09039990755 - 46132385 info@markazimplant.com

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

شماره همراه خود را وارد نمایید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.


همان طور که می دانید در جامعه ما به صورت متداول کامپوزیت ونیر را همان کامپوزیت و لمینت دندان را همان لمینت سرامیکی می دانند. نام کامپوزیت و لمینت برای بیشتر افراد جامعه ما به این صورت جا افتاده است. به هرحال هر دو روش کامپوزیت و لمینت دندان برای رفع زردی و رنگ بد دندان، اصلاح فرم و شکل دندان و اصلاح طرح لبخند به کار برده می شود. شما می توانید در هر دو روش رنگ دندان خود را از سفید یخچالی تا رنگ طبیعی دندان خود تغییر دهید. برای انجام این روش درمانی زیبایی بهتر است فقط دندان هایی که هنگام صحبت کردن و خندیدن شما در معرض دید هستند را انتخاب کنید.

اغلب افراد زمان خندیدن یا حرف زدن فقط 8 الی 10 عدد از دندان هایشان دیده می شود.

عنوانکامپوزیتلمینت
قیمتبه صرفههزینه بیشتر به نسبت طول عمر
طول درمانیک جلسه یک الی دو هفته
طول عمر 5 الی 7 سال15 سال
استحکاممتوسطاستحکام و مقاومت بالا

در انجام فرآیند هر دوی این روش ها ابتدا باید سلامت دندان، روابط دندان های فک بالا و فک پایین و سلامت لثه افراد بررسی شود. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد باید درمان دندان ها را آغاز و در نهایت از لمینت یا کامپوزیت استفاده نمود. اغلب افراد پیش از انجام این دو روش نیاز به انجام لیفت لثه برای یک یا چند دندان خود پیدا می کنند. البته گاهی نیاز است پیش از انجام این روش زیبایی از روش ارتودنسی نیز برای مرتب کردن دندان ها استفاده نمود.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

به هر حال پس از درمان های تکمیلی می توانید یکی از این دو روش را برای زیباتر کردن دندان های خود استفاده نمائید. این دو روش دارای تفاوت های بسیار زیادی با یک دیگر هستند. برخی افراد دارای شرایط کافی برای انجام هر دوی این روش ها نیستند و باید اجبارا یکی از موارد را انتخاب کنند. اما برخی دیگر شرایط انجام هر دو روش را دارند آن گاه با توجه به شرایط مالی باید یکی از این دو روش را برگزینند. با ما همراه باشید تا در این مقاله هر آنچه باید در رابطه با تفاوت بین این دو روش بدانید را برای  شما شرح دهیم.

کامپوزیت یا لمینت

لمینت دندان و کامپوزیت دارای تفاوت هایی کلی و اساسی با یک دیگر هستند که در این بخش قصد داریم به صورت کلی این دو روش را برای شما شرح داده و مقایسه کنیم.

6

مدت طول درمان

مراحل کامپوزیت دندان چگونه است ؟
یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین کامپوزیت و لمینت دندان وجود دارد مدت زمانی است که برای نصب آن ها نیاز است. کامپوزیت برای نصب تنها به یک جلسه زمان نیاز دارد. زیرا نیازی به ساخته شدن در محل دیگری ندارد و در همان لحظه می توان مواد را به صورت ظریف و دقیق بر روی دندان فرم داد.مدت زمانی که برای نصب کامپوزیت مورد نیاز است حدود 1 ساعت می باشد. پس از فرم دهی مواد بر روی دندان باید آن را پولیش کرده تا اصلاح طرح لبخند انجام شود.

برای نصب لمینت دندان باید حدود 2 جلسه الی 3 جلسه زمان گذاشت زیرا در جلسه اول پزشک یک قالب دقیق از دندان شما تهیه می کند و آن را به لابراتوار ارسال میکند. پس از آن که لابراتوار لمینت های پرسلن را به صورت سفارشی برای شما ساخت آن را برای پزشک شما ارسال می کند. و در جلسه دوم شما باید برای نصب لمینت بر روی دندان هایتان به مطب دندان پزشک مراجعه کنید.

طول درمان در کامپوزیت دندان در حدود 1 جلسه چند ساعته است اما در لمینت دو جلسه نیاز است و حدود یک هفته به طول می انجامد تا دندان سفارشی شما توسط لابراتور ساخته شود.

تفاوت در مراحل درمان

کامپوزیت به صورت مستقیم بر روی لایه دندان بیمار قرار می گیرد و با استفاده از آن می توان طول، رنگ و طرح دندان را اصلاح نمود. پزشکان روش کامپوزیت را روشی غیر تهاجمی می نامند زیرا در هنگام نصب و کاشت آن بر خلاف روش لمینت دندان به بافت دندان آسیبی وارد نخواهد شد.

تفاوت کامپوزیت و لمینت
تفاوت کامپوزیت و لمینت

برای نصب لمینت دندان نیاز است مقدار کمی از مینای دندان جهت پیوند بهتر تراشیده شود. که این عملیات در نصب کامپوزیت دندان استفاده نمی شود. در روش کامپوزیت مواد را روی دندان به صورت مستقیم قرار می دهند و سپس باندینگ را انجام می دهند. مینای دندان برای نصب لمینت سرامیکی باید به اندازه ضخامت لمینت تراشیده شود و یک پیوند کاملا مستحکم بین دندان و لمینت ایجاد شود. به همین علت دوام و طول عمر لمینت نسبت به کامپوزیت افزایش میابد. اگر از روش لمینت سرامیکی استفاده می کنید باید بدانید دیگر نمیتوانید از دندان طبیعی خود بدون لمینت استفاده نمائید و این روش روشی برگشت ناپذیر است.

در مراحل درمان کامپوزیت دندان احتیاجی به تراش دندان وجود ندارد اما در لمینت دندان برای قرار دادن لمینت بر روی دندان ها نیاز به تراش کمی بر روی دندان وجود دارد.

طول عمر

با توجه به تفاوت هایی که تا به این بخش از مقاله برای شما شرح دادیم باید بدانید که ماندگاری و طول عمر لمینت های سرامیکی بیشتر از کامپوزیت است. اگر از لمینت های خود به خوبی مراقبت و نگهداری کنید بیش از 15 سال می توانید از زیبایی آن استفاده کرده و لذت ببرید. اما این طول عمر مفید در بخش کامپوزیت حدود 5 الی 7 سال است. در بهترین شرایط در صورتی که مراقبت های کافی و لازم را داشته باشید می توانید 7 سال از کامپوزیت خود استفاده مفید داشته باشید.

کامپوزیت یا لمینت
کامپوزیت یا لمینت

طول عمر لمینت دندان حدود 15 سال و کامپوزیت 5 تا 8 سال است.

تفاوت استحکام و مقاومت کامپوزیت و لمینت

جالب است بدانید میزان استحکام لمینت سرامیکی بالاتر از کامپوزیت دندان است. زیر لمینت طی فرآیندهای بسیار پیچیده و پیشرفته در لابراتوارها ساخته می شود به همین علت در برابر هرگونه ضربه، زرد شدن و شکستگی نسبت به کامپوزیت مقاوم تر هستند. کامپوزیت های دندان در صورتی که در معرض فشار شدیدی قرار بگیرند یا مواد غذایی رنگدانه دار استفاده کنید ممکن است آسیب دیده و احتمال ساییده شدن یا شکستگی بیشتری در آن ها وجود دارد. بهترین نوع کامپوزیت که با تکنولوژی نانو هیبرید یا میکروفیل ساخته می شود دارای استحکام و مقاومت کمتری نسبت به لمینت سرامیکی است.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که این دو روش با یک دیگر دارند میزان هزینه است که برای اجرای آن ها مورد نیاز است. قیمت کامپوزیت دندان تقریبا 1 چهارم یا 1 سوم قیمت لمینت دندان است. مواد و متریالی که برای انجام کامپوزیت دندان وجود دارد با قیمت و هزینه کمتری در کمپانی ها ساخته می شود و در بازار عرضه می شود. و البته مدت زمان نصب و مراجعه به مطب پزشک در روش کامپوزیت بسیار کمتر از لمینت دندان است. به همین علت در نهایت میزان هزینه ای که برای کامپوزیت دندان نیاز است بسیار کمتر از میزان هزینه ای است که برای یک واحد لمینت دندان مورد نیاز است.

تفاوت کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که این دو روش برای بیمار فراهم می کنند رفع نواقص ظاهری دندان ها است. در این بخش قصد داریم کاربرد لمینت دندان و کاربرد کامپوزیت دندان را به صورت جداگانه برای شما نام ببریم:

تفاوت کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان

کاربردهای لمینت دندان

 1. با استفاده از این روش می توان کج بودن، بد شکل بودن و بد فرم بودن دندان را از بین برد.
 2. دندان هایی که دچار شکستگی یا ترک خوردگی شده اند را می توان با این روش لمنیت کرد.
 3. دندان هایی که با استفاده از روش بلیچینگ سفید نشده اند می توانند در این روش به خوبی تغییر رنگ را تجربه کنند و البته این دو روش از بلیچینگ بسیار ماندگاری بالاتری دارد.
 4. اگر دندان شما بر اثر ساییدگی از بین رفته باشد می توانید کوتاه شدن آن را با استفاده از این روش جبران نمائید.
 5. اگر دندان های شما از یک دیگر جدا هستند ویا به مرور زمان دچار فاصله شده اند بهتر است با استفاده از روش فاصله ایجاد شده را از بین ببرید.

کاربرد کامپوزیت دندان

 1. اگر دندان شما دچار لب پریدگی یا شکستگی بسیار جزئی شده باشد بهترین پیشنهاد استفاده از روش کامپوزیت دندان است.
 2. برخی افراد بنا به دلیل های مختلفی به مرور زمان دچار فاصله جزئی بین دندان هایشان شده اند که بهتر است برای پر کردن آن از کامپوزیت استفاده نمایند.
 3. اگر دندان بیمار دارای هیچ گونه عیب ظاهری نباشد و فقط قصد زیباتر کردن رنگ دندان را داشته باشند بهتر است روش کامپوزیت دندان را انتخاب کنند.
 4. افرادی که دارای دندان خرگوشی هستند برای زیباسازی دندان هایشان بهتر است از روش کامپوزیت دندان استفاده نمایند.
 5. افرادی که دارای دندان هایی هستند که کمی دچار کجی است بهترین گزینه برای انجام کامپوزیت هستند.

مزایای کامپوزیت دندان

طبیعی است که هر یک از این روش های اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها  دارای مزایای منحصر به فرد خود باشند تا به صورت اختصاصی برای برخی افراد قابل استفاده باشند. در این بخش قصد داریم مزایای کامپوزیت دندان را نام ببریم:

طول درمان کمتر

همان طور که پیش تر بیان کردیم فرآیند کامپوزیت دندان را می توان در یک جلسه حدودا 2 ساعته به صورت کامل انجام داد اما برای انجام فرآیند لمینت دندان حداقل به دو جلسه زمان نیاز است. زیرا لمینت باید در لابراتواری خارج از مطب ساخته و ارسال شود. بهرحال مدت زمان درمان در کامپوزیت درمان کمتر است. 

هزینه کمتر

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت هزینه کمتر آن نسبت به لمینت دندان است. اگر به دنبال یک درمان زیبایی مقرون به صرفه هستید بهتر است روش کامپوزیت را انتخاب نمائید زیرا هزینه آن تقریبا یک سوم هزینه لمینت دندان است.

مزایای لمینت دندان

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که دندان های شما دارای برجستگی زیادی است باید بدانید گزینه مناسبی برای انجام کامپوزیت نیستید. در این صورت باید از لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده نمائید. به این علت که کامپوزیت دارای ضخامت بیشتری نسبت به لمینت است و اگر دندان شما دارای ضخامت باشد طرح لبخند خوبی نخواهید داشت و دندان های شما خیلی بزرگ می شود. اما لمینت دندان دارای ضخامت بسیار بسیار کمی است که برای این دسته از افراد بسیار مناسب است. لمینت با وجد ضخامت کمی که دارد دارای استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت است.

برچسب ها

  نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .

  WhatsApp مشاوره با پزشک