشیده شدن دارد بسیار حائز اهمیت است.  
 • همانطور که بالاتر هم بیان کردیم کامپوزیت دندان روشی است که نیاز به مهارت پزشک دارد. برخلاف روش های دیگر که روکش در لابراتوار ساخته و نصب می شود این روش نیاز به فرم دهی و تغییر شکل توسط خود پزشک دارد. کار کردن با این مواد نیز بسیار حائز اهمیت است به همین علت در صورتی که پزشکی به درستی و با رعایت پروتکل ها این روند درمانی را انجام ندهد طبیعی است که به مراتب برای بیماران کمی عارضه داشته باشد.  
 • گاهی هم پیش می آید که پس از نصب روکش کامپوزیت دندان کمی تورم لثه ایجاد می شود و بیمار التهاب لثه را شاهد خواهد بود. در این صورت باید برای انجام اقدامات لازم به پزشک خود مراجعه کند تا اقدامات درمانی لازم صورت بگیرد. زمان مراجعه به پزشک خیلی اهمیت دارد به همین علت توصیه می شود هرگز در معاینات خود دیرکرد نداشته باشید.

چرا دندان ها پس از نصب کامپوزیت دندان حساس می شوند؟

یکی از عوارض رایج کامپوزیت دندان حساس شدن دندان ها است. دلیل حساسیت دندان ها بعد از کامپوزیت، پاکسازی است که باید پیش از نصب کامپوزیت انجام شود. دقت داشته باشید که این پاکسازی به دلیل رفع هر گونه پلاک و ذرات غذایی انجام می شود زیرا در صورت تجمع و وجود این مواد بر روی دندان ممکن است بعد از کامپوزیت دندان خطر پوسیدگی را تجربه کنید.

به همین علت ممکن است بعد از کامپوزیت دندان به دلیل پاکسازی دندان کمی دندان هایتان به سردی و گرمی حساسیت نشان دهد.

در صورتی که می خواهید حساسیت دندان هایتان زودتر هموار شده و از بین برود بهتر است بلافاصله پس از کامپوزیت دندان از خمیر دندان هایی که قابلیت ضد حساسیتی دارند استفاده نمائید. استفاده مسواک با خمیر دندان مخصوص حداقل دو مرتبه در روز می تواند شما را در این درمان یاری کند.

حساسیت و کامپوزیت های دندانی
حساسیت و کامپوزیت های دندانی

اگر برای انجام کامپوزیت دندان شما از رزین های با کیفیت و مرغوب استفاده شود طبیعتا دندان های شما نیز در برابر دما کاملا مقاوم خواهد بود و در نتیجه حساسیت کمتری را حس خواهید کرد. اما متاسفانه اگر از مواد با کیفیت پایین تری برای کامپوزیت شما استفاده شود قطعا دندان های شما حساس تر خواهد شد و زمانی که نوشیدنی سر یا گرم میل می کنید یا لقمه ای را گاز می زنید حساسیت بیشتری را حس خواهید کرد. به همین علت توصیه می شود به مراکزی که با قیمت پایین مواد شما را ترغیب به استفاده از کامپوزیت هایشان می کنند با تحقیق اعتماد کامل نمائید.

مراقبت ها و کاهش عوارض کامپوزیت
مراقبت از دندان هایی که کامپوزیت شده است در چند روز اولیه بسیار حائز اهمیت است. بهتر است در روز های اولیه پس از نصب کامپوزیت دندان از آن ها به خوبی مراقبت کنید و تمامی دستوراتی که پزشکان به شما توصیه می کنند را انجام دهید. از گاز زدن مواد غذایی سفت بپرهیزید، از نوشیدن مایعات خیلی داغ یا سرد بپرهیزید. از دندان های خود استفاده ابزاری نکنید و از مسواک و نخ دندان به صورت روزانه استفاده نمائید.

عوارض کامپوزیت دندان چقدر ماندگار خواهد بود؟

عوارضی که بر اثر نصب کامپوزیت دندان به وجود آید معمولا در طی چند روز پس از نصب رفع خواهد شد و مشکلی پیش نخواهد آورد. اما ممکن است برخی عوارض نیز مدت زمان طولانی تری همراه بیمار باشد و برای رفع آن نیاز به معاینات مجدد به پزشک معالج باشد. میزان سلامتی و ایمنی بدن بیمار تاثیر بسیار زیادی بر  حساسیت پس از نصب دارد. عوارض جانبی در هر فردی به صورت متفاوت است و ممکن است برای یک نفر چند روز و برای فرد دیگری یک هفته زمان نیاز داشته باشد. سلامت دهان و دندان تاثیر زیادی بر مدت زمان عوارض کامپوزیت دارد.

ماندگاری عوارض کامپوزیت دندان
ماندگاری عوارض کامپوزیت دندان

ممکن است به مدت چند روز در ناحیه دندان های خود احساس درد داشته باشید که این درد با مسکن رفع می شود. در صورتی که میزان دردی که حس می کنید زیاد باشد و یا با سوزش و کبودی همراه باشد باید توسط عکس های اشعه ایکس علت پیدا شده و درمان شود. ممکن است یکی از عوارض کامپوزیت گاز زدن سخت باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن توسط پزشک رفع شود.

برای افزایش طول عمر کامپوزیت های دندانی و مراقبت های آن به لینک زیر مراجعه کنید. برای افزایش طول عمر کامپوزیت های دندانی و مراقبت های آن به لینک زیر مراجعه کنید.

مراقبت های کامپوزیت

البته اگر بخواهیم به صورت کلی از عوارض کامپوزیت صحبت کنیم باید بدانید که این روش در مقابل روش های مشابه خود مثل لمینت دارای عوارض بسیار کمتری است. بدین صورت که شما می توانید در هر زمانی که از کامپوزیت خود خسته شدید دیگر از آن استفاده نکنید و آن ها را از دندان های خود پایده کنید. زیبایی دندان های طبیعی شما در این اقدام از بین نخواهد رفت زیرا برای نصب کامپوزیت اغلب نیازی به تراشیدن دندان ها نیست. اما برای لمینت دندان جهت پیوند بهتر دندان و روکش های تهیه شده باید دندان طبیعی شما به اندازه ضخامت روکش لمینت تراشیده شود و سپس روکش ها بر روی دندان نصب شود. به همین علت اگر در این میان تصمیم به برداشتن لمینت ها کنید تقریبا غیر ممکن است زیرا این روش تهاجمی است و طبیعی است که زیبایی دندان شما از بین میرود.

چه افرادی گزینه مناسبی برای کامپوزیت دندان نیستند؟

قطعا در حال حاضر شما هم شاهد افراد بسیار زیادی هستید که از کامپوزیت دندان استفاده کرده اند. و این روش بین جوان ها بسیار محبوب شده است. اما همه افراد نیز نمی توانند از این درمان زیبایی استفاده کنند. این افراد عبارتند از:

 • افرادی که دارای عادت دندان قروچه هستند.
 • افرادی هستند که مشکل ساییدن دندان در بیداری یا خواب دارند که مشکلی عصبی است و این مشکل نیز مانع استفاده آن ها از کامپوزیت می شود.
 • افرادی که خیلی به رعایت بهداشت دهان و دندان هایشان اهمیت نمی دهند و از مسواک یا نخ دندان به صورت مرتب استفاده نمی کنند.
 • افرادی که دارای دندان های بسیار نا مرتب هستند و نیاز به ارتودنسی دارند. این افراد نمی توانند از درمان زیبایی کامپوزیت دندان استفاده کنند.

  نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

  WhatsApp مشاوره با پزشک