09307777221 - 46132385 info@markazimplant.com

نکات کلیدی تغذیه بعد از ایمپلنت

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


ایمپلنت دندان روشی نوین برای داشتن دندان های محکم و ثابت است . وقتی دندانهای شما برای جویدن غذا مناسب نیستند ، غذا خوردن مشکل ساز است. در حالی که ، دندانهای پوسیده یا از دست رفته نیز می تواند قدرت غذا خوردن و جویدن شما را ضعیف کند. این باعث می شود که جویدن به طور مؤثر سخت تر شود و در نهایت مجبور می شوید عادات رژیم غذایی خود را تغییر دهید  و غذاهای مورد علاقه رو نتوانید مصرف کنید.

تغذیه ایمپلنت
تغذیه ایمپلنت

اما هنوز میتوانید غذا های مورد علاقتان را کنار نگذارید. کاشت ایمپلنت دندان بهترین راه برای لذت بردن از تمام غذاهای مورد علاقه شماست.

مواد غذایی و نوع تغذیه تاثیر زیادی در روند بهبودی دارد به همین دلیل باید دقت زیادی در انتخاب مواد غذایی مصرفی خود داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که هر عمل جراحی متفاوت است و شما باید دستورالعملهای بعد از عمل دندانپزشک خود را در مورد آنچه که قابل قبول برای خوردن غذا است ، دنبال کنید.

برخی از جراحی ها نیاز دارد که بیمار تا مدت طولانی در رژیم مایع قرار بگیرد و سپس به سمت غذاهای نرم پیشرفت کند. غذاها را با مخلوط کن مخلوط کنید . این مخلوط كننده های مایعات همچنین می توانند انواع نوشیدنی های خوش طعم ، سالم یا اسموتی را ایجاد كنند كه می تواند شامل سبزیجات و میوه ها باشد که در روند بهبود بسیار مفید باشد.

بعد از ایمپلنت چه بخوریم

“بعد از جراحی دندان چه می خورم؟” ، یک سوال شایع است که توسط بسیاری از بیماران مطرح می شود. جراحی ایمپلنت دندان می تواند یک کار دلهره آور باشد اما اگر نمی دانید چه غذایی بخورید و چه تاثیری در روند بهبودی می تواند داشته باشد مطلب زیر را کامل مطالعه کنید.

تغذیه در روز جراحی ایمپلنت

در روز جراحی لازم است بسیار مراقب تغذیه خود باشید چون ایمپلنت بسیار حساس است و با کوچکترین فشار ممکن است مشکل ایجاد شود. از خوردن غذاهایی که نیاز به فشار دادن و یا جویدن دارد پرهیز کنید که باعث درد و خونریزی می شود. غذاهایی آبکی مانند سوپ و فرنی و … که سرد شده باشند پیشنهاد  می شود.

تغذیه در هفته اول کاشت ایمپلنت

مانند هر عمل جراحی دهان ، هنگام بهبود محل ، باید از خوردن غذاهای سخت خودداری کنید. نه تنها در هفته یا دو هفته بعد از عمل ، دهان شما حساس خواهد بود ، بلکه در این مدت ایمپلنت شما به استخوان فک نیز متصل شده است  قبل از اینکه ایمپلنت به درستی در جای خودش قرار گیرد ، غذاهای سخت به طور بالقوه می توانند باعث جا به جایی شوند.

به استفاده از غذاهای آبکی ادامه دهید. غذاهایی ولرم رو به سرد از جمله غذاهایی است که در هفته اول بعد از جراحی ایمپلنت باید خورده شود.

تغذیه در هفته دوم تا یک ماه کاشت ایمپلنت

استفاده از مرکبات و سبزیجات نقش بسزایی در روند بهبودی ایمپلنت دندان ها خواهد داشت به همین دلیل استفاده از این نوع غذاها را فراموش نکنید. بعد از دو هفته دندان ها کمی در جای خود محکم تر شده اند اما همچنان باید مراقبت کنید. در این هفته ها می توانید سیب زمینی نرم شده، ماست و پودرهای کلسیمی استفاده کنید. اگر می خواهید از این گوشت  استفاده کنید، از گوشت چرخ کرده و سینه مرغ چرخ شده استفاده کنید که در مقایسه با گوشت های کامل، جویدن آسان تری خواهند داشت.

تغذیه در ماه دوم کاشت ایمپلنت

در این ماه می توانید از گوشت چرخ شده ، سیب زمینی له شده و غذاهای نرم استفاده کنید.

چیزهایی که نباید بعد از عمل ایمپلنت خورده شود

تعدادی از غذاها وجود دارند که باید بعد از انجام عمل جراحی ایمپلنت دوری کنید. خوردن نوع غذای اشتباه پس از عمل ممکن است بر روند بهبودی تأثیر بگذارد.

تمام تلاش خود را برای اجتناب از موارد زیر انجام دهید:

انواع الکل ممکن است با داروهای تجویز شده شما اختلال ایجاد کند و بافت اطراف ایمپلنت دندان شما را تحریک کند.

غذاهای سخت ، سفت یا جویدنی.

مواد غذایی با دانه یا مواد غذایی که به راحتی خرد می شوند. ممکن است دانه ها و مواد غذایی کمی ترد در محل کاشت دندان گیر کرده و روند بهبود را مختل کنند.

از شیرینی جات ،غذاهای داغ ،مواد اسیدی و غذاهای تند دوری کنید.

چیزهایی که باید بعد از عمل ایمپلنت خورده شود

انتخاب های خاص غذایی می تواند در طول بهبودی به کاشت شما آسیب برساند. با این وجود گزینه های سالم تر و نرم تری وجود دارد که می توانید بخورید. در اینجا پنج ماده غذایی که باید بعد از جراحی ایمپلنت دندان استفاده کنید:

چیزهایی که باید بعد از عمل ایمپلنت خورده شود
چیزهایی که باید بعد از عمل ایمپلنت خورده شود

میوه و سبزیجات – این یک انتخاب غذایی عالی بعد از عمل کاشت ایمپلنت است. این گروه به طور طبیعی نرم ، پر ویتامین و مواد مغذی هستند و به نوبه خود ، تأثیر کمتری بر روی کاشت شما دارند. میوه هایی مانند توت ، هلو و پرتقال میل کنید.

تخم مرغ – تخم مرغ ها پر از پروتئین هستند و می توانند به هر روشی که دوست دارید پخته شوند. آنها همچنین سرشار از کلسیم هستند ، ماده ای که به تقویت دندان از جمله کاشت کمک می کند.

سیب زمینی – سیب زمینی حاوی فیبر زیادی است. برای بهبود طعم می توانید از افزودنیهای متفاوتی مانند پنیر استفاده کنید. برای نگه داشتن ایمپلنت در سلامتی مطلوب ، سیب زمینی توصیه شده ترین انتخاب است.

سوپ ها – سوپ یک انتخاب عالی در رژیم غذایی است. توصیه می شود سوپ را گرم میل نکنید. نکته خوب در مورد سوپ این است که نیازی به حرکت فک زیادی ندارید ، سوپ یک انتخاب عالی برای پروتئین است ،

غلات گندم و جو دوسر – که به عنوان غلات پخته شده ، غلات گندم و جو دوسر به همراه مکمل ها شناخته می شود باید به عنوان یک رژیم غذایی بعد از جراحی لحاظ شود. نه تنها آنها بر روی ایمپلنت شما تأثیر نمی گذارند ، بلکه آنها همچنین یک انتخاب عالی برای رژیم غذایی هستند.

برچسب ها

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

    WhatsApp مشاوره با پزشک