بعد از ایمپلنت چه دارویی بخوریم؟ (مسکن قوی ایمپلنت)

توجه : داروهای گفته شده در زیر به صورت مقاله می باشد و نظر دکتر متخصص دندانپزشک کاملا ارجح بوده و حتما قبل از مصرف دارو با او مشورت نمایید.

مصرف دارو و مسکن قوی برای درد ایمپلنت باعث می‌شود تا درد حاصل از جراحی کاهش یابد. علاوه بر مصرف مسکن جهت کاهش درد باید از مصرف یک سری داروها هم در دوران نقاهت خودداری کنید. داروهای ضد افسردگی یکی از داروهایی هستند که در رشد استخوان فک و پیوند قطعه فلزی ایمپلنت مشکلات زیادی را ایجاد می‌کنند. لکساپرو، زولفت و فلوکستین در زمره این داروها قرار می‌گیرند.

اگر بعد از ایمپلنت مسکن مصرف کردید و هم‌چنان درد شدیدی داشتید باید ریشه مشکل را پیدا کنید. زیرا این موضوع ممکن است علل مختلفی داشته باشد. برای مثال گاهی اوقات هنگام دریل کردن فشار بیش از حد به استخوان فک وارد می‌شود‌. یا ممکن است هیلینگ کپ به شکل درستی در جای خود قرار نگرفته باشد.

اگر ریشه های ایمپلنت آسیب ببینند یا پایه ایمپلنت پس زده شود هم ممکن است با وجود خوردن مسکن قوی برای درد ایمپلنت باز هم احساس درد کنید. ایجاد اصطکاک حین دریل کردن و یا بالا رفتن حرارت نیز ممکن است از دیگر دلایل ایجاد درد باشند. اگر داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است در کاهش میزان درد شما موثر نباشند بهتر است به صورت خودسرانه برای آن‌ها جایگزین پیدا نکنید.

هم‌چنین دوز داروهای مصرفی را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید. در کنار مصرف دارو می‌توانید کارهای دیگری را هم جهت بهبود درد انجام دهید. استفاده از کمپرس یخ روی گونه می‌تواند در کاهش تورم و درد دندان کارساز باشد. یکی دیگر از ایده های مناسب که در این زمان می‌توانید از آن استفاده کنید قرقره کردن آب نمک است. قرقره کردن آب نمک باعث می‌شود تا از رشد عفونت جلوگیری شود.

بعد ایمپلنت چه دارویی بخوریم ؟
بعد ایمپلنت چه دارویی بخوریم ؟

آشنایی با ایمپلنت دندان

جا دارد خیلی کوتاه به معرفی کاشت ایمپلنت بپردازیم. ایمپلنت دندان یکی از بهترین جایگزین های دندان های طبیعی محسوب می‌شود‌. جنس این جایگزین از تیتانیوم خالص است. ظاهر ایمپلنت هم به شکل یک میله باریک است. این میله باریک درون استخوان فک قرار می‌گیرد. میزان ماندگاری ایمپلنت تا حد بسیار زیادی بستگی به مراقبت فرد دارد‌.

در این میان جا دارد به این موضوع اشاره کنیم که ایمپلنت برای چه کسانی نامناسب است. افرادی که قبلا شیمی درمانی داشته اند، یا اینکه رادیوتراپی انجام داده اند، احتمال موفقیت آمیز بودن درمان آن‌ها پایین خواهد بود‌. فردی که می‌خواهد جراحی کاشت ایمپلنت انجام دهد باید از سلامت لثه برخوردار باشد. لازم است که استخوان های فک قدرت و انسجام کافی داشته باشند تا بتوانند از ایمپلنت نگهداری کنند. علاوه بر جایگزین بودن دندان‌های طبیعی ایمپلنت را می‌توان جزء روش‌های بهبود طرح لبخند نیز دانست.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت ایمپلنت دندان می توانید از صفحه زیر دیدن فرمایید.

قیمت ایمپلنت دندان

برای انجام کاشت ایمپلنت و کاهش احتمال عوارض احتمالی برخی از موارد باید توسط دندانپزشک مورد توجه واقع شوند‌. پیش از هر اقدامی لازم است که پوسیدگی دندان ها مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود پوسیدگی مشکل رفع شود. برای کاشت ایمپلنت نیاز به یک عمل جراحی وجود دارد که باعث می‌شود ایمپلنت در استخوان فک قرار گیرد. بعد از اینکه چند ماه از جراحی بگذرد، ادغام پین تیتانیومی با استخوان فک انجام می‌شود.

پس از اینکه دندانپزشک از این موضوع اطمینان حاصل کرد، می‌تواند به عنوان پایه از ایمپلنت ها استفاده کند‌‌‌. سپس اقدام به نصب پروتز دندان روی آن‌ها نماید. در انتخاب دندانپزشک نهایت دقت را داشته باشید. زیرا در صورت عدم تجربه و مهارت کافی دندانپزشک، دچار مشکلات فراوانی در خصوص نتیجه جراحی کاشت ایمپلنت خواهید شد.

مسکن قوی برای درد ایمپلنت

باید از مسکن قوی برای درد ایمپلنت استفاده کرد. پس از انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت، دندانپزشک معالج شما داروهای مسکن لازم را برایتان تجویز می‌کند. انتخاب نوع مسکن و دوز مصرفی آن تا حد زیادی بستگی به شرایط ویژه شما دارد.

مسکن قوی برای درد ایمپلنت
مسکن قوی برای درد ایمپلنت

بنابراین تجویز مسکن از سوی دندانپزشک برای هر فردی ممکن است متفاوت با دیگری باشد. اگر حداکثر تا یک هفته درد بعد از عمل کاهش پیدا نکرد فورا موضوع را با دندانپزشک خود مطرح کنید. در صورتی که لازم باشد معاینات ضروری انجام می‌شوند و دوز داروهای تجویز شده یا نوع آن‌ها هم تغییر خواهند کرد. برای تسکین درد معمولا از داروهایی نظیر با دوز ۴۰۰ الی ۶۰۰ میلی گرم استفاده می‌شود‌.

مصرف این مسکن قوی برای درد ایمپلنت باید هر ۶ ساعت یا هر ۸ ساعت یک بار انجام شود‌. ایبوپروفن نیز از گزینه‌های بنام و قوی برای تسکین دادن درد ناشی از جراحی است. برخی از افراد نمی‌توانند از ایبوپروفن استفاده کنند. جای نگرانی نیست و جایگزین های دیگری به این منظور وجود دارند.

داروهای قوی تری مثل ویکودین و نورکو هستند و ممکن است برای کاهش درد شدید به همراه کدئین تجویز شوند. برخی از داروهای مسکن قوی برای درد ایمپلنت ممکن است باعث ایجاد حالت خواب آلودگی در شما شوند. به همین جهت از کارهای خطرناک مثل رانندگی پس از مصرف دارو خودداری کنید.

مراقبت های همراه با مصرف مسکن و آنتی بیوتیک

مراقبت های همراه با مصرف مسکن قوی برای درد ایمپلنت را جدی بگیرید. بعد از انجام ایمپلنت برای کاهش درد و اثرگذاری بیشتر مسکن باید به غذاهای مصرفی خود توجه بیشتری نمایید. تا زمانی که ایمپلنت به بافت استخوانی اتصال کامل پیدا نکرده است و موقعیت آن تثبیت نشده، باید غذاهای سفت را کنار بگذارید. غذاهای نرم و نسبتا خنک را جایگزین غذاهای سفت کنید. جهت کاهش درد علاوه بر مصرف دارو حداقل روزی ۳ بار از مسواک نرم استفاده کنید‌.

در صورت احساس درد نباید خیلی احساس نگرانی کنید. زیرا ایمپلنت هم مثل سایر اعمال جراحی نیاز به گذر از دوران نقاهت دارد. لازم است تا مدتی پس از جراحی به خود و دندان هایتان فشار وارد نکنید و به آن‌ها استراحت دهید. مسلما این موارد در کاهش درد و سرعت بخشیدن به روند بهبودی موثر هستند. سعی کنید به توصیه دندانپزشک معالج خود به صورت دقیق گوش دهید تا دچار عوارض جبران ناپذیر و سخت نشوید.

آنتی بیوتیک برای ایمپلنت

مصرف آنتی بیوتیک برای ایمپلنت حائز اهمیت زیادی است. پس از انجام ایمپلنت در معرض خطر بیشتری برای بروز انواع عفونت ها قرار می گیرید. به همین جهت پزشک متخصص اقدام به تجویز داروهای آنتی بیوتیک می‌کند تا از عفونت ها در امان بمانید. آنتی بیوتیک ها از نظر ساختاری از رشد و تکثیر باکتری ها در بدن انسان جلوگیری می‌کنند. این داروهای ضد میکروبی هیچ تاثیری روی ویروس ها ندارند. نباید بیش از اندازه از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید‌.

آنتی بیوتیک برای ایمپلنت
آنتی بیوتیک برای ایمپلنت

زیرا مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک باعث می‌شود تا تاثیر آن‌ها بر روی بدن شما به پایین ترین حد ممکن برسد. ممکن است در زمان قرار دادن ایمپلنت باکتری به دهان ورود کرده و ایجاد عفونت کند. البته در دهان انسان باکتری هایی وجود دارند که می‌توانند به خودی خود موجب بروز عفونت شوند. اگر برای ایمپلنت از آنتی بیوتیک استفاده نکنید، عفونت گسترش پیدا می‌کند. این موضوع بسیار خطرناک است؛ زیرا در نهایت ایمپلنت های عفونت کرده باید برداشته شوند.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت با توجه به سوابق پزشکی شما تجویز می‌شود. در میان آنتی بیوتیک های موجود اسم آموکسی کلاو، اریترومایسین، پنی سیلین، آموکسی سیلین، آمپی سیلین، کلیندامایسین و… بیشتر به چشم می‌خورد. عدم استفاده از آنتی بیوتیک ها و گسترش عفونت منجر به از بین رفتن بخشی از لثه و استخوان های آن خواهد شد. متاسفانه مصرف آنتی بیوتیک ها برای برخی از افراد عوارضی مثل تهوع، اسهال، خشکی دهان، زردی پوست و… به همراه دارد.

به همین جهت در صورت مشاهده هر یک از علائم مذکور فورا مصرف دارو با مشورت پزشک را قطع کنید. در اولین فرصت هم با پزشک خود موضوع حساسیت را در میان بگذارید تا جایگزین مناسبی برای شما تجویز کند. افراد باردار، شیرده و به طور کلی کسانی که در شرایط حساسی از نظر سلامتی قرار دارند باید احتیاط بیشتری در مصرف آنتی بیوتیک ها داشته باشند.

بعد از ایمپلنت و سینوس لیفت چه آنتی بیوتیکی باید خورد؟

جا دارد به این موضوع بپردازیم که پس از ایمپلنت و سینوس لیفت بهتر است از چه نوع آنتی بیوتیکی استفاده کنیم. مسلما بهترین کار ممکن این است که به توصیه های پزشک خود در این باره توجه کنید. باید وضعیت کلی سلامت بدنی شما و حساسیت های دارویی که دارید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند و سپس تجویز دارو انجام شود. اما با این حال یکی از آنتی بیوتیک هایی که دارای خواص ضد التهابی است، داکسی سایکلین می‌باشد. اریترومایسین، پنی سیلین، آمپی سیلین، کوآموکسی کلاو، تیکارسیلین و… نیز جزء آنتی بیوتیک‌های پرمصرف هستند.  بعد از سینوس لیفت باید کنترل خونریزی و پانسمان انجام شود. معمولا به منظور کنترل خونریزی از گاز استریل استفاده می‌شود. پس از سینوس لیفت امکان کبودی و ورم بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است دو روز از کمپرس یخ به شکل مداوم استفاده شود. حواستان باشد در عین حال که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید انجام یک سری مراقبت ها هم ضروری است. سعی کنید به بینی خود فشار نیاورید.

در این مدت از بو کردن چیزهایی که حساسیت زا هستند و منجر به عطسه می‌شوند هم خودداری کنید. مصرف مایعات را در کنار آنتی بیوتیک ها فراموش نکنید. سعی داشته باشید که یک رژیم غذایی مناسب را در دوران نقاهت در پیش بگیرید. چند هفته اول از فعالیت های سنگین ورزشی پرهیز کنید‌. بهداشت دهان و دندان را برای نتیجه گیری بهتر مورد توجه قرار دهید. در روزهای اول که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید، اگر زخم شما ترمیم نشده است استفاده از آب نمک را به تاخیر بیندازید. در دوران نقاهت سینوس لیفت از مصرف آسپرین ها خودداری کنید. به جای آن سه الی چهار بار قبل از خواب به تشخیص و تجویز پزشکتان از داروهای ضد درد غیر آسپرینی مثل ایبوپروفن استفاده کنید. در صورت بروز حساسیت نسبت به آنتی بیوتیک های تجویز شده از سوی پزشک سریعا موضوع را با او در میان بگذارید.

فرایند جراحی ایمپلنت

پیش از معرفی مسکن قوی برای درد ایمپلنت به بررسی فرایند این جراحی می‌پردازیم.  جراحی ایمپلنت دندان با توجه به تعداد ایمپلنت هایی که کاشت می‌شوند متفاوت خواهد بود. فرایند انجام جراحی تحت بی حسی موضعی صورت می‌گیرد‌. در این حالت در عین اینکه هوشیار هستید احساس درد درون دهانتان از بین خواهد رفت. پس از بی حسی کامل، دندانپزشک با ایجاد یک برش در لثه و سوراخ کوچک در استخوان فک کار را شروع خواهد کرد. ایمپلنت ها با توجه به شرایط خاص بیمار ممکن است به شکل ایمپلنت فوری یا تاخیری باشند.

فرایند جراحی ایمپلنت
فرایند جراحی ایمپلنت

بعد از انجام ایمپلنت هم یک سری مراقبت هایی لازم است. پس از اتمام جراحی به احتمال زیاد برای کاهش درد به مسکن احتیاج پیدا خواهید کرد‌. پس از جراحی در صورتی که بی‌هوشی موضعی داشته اید می‌توانید در همان حال به منزل خود برگردید. البته بهتر است یک همراه نیز داشته باشید. حتما بعد از ایمپلنت از غذاهای نرم استفاده نمایید. به هیچ عنوان غذاهای خیلی گرم یا سرد مصرف نکنید. سعی کنید بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید. در مورد انتخاب مسواک مناسب هم می‌توانید با دندانپزشک مشورت کنید.

دهانشویه مخصوص ایمپلنت

برای اینکه ایمپلنت های دندانی به درستی انجام شود ، باید محل جراحی تمیز شود. مسواک خود را طبق معمول ادامه دهید ، اما از هرگونه بخیه خودداری کنید و ایمپلنت را مسواک نکنید. شستشو های آنتی بیوتیکی و نمکی باعث می شود که خود ایمپلنت ضد عفونی شود.

تمیز نگه داشتن دهان بعد از عمل ضروری است. به شما ممکن است تجویز شستشوی خوراکی Peridex داده شده است. به مدت ۳۰ ثانیه با ۱۵ میلی لیتر Peridex  2 بار در روز بشویید. از Peridex فقط در ۲ هفته اول بهبودی استفاده کنید. توجه کنید Peridex ممکن است باعث تغییر ادراک طعم در هنگام استفاده شود و باعث افزایش رنگ آمیزی دندانها و سایر سطوح دهان می شود. برای جلوگیری از این امر ، فقط در طول ۲ هفته اول روند بهبودی از Peridex استفاده کنید. نیازی به استفاده طولانی مدت نیست. ۳۰ دقیقه بعد از شستشو ، چیزی نخورید و ننوشید.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.