ایمپلنت زیگوماتیک چیست ؟ + مزایا، معایب، مراحل و مقایسه

ایمپلنت دندان به عنوان یک درمان برای بی دندانی در انواع متفاوت ارائه شده است تا بتوان با استفاده از آن بیماران مختلف با شرایط درمان متفاوت را درمان کرد. ما در این مقاله به بررسی ایمپلنت زیگوماتیک می پردازیم که نوعی ایمپلنت می باشد.

ایمپلنت زیگوماتیک
ایمپلنت زیگوماتیک

زیگوماتیک چیست؟

زیگوماتیک نام یکی از استخوان های گونه می باشد. این استخوان دارای قوس مخصوص به خود است و از طرفی طول این استخوان، بلند می باشد. باید گفت وظیفه اصلی این استخوان حفاظت از چشم و جمجمه می باشد که نام ایمپلنت زیگوماتیک از روی این استخوان برداشته شده است که در ادامه آن را توضیح می دهیم.

ایمپلنت زیگوماتیک  چیست ؟

در حقیقت ایمپلنت زیگوماتیک نوعی از درمان ایمپلنت می باشد که در آن پایه ایمپلنت درون استخوان زیگوماتیک قرار می گیرد. این درمان در نتیجه تکامل درمان ایمپلنت معمولی می باشد که در سال ۱۹۸۰ ارائه شده است.

دلیل استفاده از ایمپلنت زیگوماتیک

همانطور که می دانید برای انجام ایمپلنت معمولی شما باید دارای تراکم استخوان کافی باشید یا با انجام درمان های جانبی این تراکم و استحکام را در استخوان فک خود ایجاد نمائید. اما با ارئه ایمپلنت های زیگوماتیک این مشکل ها بر طرف شد.

افرادی که دارای تحلیل استخوان شدید در فک بالای خود هستند و نمی توانند از ایمپلنت های معمولی استفاده نمایند می توانند از ایمپلنت های زیگوماتیک بهرمند شوند که این موضوع دلیل ارائه شدن این درمان می باشد تا بیماران بیشتری بتوانند بی دندانی خود را درمان کنند.

کاربرد ایمپلنت زیگوماتیک چیست؟

کاربرد ایمپلنت زیگوماتیک در افرادی است که تمام دندان های خود را در فک بالا از دست داده اند و از طرفی دارای استخوان کافی و مستحکم در فک بالایی خود نمی باشند. این افراد می توانند بدون استفاده از درمان های جانبی مانند پیوند استخوان از ایمپلنت زیگوماتیک استفاده نمایند.

مزایا و معایب ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشد که شما باید قبل از انجام این درمان آنها را بدانید. دانستن مزایا و معایب این درمان به شما کمک می کند تا نسبت به شرایط خود بهترین تصمیم را بگیرید.

مزایا و معایب ایمپلنت زیگوماتیک
مزایا و معایب ایمپلنت زیگوماتیک

مزایای ایمپلنت زیگوماتیک

باید گفت اولین مزیت این درمان بهبود ظاهر شما می باشد. ایمپلنت زیگوماتیک می تواند ظاهر شما را که به خاطر بی دندانی آسیب دیده است، به حالت اول بازگرداند و لبخند های زیبایی را به شما هدیه دهد. از طرفی با بهبود ظاهر، اعتماد به نفس از دست رفته شما نیز افزایش میابد.

عدم نیاز به پیوند استخوان و کاهش طول درمان

همانطور که در قسمت های بالایی نیز گفته شد، ایمپلنت زیگوماتیک به پیوند استخوان نیاز ندارد. که این درمان جانبی نیازمند طول نقاهت مخصوص به خود است پس می توان نتیجه گرفت که در ایمپلنت زیگوماتیک طول درمان کاهش می یابد.

بازگشت زیبایی با سرعت بالا

در ایمپلنت زیگوماتیک پس از جراحی، پروتز های دندانی شما بر روی پایه ایمپلنت ها قرار داده می شود پس می توان نتیجه گرفت که در این درمان با سرعت بیشتری زیبایی خود را به دست می اورید.

درصد موفقیت بالای ایمپلنت زیگوماتیک

درصد موفقیت هر درمان به عوامل بسیار زیادی وابسته است که برخی از این موارد کاملا مربوط به بیمار می شود. در صورتی که این موارد به صورت صحیح رعایت شود، درصد موفقیت ایمپلنت زیگوماتیک بسیار بالا است. مواردی که بر روی درصد موفقیت ایمپلنت زیگوماتیک تاثیر می گذارد به شرح زیر است:

  • کیفیت برند انتخابی
  • مراقبت های ایمپلنت
  • بیماری های زمینه ای
  • میزان تخصص پزشک

معایب ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک مانند تمام درمان ها دارای معایب مخصوص به خود می باشد هرچند که این معایب نسبت به مزایای این درمان بسیار ناچیز است. می توان گفت سینوزیت یکی از شایع ترین معایب ایمپلنت های زیگوماتیک می باشد.

باید گفت سیونزیت پس از ایمپلنت زیگوماتیک مورد درمان قرار می گیرد اما مراحل درمان آن کمی سخت تر می باشد. البته در موارد بسیار نادری سینوزیت ها می توانند ایمپلنت زیگوماتیک را با شکست مواجه کنند.

قیمت ایمپلنت های زیگوماتیک

همانطور که می دانید قیمت یکی از عوامل مهم در هر درمان است. می توان گفت قیمت ایمپلنت دندان به عوامل متفاوتی بستگی دارد به همین دلیل نیز نمی توان برای این درمان قیمت دقیق را بیان کرد. اما در ادامه به مقایسه قیمت ایمپلنت زیگوماتیک و ایمپلنت معمولی می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه ایمپلنت دندان به همراه اقساط می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

هزینه ایمپلنت دندان

مقایسه دستمزد ایمپلنت زیگوماتیک و معمولی

هر درمان نیازمند میزان خاصی از تخصص پزشک می باشد که هر مقدار این تخصص افزایش یابد دستمزد پزشک نیز افزایش می یابد. باید گفت برای انجام ایمپلنت زیگوماتیک پزشک معالج شما باید تخصص بیشتری داشته باشد پس می توان نتیجه گرفت که دستمزد پزشک معمولا برای انجام ایمپلنت زیگوماتیک بالاتر است.

مقایسه قیمت پایه ایمپلنت های زیگوماتیک و معمولی

قیمت پایه ایمپلنت و تعداد آن می تواند به صورت مستقیم بر قیمت ایمپلنت تاثیر بگذارد. باید گفت قیمت پایه ایمپلنت های زیگوماتیک از ایمپلنت های معمولی کمی بیشتر است اما در ایمپلنت زیگوماتیک به تعداد پایه ای کمتری نیاز می باشد که این موارد باعث می شود این دو درمان در این بخش با یکدیگر تفاوت زیادی نداشته باشند.

مقایسه قیمت درمان های جانبی

همانطور که می دانید در برخی از موارد شما نیازمند انجام درمان های جانبی قبل از ایمپلنت معمولی می باشید مانند سینوس لیفت یا پیوند استخوان که هر کدام از این درمان ها دارای هزینه های مخصوص به خود می باشند.

در حالت معمول ایمپلنت زیگوماتیک به درمان های جانبی که در بالا گفته شد نیازی ندارد و به همین دلیل در این بخش ایمپلنت های زیگوماتیک هزینه های کمتری را برای شما به همراه خواند داشت.

ایمپلنت زیگوماتیک برای چه کسانی مناسب است ؟

ایمپلنت زیگوماتیک برای افرادی مناسب است که تمام دندان های خود را در فک بالا از دست داده اند و از طرفی به علت تحلیل استخوان شدید دیگر امکان پیوند استخوان در این افراد وجود ندارد.

مقایسه پیوند استخوان و ایمپلنت زیگوماتیک

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید برای انجام ایمپلنت دندان نیازمند تراکم خاصی در استخوان فک هستید که برخی از بیماران دارای این تراکم نمی باشند. این افراد می توانند برای انجام این درمان دو راه را در پیش بگیرند، پیوند استخوان ایمپلنت یا ایمپلنت های زیگوماتیک به همین دلیل نیز در ادامه این دو را با یک دیگر مقایسه می کنیم.

مقایسه پیوند استخوان و ایمپلنت زیگوماتیک
مقایسه پیوند استخوان و ایمپلنت زیگوماتیک

مقایسه طول درمان

درمان پیوند استخوان نیازمند دوران نقاهت مخصوص به خود می باشد که این زمان معمولا ۳ الی ۴ ماه طول می کشد. باید گفت در این مدت زمان شما باید از دندان مصنوعی استفاده کنید تا مراحل ایمپلنت معمولی شما شروع شود. اما در ایمپلنت زیگوماتیک شما در انتظار انجام شدن درمان خود نخواهید بود و طول درمان شما در این روش سریعتر می باشد.

مقایسه راحتی، کاربرد و زیبایی

همانطور که در بالا گفته شد در دوران نقاهت پیوند استخوان شما مجبور خواهید بود که دندان مصنوعی استفاده نمائید. اما در پایان مرحله جراحی، ایمپلنت زیگوماتیک پروتز های دندانی به شما تحویل داده می شود که زیبایی، کاربرد و راحتی آنها به مراتب بیشتر از دندان مصنوعی می باشد.

مقایسه قیمت دو درمان

پیوند استخوان به عنوان یکی از درمان های جانبی ایمپلنت دندان شناخته می شود که قیمت آن جداگانه حساب می شود. باید گفت به علت اینکه در ایمپلنت زیگوماتیک نیازی به استفاده از پیوند استخوان نمی باشد شما نباید هزینه اضافیی را پرداخت نمائید.

مراحل انجام ایمپلنت زیگوماتیک

اولین مرحله در انواع ایمپلنت پیدا کردن دکتر متخصص می باشد که این مرحله بسیار مهم است. زیرا پزشک متخصص می تواند بر تمام مراحله این درمان تاثیر بگذارد. پس از پیدا کردن پزشک متخصص نوبت به معاینات دقیق می باشد که بعد از آن طرح درمان شما توسط پزشک ارائه می شود.

جراحی ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک به دو شکل مورد استفاده قرار می گیرد. در شکل اول، از دو پایه ایمپلنت زیگوماتیک استفاده می شود که در کنار چهار پایه ایمپلنت معمولی قرار داده می شوند. اما در حالت دوم که معمولا در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد که بیمار دارای تحلیل استخوان بسیار زیاد است از چهار پایه ایمپلنت زیگوماتیک استفاده می شود.

پس از مشخص شدن نوع ایمپلنت زیگوماتیک توسط پزشک معالج، پایه ایمپلنت ها درون استخوان زیگوماتیک شما قرار داده می شود و پروتز های موقتی بر روی آن قرار می گیرد تا زیبایی شما نیز حفظ شود.

نقاهت ایمپلنت زیگوماتیک

ایمپلنت زیگوماتیک همانند ایمپلنت معمولی دارای دوران نقاهت است که در این دوران پایه ایمپلنت های با استخوان فک شما جوش می خورند. باید گفت: به صورت معمول دوران نقاهت ۴ الی ۶ ماه طول می کشد.

پروتز ایمپلنت زیگوماتیک

پس طی شدن دوران نقاهت نوبت به قالب گیری ایمپلنت های زیگوماتیک می رسد که پزشک متخصص از دهان شما قالب مخصوصی را تهیه می کند و برای ساخته شدن به لابراتو مخصوص می فرستد.

 پس از آماده شدن پروتز های ایمپلنت به صورت معمول آنها را با زاویه ۴۵ درجه بر روی پایه ایمپلنت ها قرار می دهند. باید گفت در ایمپلنت زیگوماتیک از روش بریج نیز استفاده می شود. پس از این مرحله درمان شما پایان یافته است.

تفاوت ایمپلنت زیگوماتیک با ایمپلنت های معمولی

همانگونه که مشاهده کردید ایمپلنت های معمولی و زیگوماتیک دارای تفاوت های بسیار زیادی می باشند که همین تفاوت ها باعث به وجود آمدن ایمپلنت زیگوماتیک شده است. پس بهتر است شما این تفاوت ها را بدانید تا بتوانید انتخاب دقیق تری را داشته باشید.

مقایسه استحکام ایمپلنت

ایمپلنت زیگوماتیک در استخوان زیگوماتیک قرار می گیرد و ایمپلنت معمولی در استخوان فک شما. باید گفت ایمپلنت های زیگوماتیک به علت محل قرار گیری آنها استحکام بالاتری را نیز ارائه می دهند.

مقایسه طول درمان

مراحل انجام این دو درمان با یکدیگر تفاوت زیادی ندارد به همین دلیل می توان گفت اگر در ایمپلنت معمولی، مجبور به استفاده از درمان های جانبی نباشید طول درمان این دو، حدودا با هم یکسان است.

اما در برخی از شرایط در ایمپلنت های معمولی مجبور به استفاده از پیوند استخوان هستید که این درمان دارای دوران نقاهت مخصوص به خود است پس می توان گفت در این شرایط طول درمان ایمپلنت زیگوماتیک کمتری است.

مقایسه قیمت

در قسمت های بالایی قیمت ایمپلنت زیگوماتیک به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت اما در مقایسه قیمت این دو درمان می توان گفت شاید تفاوت زیادی بین این دو وجود نداشته باشد و تا حدودی قیمت ایمپلنت زیگوماتیک با ایمپلنت معمولی برابر است.

مقایسه پایه ایمپلنت ها

همانطور که می دانید پایه ایمپلنت نام محصولی در این درمان است که در استخوان قرار می گیرد و استحکام این درمان را حفظ می کند اما به دلیل اینکه پایه ایمپلنت ها در ایمپلنت زیگوماتیک در استخوان متفاوتی قرار می گیرند نیاز به پایه ایمپلنت های متفاوتی دارد.

باید گفت پایه ایمپلنت های زیگوماتیک دارای طول بیشتری هستند تا به توانند به استخوان زیگوماتیک شما برسند و در آن قرار بگیرند که جنس بدنه آنها نیز تیتانیومی می باشد.

عوارض ایمپلنت زیگوماتیک 

همانطور که می دانید هر درمان دارای عوارض مخصوص به خود می باشد که ایمپلنت زیگوماتیک نیز از این قاعده خارج نیست. می توان گفت عوارض ایمپلنت زیگوماتیک به شرح زیر می باشد که بهتر است قبل از شروع درمان آنها را بدانید و درباره آنها از پزشک متخصص مشورت دریافت نمائید.

  • سینوزیت
  • خون دماغ
  • مشکلات بافی در دهان
  • اختلال موقتی در اعصاب

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.