انتخاب رنگ لمینت دندان (+ بهترین رنگ لمینت دندان )

لمینت های دندان در لابراتوار های پزشکی ساخته می شوند. برای تعیین رنگ لمینت دندان، پزشک متخصص لمینت های دندان را که در رنگ های مختلف وجود دارند، به سلیقه ی بیمار و تشخیص خود انتخاب می کند.

رنگ لمینت دندان
رنگ لمینت دندان

از مهم ترین ویژگی های لمینت دندان که در طراحی لبخند شما بسیار حائز اهمیت است، رنگ و شکل طراحی آن است. شاید شما تصور می‌ کنید که تمامی افراد رنگ سفید طبیعی یا سفید بلیچینگ را انتخاب می کنند. اما حقیقت این است که بسیاری از افراد رنگ لمینت دندان را مطابق با رنگ سایر دندان های طبیعی خود انتخاب می‌ کنند.

جدول رنگ لمینت استاندارد به چهار دسته ی:A B C D تقسیم می شود. در این تقسیم بندی دسته ی A رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد. دسته ی B رنگ زرد مایل به قرمز دارد. دسته ی C خاکستری رنگ است و دسته ی D رنگ خاکستری مایل به قرمز دارد. هر دسته از رنگ های ذکر شده در بالا نیز دارای ۱۱ طیف از تیره به روشن است.

لمینت دندان چیست و چرا استفاده می شود

لمینت دندان یک روکش پوششی جهت زیباسازی سطح دندان است. کیفیت لمینت دندان در ایجاد طرح لبخند شفاف تر و صیقلی تر تاثیر زیادی دارد. بسیاری از افراد به علت بد رنگ بودن دندان های خود یا کج و کوله بودن شکل دندان ها یا وجود ترک خوردگی و شکستگی در دندان ها لبخند جذابی ندارند.

برای اصلاح طرح لبخند این افراد می توان از لمینت های سرامیکی استفاده کرد. در سال های اخیر مشاهده شده که برخی از دندانپزشکان از درمان لمینت به جای ارتودنسی برای اصلاح شکل دندان ها استفاده می کنند. شاید چنین درمانی از نظر جامعه ی پزشکی اصلاً قابل قبول نباشد. اما به علت سرعت انجام کار و زیبایی نتیجه ی حاصل شده، بسیاری از افراد به این روش روی آورده اند.

انواع رنگ لمینت دندان

شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که فکر می کنید رنگ لمینت دندان فقط سفید رنگ است. اما این حقیقت وجود دارد که لمینت های دندان در ۴۴ رنگ مختلف موجود هستند تا بیشترین تطابق را با رنگ دندان‌ های شما داشته باشند.

انواع رنگ لمینت دندان
انواع رنگ لمینت دندان

روشن ترین رنگ لمینت دندان

رنگ لمینت دندان a1 روشن ترین رنگ لمینت دندان است که با نام سفید بلیچینگ یا سفید هالیوودی آن را میشناسیم. شفافیت و درخشندگی این رنگ بسیار بالاست و در مقابل لکه پذیری مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. برای کسانی که قصد دارند تمام دندان ها یا ده واحد پیشین فک بالا و فک پایین خود را لمینت کنند، انتخاب این رنگ گزینه بسیار مناسبی است.

در هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان، پزشک رنگ لمینت نمونه را روی دندان شما قرار می دهد تا شما خود را در آینه ببینید. اگر حس کردید این رنگ زننده و مصنوعی است می توانید از طیف رنگ های تیره تر استفاده کنید.

رنگ لمینت دندان طبیعی و سفید

رنگ لمینت دندان A2 یکی از پر طرفدار ترین رنگ های لمینت است، چرا که بسیار شبیه به دندان های جرم گیری شده و کاملاً طبیعی است. این رنگ استخوانی روشن توسط افرادی استفاده می شود که ترجیح می دهند، دندان هایشان سفید و در عین حال زننده نباشد. حفظ ظاهر طبیعی دندان ها برای این افراد مد نظر است. این رنگ هم مختص افرادی است که رنگ سفید روشن را برای لمینتشان در نظر دارند.

طبیعی ترین رنگ لمینت دندان

باید بدانید که انتخاب رنگ A3 نسبت به A2 قطعاً انتخاب بهتری است زیرا A3 طبیعی ترین رنگ لمینت دندان می باشد. می توان گفت تقریباً بیش از ۷۰ درصد متقاضیان این رنگ را انتخاب می کنند تا ظاهر طبیعی دندان های خود را حفظ کنند. کسانی که طیف رنگی A3 را انتخاب می کنند، ترجیح می دهند دندان های سفیدی داشته باشند اما در مواجهه با دیگران کسی متوجه لمینت بودن دندان های آن ها نشود.

معمولاً در نظر گرفته می شود تا رنگ لمینت دندان یک درجه روشن تر از آن چیزی که در نظر دارید انتخاب شود. زیرا با گذشت زمان و مصرف غذا های مختلف رنگ لمینت شما مات تر خواهد شد.

تفاوت رنگ دندان a1 و b1

تفاوت رنگ لمینت a1 و b1 در مقدار تیره بودن آن ها می باشد. هر دوی این رنگ ها سفید هستند اما رنگ b1 از رنگ a1 مقداری تیره تر می باشد.

انتخاب رنگ لمینت دندان

می توان گفت یکی از مهم ترین فاکتور های موثر بر زیبایی لمینت دندان شما، رنگ آن می باشد. حال رنگ لمینت دندان مناسب برای شما به فاکتور های متفاوتی اعم سلیقه ، رنگ سایر دندانها ، رنگ پوست و سن شما بستگی دارد. شما باید قبل از انتخاب رنگ لمینت دندان خود این فاکتور ها را در نظر بگیرید.

  1. تناسب رنگ لمینت دندان
  2. رنگ پوست
  3. رنگ چشم
  4. سن و جنسیت
  5. کیفیت رنگ

تناسب رنگ لمینت دندان با سایر دندان های طبیعی

رعایت تناسب بین رنگ لمینت و سایر دندان ها، سبب ایجاد توازن و طبیعی شدن آن می گردد. در صورتی که اختلاف رنگی بین سایر دندانها با لمینت وجود داشته باشد، ممکن است لبخند شما را غیر طبیعی جلوه دهد.

رنگ B1 سفید ترین رنگ لمینت دندان بود تا قبل از اینکه سری جدید طیف رنگ های روشن تر لمینت ایجاد شود. برای کسانی که ترجیح می دهند بالاترین درجه ی روشنی رنگ لمینت دندان را انتخاب کنند. از بین رنگ های A1 و B1 با توجه به تطبیق پذیری و سایه سایر دندان ها و با توجه به رنگ چهره و چشم ها یکی از این دو رنگ انتخاب می شود.

سایر رنگ های لمینت دندان برای موارد مختلف به کار گرفته می شوند. دلیل وجود طیف های رنگی مختلف برای لمینت دندان، تناسب رنگ لمینت به کار رفته بر روی یک یا چند دندان با رنگ سایر دندان های طبیعی می‌ باشد.

تاثیر رنگ پوست در انتخاب رنگ لمینت دندان

قطعاً هر چقدر که پوست شما تیره تر باشد اختلاف رنگ پوست و رنگ لمینت دندان بیشتر به چشم می خورد. افرادی که پوست روشن تری دارند به راحتی می‌ توانند از رنگ های سفید تر برای لمینت دندان استفاده کنند.

رنگ پوست در انتخاب رنگ لمینت دندان

اگر رنگ دندان های شما در تناسب با رنگ پوست تان نباشد، به نظر می رسد دندان ها زرد و کثیف هستند یا اینکه شما از دندان مصنوعی استفاده کرده اید. یک روش رنگ بندی برای انجام لمینت دندان وجود دارد، به نام لمینت لایه به لایه. در این روش لایه های عمقی تر دندان رنگ مات تری دارند و هر چه به سمت بالا و لبه ها پیش می رویم طیف رنگی روشن تر خواهد شد.

بسیاری از دندانپزشکان با این روش آشنایی ندارند پس اگر دندانپزشک شما هم از این روش اطلاعی ندارد، بهتر است آن را انجام ندهد.

تاثیر سن و جنسیت در انتخاب رنگ لمینت دندان

تناسب رنگ بقیه دندان ها با رنگ لمینت دندان برای افرادی مد نظر است؛ که بطور مثال قصد دارند فقط فک بالا را لمینت کنند. آن ها برای که اختلاف رنگ بین فک بالا و پایین به وجود نیاید، رنگ لمینت دندان را در تناسب با رنگ دندان های طبیعی خود انتخاب می کنند.

قطعا همه ی ما اطلاع داریم که با بالا رفتن سن افراد، رنگ پوست و دندان ها تیره تر می شود. بنابراین رنگ لمینتی که برای افراد جوان تر در نظر گرفته می شود، قطعاً روشن تر خواهد بود.

جنسیت افراد از این نظر قابل توجه است که تمامی بانوان ترجیح می دهند؛ از رنگ لمینت سفید تری استفاده کنند.

در موارد درمانی که مثلاً یکی از دندان های پیشین شکسته یا ترک خورده باشد. دندانپزشک برای اصلاح آن دندان از درمان لمینت استفاده می کند. در این موارد قطعاً رنگ لمینت متناسب با رنگ سایر دندان‌ های طبیعی انتخاب خواهد شد.

اهمیت کیفیت رنگ لمینت دندان

کیفیت لمینت دندان از این جهت قابل توجه است که می تواند شما را تا سالیان دراز از ریمو کردن لمینت های قبلی و نصب لمینت های جدید بی نیاز کند. لمینت های دندان تقریباً دو برابر کامپوزیت های دندان طول عمر دارند. با توجه به کیفیت مواد به کار رفته در ساخت لمینت های دندان شما هزینه های مختلفی را پرداخت می کنید. قطعا هر چقدر که کیفیت مواد به کار رفته برای ساخت لمینت دندان شما بیشتر باشد. نتیجه ی کار طول عمر، مقاومت و عدم لکه پذیری بیشتری خواهد داشت.

گاهی رنگ لمینت دندان با کیفیت آن در تناسب است. به طور مثال رنگ لمینت B2 یک رنگ کاملاً طبیعی و روشن از برند ژاپنی شفو است. این برند ژاپنی از چندین نظر دارای کیفیت بالایی است. در درجه ی اول جنس مواد آن با بافت لثه و دهان سازگاری بسیار بالایی دارد که احتمال ایجاد عفونت و التهاب را به حداقل می رساند. در درجه دوم خاصیت چسبندگی مواد آن به سطح دندان موجب می گردد تا مقاومت بالایی در برابر ضربه و سایش داشته باشد. کیفیت این نوع لمینت به حدی است که لکه پذیری آن را به حداقل می رساند تا شما بتوانید در طول سالیان طولانی دندان هایی سفید و شفاف داشته باشید. لمینت B2 برند شفو زیباترین رنگ لمینت دندان است.

نکات تکمیلی در انتخاب رنگ لمینت دندان

تقریباً تمام نکاتی که باید در انتخاب رنگ لمینت دندان در نظر گرفته شود را توضیح دادیم. در نهایت باید بدانید که مراجعه به پزشک متخصص و حاذق در انجام موفقیت آمیز این عملیات بسیار تاثیر گذار است. مهم ترین ملاکی که در انتخاب رنگ لمینت دندان باید در نظر بگیرید، سلیقه ی خودتان است. پس با خیال راحت رنگ مورد پسندتان را انتخاب کنید و در انتخاب مواد به کار رفته در ساخت لمینت دندان، از پزشک خود مشورت بگیرید.

جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان

تمام بیمارانی که لمینت دندان انجام می دهند، باید بدانند که دندان های لمینت شده نیاز به مراقبت لمینت دندان بیشتری دارد. رنگ لمینت دندان اگر در تناسب با رنگ دندان های طبیعی شما در نظر گرفته شده باشد که نیاز به توجه و رسیدگی بیشتری دارد. زیرا جنس لمینت دندان با جنس دندان های طبیعی شما متفاوت است، این تفاوت جنس موجب می شود تا در تماس با مواد غذایی مختلف تفاوت رنگ پیدا کنند.

اگر عدم رسیدگی شما به دندان های لمینت شده و طبیعی که در کنار هم قرار دارند، تداوم پیدا کند‌. خیلی زود در مقابل آینه متوجه تفاوت مشهود بین رنگ لمینت و رنگ دندان طبیعی خود خواهید شد‌.

مراقبت های بعد از لمینت شامل پولیش و جرم گیری دندان ها به صورت دوره ای، استفاده از نخ دندان و مسواک مناسب، استفاده از دهانشویه و شستن دهان بلافاصله پس از خوردن مواد غذایی رنگ دار است.

یک نکته ی بسیار مهم که بعد از انجام لمینت دندان باید بدانید این است که دندان های لمینت شده در مقایسه با دندان‌ های طبیعی آسیب پذیری بیشتری دارند. چرا که ممکن است موادی که لمینت را بر روی سطح دندان شما نگه می دارد بر اثر مصرف مواد غذایی مختلف آسیب ببیند. برای جلوگیری از چنین آسیبی توصیه می شود بعد از خوردن هر وعده ی غذایی دندان ها را به وسیله ی نخ دندان کاملاً پاک کنید و بعد از آن مسواک بزنید.

مراحل انجام کار انتخاب رنگ لمینت دندان

انتخاب ماده ی به کار گرفته شده و رنگ لمینت دندان، به عهده ی پزشک متخصص و سلیقه ی بیمار است. در انتخاب رنگ لمینت دندان معیار هایی همچون سن، جنسیت، رنگ سایر دندان ها، رنگ پوست و رنگ چشم ها مد نظر است.

پس از مراجعه به مطب دندانپزشکی در صورت تشخیص پزشک برای انجام عملیات لمینت سرامیکی، ایشان در ابتدا فک مورد نظر را قالب گیری می کند. قالب اولیه به لابراتوار فرستاده می شود تا لمینت مورد نیاز برای بیمار ساخته شود.

در پاسخ به این سوال که رنگ چشم ها در انتخاب رنگ لمینت دندان چه اهمیتی دارد؟ باید بگوییم که، در نظر گرفته می شود که سفیدی رنگ لمینت انتخاب شده از سفیدی چشم بیمار روشن تر نباشد. در غیر این صورت، سفیدی رنگ لمینت های انتخاب شده بسیار مصنوعی و زننده خواهد بود.

مزایای لمینت دندان نسبت کامپوزیت دندان ها

کیفیت لمینت دندان با کامپوزیت بسیار متفاوت است. بسیاری از افراد هنوز تفاوت لمینت و کامپوزیت را نمی دانند و دلیل این موضوع این است که از نظر ظاهری اگر کامپوزیت خیلی ظریف کار شده باشد می تواند شبیه به لمینت شود. اگر بخواهیم مزایای لمینت دندان را نسبت به کامپوزیت در نظر بگیریم.

باید بدانید که لمینت های دندان دارای ظرافت و مقاومت بیشتری هستند. چرا که توسط لابراتوار ها و به وسیله ی مواد با کیفیت تری ساخته می شوند. در عملیات کامپوزیت دندان، پزشک متخصص مواد کامپوزیت که یک نوع رزین خمیری است را روی سطح دندان ها شکل می دهد.

انجام چنین عملیاتی نیاز به تجربه و مهارت بسیار بالای دندانپزشک دارد. به همین دلیل انجام حرفه ای کامپوزیت دندان، از نظر قیمت اختلاف چندان زیادی با لمینت دندان نخواهد داشت. از نظر ظاهری تفاوت مشهودی که بین کامپوزیت و لمینت وجود دارد، زمخت بودن کامپوزیت و عدم شفافیت آن است.

لمینت های دندان بسیار مقاوم تر، شفاف تر و ظریف تر از کامپوزیت های دندان هستند. تنها عیبی که لمینت های دندان نسبت به کامپوزیت ها دارند، قیمت بالاتر آنهاست و اینکه در برخی موارد در صورت شکسته شدن لمینت یک واحد دندان، نیاز به تعویض کل لمینت های یک فک وجود خواهد داشت. مهمترین مزیت لمینت دندان نسبت به کامپوزیت استفاده از مواد با کیفیت در ساخت آن و مقاومت جنس آن در برابر لکه پذیری است.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.