ایمپلنت سرامیکی زیرکونیا ( مزایا، معایب و مقایسه )

ایمپلنت دندان یکی از درمان هایی می باشد که همیشه در حال تکامل بوده است و به همین دلیل انواع متفاوتی از آن ارائه شده است. یکی از این انواع، ایمپلنت زیرکونیا یا سرامیکی می باشد که در این مقاله قصد داریم آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ایمپلنت زیرکونیا یا سرامیکی
ایمپلنت زیرکونیا

همانطور که می دانید افراد زیادی دارای بی دندانی هستند که شرایط درمانی آنها با یک دیگر متفاوت می باشد به همین دلیل برای درمان آنها نیاز به انواع متفاوتی از ایمپلنت است به همین علت تحقیقات جدیدی برای ساخت ایمپلنت های دندانی جدید آغاز شد که نتیجه آن تولید ایمپلنت زیرکونیا می باشد.

ایمپلنت سرامیکی چیست؟

ایمپلنت های دندانی از متریال خاصی ساخته می شوند که می توانند بر این درمان بسیار تاثیر گذار باشد. معمول ترین و پر استفاده ترین متریال مورد استفاده در ایمپلنت های دندانی تیتانیوم است که دارای زیست سازگاری بسیار بالایی می باشد.

اما تیتانیوم نیز دارای معایب مخصوص به خود است به همین دلیل درمان ایمپلنت دندان نیاز به یک تحول جدید داشت. با پیشرفت علم و تکنولوژی ایمپلنت های سرامیکی ساخته شده اند که در آنها هیچ گونه فلزی وجود ندارد.

ایمپلنت زیرکونیا

در حقیقت زیرکونیا نوعی سرامیک می باشد که از ترکیب اکسید آلومینیوم با اکسید زیرکونیوم ساخته می شود. به همین دلیل نیز اسم دیگر ایمپلنت های زیرکونیا، ایمپلنت های سرامیکی می باشد و این دو به یک معنی هستند.

مراحل انجام ایمپلنت زیرکونیا

در مرحله اول شما باید به پزشک متخصص مراجعه نمائید تا با معاینات دقیق تشخیص دهد ایمپلنت زیرکونیا برای شما مناسب می باشد یا خیر ؟

مراحل انجام ایمپلنت زیرکونیا
مراحل انجام ایمپلنت زیرکونیا

از طرفی باید گفت در برخی از شرایط شما نیازمند انجام درمان های جانبی هستید که این درمان ها باید قبل از ایمپلنت دندان صورت بگیرند. پس از مشخص شدن این موارد پزشک معالج طرح درمان دقیقی را به شما ارائه می دهد که بر طبق آن درمان آغاز می شود.

می توان گفت دیگر مراحل ایمپلنت زیرکونیا بسیار شبیه به ایمپلنت تیتانیومی می باشد و فقط به جای استفاده از پایه ایمپلنت تیتانیومی از پایه ایمپلنت زیرکونیا استفاده می شود که در درون استخوان فک شما قرار می گیرد و پس از مدتی با آن جوش می خورد.

برای آشنایی کامل با مراحل ایمپلنت دندان و چگونگی آن می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

مراحل ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت سرامیکی

همانطور که می دانید به علت محبوبیت بالای این درمان برند های مختلفی از سرتاسر این دنیا مشغول ساخت ایمپلنت های دندانی می باشند که قیمت آنها با یک دیگر متفاوت است از طرفی نیز نوع ایمپلنت و برند آن می تواند به صورت مستقیم بر قیمت این درمان تاثیر بگذارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه انواع ایمپلنت های دندانی روز می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

قیمت ایمپلنت دندان

به دلایلی که در بالا گفته شد نمی توان قیمت واحد را برای ایمپلنت زیرکونیا در نظر گرفت. اما می توان گفت به علت جدید بودن و استفاده از متریال های جدید در این درمان قیمت ایمپلنت زیرکونیا معمولا از ایمپلنت های تیتانیومی بیشتر می باشد.

ایمپلنت زیرکونیا برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که گفته شد در ایمپلنت زیرکونیا هیچ گونه فلزی وجود ندارد و همین موضوع باعث می شود تا ایمپلنت زیرکونیا مناسب افرادی باشد که دارای حساسیت به فلز هستند از طرفی نیز افراد که نمی خواهند فلز در دهان آنها قرار بگیرد ایمپلنت زیرکونیا برای آنها بسیار مناسب است.

ایمپلنت زیرکونیا برای چه افرادی مناسب است؟
ایمپلنت زیرکونیا برای چه افرادی مناسب است؟

البته لازم به ذکر است که برخی از افراد دارای لثه های نازکی هستند یا در برخی از نواحی استخوان فک آنها نازک می شود در چنین شرایطی ممکن است قسمتی از ایمپلنت فلزی شما نمایان شود. در این شرایط می توان از اباتمنت های زیرکونیا یا ایمپلنت های زیرکونیا استفاده کرد که زیبایی بیشتری را به شما ارائه می دهند.

ایمپلنت زیرکونیا برای چه افرادی مناسب نیست؟

افرادی که حساسیت به فلز ندارند یا برای آنها قرار گرفتن ایمپلنت های فلزی در دهان اهمیت ندارد بهتر است از ایمپلنت های تیتانیومی استفاده کنند زیرا ایمپلنت های زیرکونیا به علت جدید تر بودن به میزان زیادی در دسترس نیستند.

از طرفی باید گفت اکثرا ایمپلنت های زیرکونیا به صورت یک تکه ساخته می شوند یعنی پایه ایمپلنت و اباتمنت به یک دیگر متصل می باشد که همین امر باعث می شود ایمپلنت های زیرکونیا برای درمان های گسترده مانند ایمپلنت کامل گزینه مناسبی نباشند.

مزایا و معایب ایمپلنت زیرکونیا

هر درمان دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است که شما قبل از انجام درمان باید آنها را بدانید. تا بتوانید نسبت به شرایط خود بهترین انتخاب را داشته باشید. در این قسمت مزایا و معایب ایمپلنت زیرکونیا را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

مزایای ایمپلنت زیرکونیا

ایمپلنت های زیرکونیا از سال ۲۰۰۷ به بیماران ارائه شده است که طبق تحقیقات انجام شده تا به الان ایمپلنت های زیرکونیا دارای مزایای بسیار زیادی هستند که اولین آنها متریال سازنده این ایمپلنت است که در قسمت های بالا به آن اشاره شده. دیگر مزایای این ایمپلنت به شرح زیر می باشد:

زیبایی ایمپلنت زیرکونیا

بخش زیبایی بسیار سلیقه ی می باشد اما درمان ایمپلنت دندان می تواند زیبایی از دست رفته شما را باز گرداند. از طرفی خود ایمپلنت های زیرکونیا به علت رنگ سفید و شبیه به دندان بسیار زیبا می باشند. پس می توان گفت یکی از مزایای ایمپلنت زیر کونیا زیبایی آنها است.

استحکام ایمپلنت زیرکونیا

شاید برخی افراد تصور کنند که ایمپلنت زیرکونیا به علت جنس سرامیکی خود دارای استحکام کافی نمی باشد. اما باید بگوییم که استحکام و مقاومت ایمپلنت های زیرکونیا بالا می باشد و می توانند فشار جویدن غذا را به خوبی تحمل کنند.

البته لازم به ذکر است در برخی از موارد به علت انعطاف ایمپلنت های زیرکونیا ممکن است در آنها شکستگی های بسیار کوچکی در حد میکروسکوپی رخ دهد. اما این اتفاق نادر است و در کل می توان گفت مقاومت ایمپلنت های زیرکونیا بالا می باشد.

طراحی ایمپلنت های زیرکونیا

همانطور که گفته شد طراحی ایمپلنت های زیرکونیا اکثرا به صورت یک تکه می باشد و پایه ایمپلنت و اباتمنت به یک دیگر متصل می باشند. این نوع طراحی دارای مزایای و معایب مخصوص به خود می باشد. از مزایای این طراحی می توان به کاهش چسبندگی میکروب ها به ایمپلنت اشاره کرد.

میکروب ها و ایمپلنت زیرکونیا

شاید برای شما جالب باشد تا بدانید به علت جنس ایمپلنت های سرامیکی چسبندگی میکروب ها به آن بسیار کم می باشد. همین مورد باعث می شود تا عوارض ایمپلنت در این نوع بسیار پایین باشد و درصد موفقیت درمان افزایش یابد.

حساسیت و ایمپلنت زیرکونیا

یکی از مزیت های بزرگ این نوع از ایمپلنت که در تمام این مقاله به آن اشاره شد عدم ایجاد حساسیت می باشد. این مزیت باعث می شود تا افرادی بیشتری بتوانند از این درمان استفاده کنند و از مزیت های آن بهرمند شوند.

معایب ایمپلنت زیرکونیا

هر درمان دارای معایب مخصوص به خود می باشد که این ایمپلنت زیرکونیا نیز از این قاعده خارج نیست. به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد استفاده از ایمپلنت زیرکونیا را دارید حتما معایب آن را مطالعه کنید.

قیمت زیرکونیا

یکی از مواردی که برای اکثر بیماران دارای اهمیت است قیمت هر درمان می باشد. می توان گفت هزینه درمان ایمپلنت با ایمپلنت های زیرکونیا مقداری برای شما بالاتر از دیگر ایمپلنت ها خواهد شد که می توان این مورد را یکی از معایب آن دانست.

نایاب بودن در بازار

همانطور که می دانید این نوع ایمپلنت جدید می باشد و تا حدی در بازار ایران نایاب است. شاید شما برای انجام این درمان با ایمپلنت های زیرکونیا مجبور شوید تا مقداری جستوجو نمائید.

طراحی یک تکه

طراحی یکته ایمپلنت های زیرکونیا دارای معایب و مزایای مخصوص به خود است که در قسمت های بالایی مزایای آن گفته شد اما در این قسمت به معایب آن می پردازیم:

کاهش ثبات اولیه این درمان

در درمان ایمپلنت دندان ثبات اولیه دارای اهمیت بسیار زیادی است به همین دلیل به صورت معمول بعد از انجام ایمپلنت دندان، پایه ای ها ایمپلنت را در زیر لثه قرار می دهند تا در زمان جوش خوردن با استخوان فک بیشترین ثبات را داشته باشند و هیچ لغزش و حرکتی بر آنها اثر نگذارد.

اما در ایمپلنت هایی که طراحی آنها به صورت یک تکه است فرایند بالا قابل انجام نمی باشد و اباتمنت خارج از لثه قرار می گیرد. که در این شرایط نگرانی ها درباره ثبات اولیه ی ایمپلنت افزایش می یابد.

محدودیت در استفاده

یکی دیگر از معایب طراحی به صورت یک تکه محدودیت در استفاده می باشد. به صورت ساده می توان گفت ایمپلنت هایی که به شکل یک تکه طراحی می شوند مناسب درمان هایی مانند ایمپلنت کامل نمی باشند. در درمان های ایمپلنت کامل اباتمنت ها به صورت سفارشی ساخته می شوند و دارای زاویه و طراحی های مخصوصی هستند تا نتیجه ایده آل را به بیمار ارائه دهند.

اتصال روکش به اباتمنت

در ایمپلنت های یک تکه، روکش با استفاده از چسب به اباتمنت متصل می شود که در برخی موارد این موضوع باعث می شود تا بافت های اطراف کمی ملتهب شود. در دیگر ایمپلنت ها، روکش به دو روش پیچ یا چسب به اباتمنت متصل می شود.

مقایسه ایمپلنت های زیرکونیا و تیتانیومی

در قسمت های بالایی شما به صورت کامل با ایمپلنت زیرکونیا آشنا شدید حالا نوبت به مقایسه ایمپلنت زیرکونیا و تیتانیومی می رسد تا بتوانید انتخاب بهتری را در این زمینه داشته باشید. به همین دلیل ما این دو ایمپلنت را در ادامه با یک دیگر مقایسه می کنیم.

مقایسه ایمپلنت های زیرکونیا و تیتانیومی
مقایسه ایمپلنت های زیرکونیا و تیتانیومی

مقایسه محبوبیت

شاید برای شما جالب باشد تا بدانید محبوبیت باعث می شود تا تجهیزات مورد نیاز و خود ایمپلنت ها بیشتر در دسترس باشد. ایمپلنت های تیتانیومی به علت قدمت خود نسبت به ایمپلنت های زیرکونیا محبوبیت بیشتری دارند و تجهیزات مورد نیاز برای آنها و خود ایمپلنت های تیتانیومی در بازار بیشتر می باشد.

مقایسه کاربرد ایمپلنت ها

ایمپلنت های تیتانیومی نسبت به ایمپلنت های زیرکونیا دارای کاربرد بسیار بالاتری می باشند و می توان از آنها در انواع درمان های ایمپلنت استفاده کرد. اما ایمپلنت های زیرکونیا در برخی از درمان ها مانند ایمپلنت کامل دارای محدودیت هستند و استفاده از آنها برای پزشکان سخت تر می باشد.

مقایسه میزان زیبایی ایمپلنت ها

زیبایی یکی از مواردی است که ارتباط مستقیمی با سلیقه شما دارد اما باید گفت به علت رنگ ایمپلنت های زیرکونیا، زیبایی آنها نیز بیشتر می باشد و می توانند درمانی با زیبایی بسیار بالایی را به شما ارائه دهند.

مقایسه قیمت ایمپلنت ها

همانطور که در این مقاله گفته شد ایمپلنت های زیرکونیا جدیدتر از ایمپلنت های تیتانیومی می باشند از طرفی نیز ایمپلنت های زیرکونیا در بازار ایران کمیاب تر هستند به همین دلایل نیز قیمت آنها نسبت به ایمپلنت های تیتانیومی بالاتر می باشد.

فیلم ایمپلنت زیرکونیا

ایمپلنت زیرکونیا

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.