تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان ( کدام بهتر است؟ )

همان طور که می دانید در جامعه ما به صورت متداول کامپوزیت ونیر را همان کامپوزیت و لمینت دندان را همان لمینت سرامیکی می دانند. نام کامپوزیت و لمینت برای بیشتر افراد جامعه ما به این صورت جا افتاده است. به هرحال هر دو روش کامپوزیت و لمینت دندان برای رفع زردی و رنگ بد دندان، اصلاح فرم و شکل دندان و اصلاح طرح لبخند به کار برده می شود. شما می توانید در هر دو روش رنگ دندان خود را از سفید یخچالی تا رنگ طبیعی دندان خود تغییر دهید. برای انجام این روش درمانی زیبایی بهتر است فقط دندان هایی که هنگام صحبت کردن و خندیدن شما در معرض دید هستند را انتخاب کنید.

کامپوزیت یا لمینت
کامپوزیت یا لمینت

اغلب افراد زمان خندیدن یا حرف زدن فقط ۸ الی ۱۰ عدد از دندان هایشان دیده می شود.

موضوع مقایسهلمینتکامپوزیت
مزایای لمینت
زیبایی &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
استحکام &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
طول عمر &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
مقاومت در برابر تغییر رنگ &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
ضخامت کمتر &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
روکش سفارشی &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۸;
مزایای کامپوزیت
طول درمان &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
قیمت به صرفه &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
کمترین تراش &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;
امکان ترمیم &#۱۰۰۰۸; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴; &#۱۰۰۰۴;

در انجام فرآیند هر دوی این روش ها ابتدا باید سلامت دندان، روابط دندان های فک بالا و فک پایین و سلامت لثه افراد بررسی شود. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد باید درمان دندان ها را آغاز و در نهایت از لمینت یا کامپوزیت استفاده نمود. اغلب افراد پیش از انجام این دو روش نیاز به انجام لیفت لثه برای یک یا چند دندان خود پیدا می کنند. البته گاهی نیاز است پیش از انجام این روش زیبایی از روش ارتودنسی نیز برای مرتب کردن دندان ها استفاده نمود.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

به هر حال پس از درمان های تکمیلی می توانید یکی از این دو روش را برای زیباتر کردن دندان های خود استفاده نمائید. این دو روش دارای تفاوت های بسیار زیادی با یک دیگر هستند. برخی افراد دارای شرایط کافی برای انجام هر دوی این روش ها نیستند و باید اجبارا یکی از موارد را انتخاب کنند. اما برخی دیگر شرایط انجام هر دو روش را دارند آن گاه با توجه به شرایط مالی باید یکی از این دو روش را برگزینند. با ما همراه باشید تا در این مقاله هر آنچه باید در رابطه با تفاوت بین این دو روش بدانید را برای  شما شرح دهیم.

فیلم تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

فیلم تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

پرسش و پاسخ تفاوت کامپوزیت و لمینت

لمینت بهتر است یا کامپوزیت ؟
لمینت و کامپوزیت دندان هر کدام دارای مزایا ، معایب و کاندیدای های مخصوص به خود هستند و لمینت های دندان دارای استحکام و زیبایی بیشتری هستند و اما کامپوزیت دندان دارای هزینه به صرفه تر و بدون نیاز به تراش هستند.
دندونامو لمینت کنم یا کامپوزیت ؟
برای پاسخ دقیق به این سوال ابتدا باید به پیش دندانپزشک مراجعه کنید تا با معاینه ، بررسی دقیق دندان و بودجه ، به شما اعلام کند که برای کدام از یک درمان های کاندیدای خوبی هستید.
تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان در چیست ؟
علت اصلی تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان این است که در لمینت دندان از دندان های شما قالب گیری انجام می شود و به صورت سفارشی لمینت های شما در لابراتور تولید می شود.
لمینت زیباتر است یا کامپوزیت ؟
لمینت های سرامیکی بودن و سفارشی تولید شدن آن ها دارای رنگبندی طبیعی تری هستند ولی هر دو درمان دارای زیبایی زیادی هستند.

کامپوزیت یا لمینت

لمینت دندان و کامپوزیت دارای تفاوت هایی کلی و اساسی با یک دیگر هستند که در این بخش قصد داریم به صورت کلی این دو روش را برای شما شرح داده و مقایسه کنیم.

تفاوت لمینت و کامپوزیت
تفاوت لمینت و کامپوزیت

مدت طول درمان

مراحل کامپوزیت دندان چگونه است ؟
یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین کامپوزیت و لمینت دندان وجود دارد مدت زمانی است که برای نصب آن ها نیاز است. کامپوزیت برای نصب تنها به یک جلسه زمان نیاز دارد. زیرا نیازی به ساخته شدن در محل دیگری ندارد و در همان لحظه می توان مواد را به صورت ظریف و دقیق بر روی دندان فرم داد.مدت زمانی که برای نصب کامپوزیت مورد نیاز است حدود ۱ ساعت می باشد. پس از فرم دهی مواد بر روی دندان باید آن را پولیش کرده تا اصلاح طرح لبخند انجام شود.

برای نصب لمینت دندان باید حدود ۲ جلسه الی ۳ جلسه زمان گذاشت زیرا در جلسه اول پزشک یک قالب دقیق از دندان شما تهیه می کند و آن را به لابراتوار ارسال میکند. پس از آن که لابراتوار لمینت های پرسلن را به صورت سفارشی برای شما ساخت آن را برای پزشک شما ارسال می کند. و در جلسه دوم شما باید برای نصب لمینت بر روی دندان هایتان به مطب دندان پزشک مراجعه کنید.

طول درمان در کامپوزیت دندان در حدود ۱ جلسه چند ساعته است اما در لمینت دو جلسه نیاز است و حدود یک هفته به طول می انجامد تا دندان سفارشی شما توسط لابراتور ساخته شود.

تفاوت در مراحل درمان

کامپوزیت به صورت مستقیم بر روی لایه دندان بیمار قرار می گیرد و با استفاده از آن می توان طول، رنگ و طرح دندان را اصلاح نمود. پزشکان روش کامپوزیت را روشی غیر تهاجمی می نامند زیرا در هنگام نصب و کاشت آن بر خلاف روش لمینت دندان به بافت دندان آسیبی وارد نخواهد شد.

تفاوت کامپوزیت و لمینت
تفاوت کامپوزیت و لمینت

برای نصب لمینت دندان نیاز است مقدار کمی از مینای دندان جهت پیوند بهتر تراشیده شود. که این عملیات در نصب کامپوزیت دندان استفاده نمی شود. در روش کامپوزیت مواد را روی دندان به صورت مستقیم قرار می دهند و سپس باندینگ را انجام می دهند. مینای دندان برای نصب لمینت سرامیکی باید به اندازه ضخامت لمینت تراشیده شود و یک پیوند کاملا مستحکم بین دندان و لمینت ایجاد شود. به همین علت دوام و طول عمر لمینت نسبت به کامپوزیت افزایش میابد. اگر از روش لمینت سرامیکی استفاده می کنید باید بدانید دیگر نمیتوانید از دندان طبیعی خود بدون لمینت استفاده نمائید و این روش روشی برگشت ناپذیر است.

در مراحل درمان کامپوزیت دندان احتیاجی به تراش دندان وجود ندارد اما در لمینت دندان برای قرار دادن لمینت بر روی دندان ها نیاز به تراش کمی بر روی دندان وجود دارد.

طول عمر

با توجه به تفاوت هایی که تا به این بخش از مقاله برای شما شرح دادیم باید بدانید که ماندگاری و طول عمر لمینت های سرامیکی بیشتر از کامپوزیت است. اگر از لمینت های خود به خوبی مراقبت و نگهداری کنید بیش از ۱۵ سال می توانید از زیبایی آن استفاده کرده و لذت ببرید. اما این طول عمر مفید در بخش کامپوزیت حدود ۵ الی ۷ سال است. در بهترین شرایط در صورتی که مراقبت های کافی و لازم را داشته باشید می توانید ۷ سال از کامپوزیت خود استفاده مفید داشته باشید.

کامپوزیت یا لمینت
کامپوزیت یا لمینت

طول عمر لمینت دندان حدود ۱۵ سال و کامپوزیت ۵ تا ۸ سال است.

تفاوت استحکام و مقاومت کامپوزیت و لمینت

جالب است بدانید میزان استحکام لمینت سرامیکی بالاتر از کامپوزیت دندان است. زیر لمینت طی فرآیندهای بسیار پیچیده و پیشرفته در لابراتوارها ساخته می شود به همین علت در برابر هرگونه ضربه، زرد شدن و شکستگی نسبت به کامپوزیت مقاوم تر هستند. کامپوزیت های دندان در صورتی که در معرض فشار شدیدی قرار بگیرند یا مواد غذایی رنگدانه دار استفاده کنید ممکن است آسیب دیده و احتمال ساییده شدن یا شکستگی بیشتری در آن ها وجود دارد. بهترین نوع کامپوزیت که با تکنولوژی نانو هیبرید یا میکروفیل ساخته می شود دارای استحکام و مقاومت کمتری نسبت به لمینت سرامیکی است.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که این دو روش با یک دیگر دارند میزان هزینه است که برای اجرای آن ها مورد نیاز است. قیمت کامپوزیت دندان تقریبا ۱ چهارم یا ۱ سوم قیمت لمینت دندان است. مواد و متریالی که برای انجام کامپوزیت دندان وجود دارد با قیمت و هزینه کمتری در کمپانی ها ساخته می شود و در بازار عرضه می شود. و البته مدت زمان نصب و مراجعه به مطب پزشک در روش کامپوزیت بسیار کمتر از لمینت دندان است. به همین علت در نهایت میزان هزینه ای که برای کامپوزیت دندان نیاز است بسیار کمتر از میزان هزینه ای است که برای یک واحد لمینت دندان مورد نیاز است.

تفاوت کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که این دو روش برای بیمار فراهم می کنند رفع نواقص ظاهری دندان ها است. در این بخش قصد داریم کاربرد لمینت دندان و کاربرد کامپوزیت دندان را به صورت جداگانه برای شما نام ببریم:

تفاوت کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان

کاربردهای لمینت دندان

 1. با استفاده از این روش می توان کج بودن، بد شکل بودن و بد فرم بودن دندان را از بین برد.
 2. دندان هایی که دچار شکستگی یا ترک خوردگی شده اند را می توان با این روش لمنیت کرد.
 3. دندان هایی که با استفاده از روش بلیچینگ سفید نشده اند می توانند در این روش به خوبی تغییر رنگ را تجربه کنند و البته این دو روش از بلیچینگ بسیار ماندگاری بالاتری دارد.
 4. اگر دندان شما بر اثر ساییدگی از بین رفته باشد می توانید کوتاه شدن آن را با استفاده از این روش جبران نمائید.
 5. اگر دندان های شما از یک دیگر جدا هستند ویا به مرور زمان دچار فاصله شده اند بهتر است با استفاده از روش فاصله ایجاد شده را از بین ببرید.

کاربرد کامپوزیت دندان

 1. اگر دندان شما دچار لب پریدگی یا شکستگی بسیار جزئی شده باشد بهترین پیشنهاد استفاده از روش کامپوزیت دندان است.
 2. برخی افراد بنا به دلیل های مختلفی به مرور زمان دچار فاصله جزئی بین دندان هایشان شده اند که بهتر است برای پر کردن آن از کامپوزیت استفاده نمایند.
 3. اگر دندان بیمار دارای هیچ گونه عیب ظاهری نباشد و فقط قصد زیباتر کردن رنگ دندان را داشته باشند بهتر است روش کامپوزیت دندان را انتخاب کنند.
 4. افرادی که دارای دندان خرگوشی هستند برای زیباسازی دندان هایشان بهتر است از روش کامپوزیت دندان استفاده نمایند.
 5. افرادی که دارای دندان هایی هستند که کمی دچار کجی است بهترین گزینه برای انجام کامپوزیت هستند.

مزایای کامپوزیت دندان

طبیعی است که هر یک از این روش های اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها  دارای مزایای منحصر به فرد خود باشند تا به صورت اختصاصی برای برخی افراد قابل استفاده باشند. در این بخش قصد داریم مزایای کامپوزیت دندان را نام ببریم:

طول درمان کمتر

همان طور که پیش تر بیان کردیم فرآیند کامپوزیت دندان را می توان در یک جلسه حدودا ۲ ساعته به صورت کامل انجام داد اما برای انجام فرآیند لمینت دندان حداقل به دو جلسه زمان نیاز است. زیرا لمینت باید در لابراتواری خارج از مطب ساخته و ارسال شود. بهرحال مدت زمان درمان در کامپوزیت درمان کمتر است. 

هزینه کمتر

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت هزینه کمتر آن نسبت به لمینت دندان است. اگر به دنبال یک درمان زیبایی مقرون به صرفه هستید بهتر است روش کامپوزیت را انتخاب نمائید زیرا هزینه آن تقریبا یک سوم هزینه لمینت دندان است.

مزایای لمینت دندان

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که دندان های شما دارای برجستگی زیادی است باید بدانید گزینه مناسبی برای انجام کامپوزیت نیستید. در این صورت باید از لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده نمائید. به این علت که کامپوزیت دارای ضخامت بیشتری نسبت به لمینت است و اگر دندان شما دارای ضخامت باشد طرح لبخند خوبی نخواهید داشت و دندان های شما خیلی بزرگ می شود. اما لمینت دندان دارای ضخامت بسیار بسیار کمی است که برای این دسته از افراد بسیار مناسب است. لمینت با وجد ضخامت کمی که دارد دارای استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت است.

لمینت زیباتر است یا کامپوزیت

در لمنیت ها برای هر دندان قالب گیری انجام می شود و به صورت سفارشی برای بیمار لمینت ها ساخته می شود اما در کامپوزیت ونیر تمامی زیبایی بستگی به هنر دست دندانپزشک شما دارد. به همین سبب چون لمینت های دندانی در لابراتور ساخته می شوند ، زیبایی بیشتری دارند و مانند کامپوزیت تمام زیبایی به هنر دست دندانپزشک مربوط نمی شود.

عکس لمینت و کامپوزیت دندان
عکس لمینت و کامپوزیت دندان

همچنین موادی که در ساخت لمینت های دندانی استفاده می شوند ، اصولا سرامیکی هستند و از شفافیت زیبایی برخوردار هستند و رنگ طبیعی تری دارند. همچنین به علت تراش دندان ها و قالب گیری ، برای تغییر فرم و سایز دندان ، دندانپزشک در لمینت دندان دست باز تری دارد.

لمینت عوارض کمتری دارد یا کامپوزیت ؟

عوارض یکی از عوامل مهمی است که در انتخاب هر درمان در نظر داشته باشید تا از مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ بدهد و آن را در نظر داشته باشید. لمینت و کامپوزیت اصولا از لحاظ درد دارای عوارض خاصی نمی باشند و درد یا حساسیت دندان در کمتر از چند روز از بین می رود.

بسته به نوع لمینت و دندان های شما ، میزان تراش های متفاوتی بر روی دندان های شما ایجاد می شود و اینکه باید حتما اگر می خواهید بعدا لمینت های دندانی را از روی دندان خود حذف کنید ، این مورد را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. یکی از عوارض مهمی که در برخی لمینت های دندانی وجود دارد ، به علت تراش بالا شما نمی توانید دیگر لمینت های دندان خود را حذف کنید.

اما امروزه به علت پیشرفت لمینت های دندانی ، این درمان نیز به حداقل ضخامت و تراش نزدیک تر می شود و تراش کمتری نیاز دارد اما بهتر است قبل از انجام راجب این موضوع با پزشک مشورت کنید.

از عوارض مهم کامپوزیت دندان می توان به طول عمر کمتر آن ها اشاره کرد که حدودا هر ۸ سال یکبار باید تعویض گردد. همچنین کامپوزیت ها در مقایسه با لمینت دندان مقاومت کمتری دارند و باید دقت بیشتری در نوع تغذیه خود داشته باشید و از جویدن مواد سفت خودداری کنید.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.