مراحل لمینت دندان

از آنجایی که در حال مطالعه این مقاله هستید یعنی به دنبال کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص لمینت دندان می باشید. شاید کم و بیش توانسته‎اید دیده کلی در خصوص این روش ها بدست آورید اما احتمالاً در مورد جزئیات و مراحل لمینت دندان اطلاعات دقیقی ندارید و می خواهید بدانید لمینت دندان چگونه انجام می شود ؟

مراحل لمینت دندان
مراحل لمینت دندان

چنانچه دارای دندان هایی لب پر شده، بدرنگ، پوسیده، شکسته و یا فاصله دار هستید ، لمینت دندان می تواند اختلالات دندانی شما را برطرف کند. لمینت دندان مانند کاوری محکم و یک دست دندان ها را پوشش میدهد و می تواند لبخندی جذاب و گیرا را برای شما به ارمغان آورد.

از آنجایی که لمینت روشی بدون بازگشت محسوب می شود لذا درست انجام دادن مراحل آن می تواند نتایجی همیشگی به همراه داشته باشد. یکی از کلیدی‌ ترین مراحل این پروسه چگونگی قالب گیری دندان های بیمار است. به منظور فیکس نمودن واحدها نیاز است تا مینای دندان به شکل حرفه ای توسط پزشک تراشیده شود.

ناگفته نماند که عوامل متعددی در حجم و شدت تراش دندان موثر هستند که در مقاله “آیا برای لمینت دندان را میتراشند” به طور کامل به آن پرداخته ایم. اگر دندان هایتان به طور کامل رشد کرده‌ و بالای ۱۸ سال سن دارید میتوانید از این روش به عنوان راهکاری برای اصلاح ظاهری دندان های خود بهره بگیرید.

ملزومات کلیدی پیش از نصب لمینت دندان

مراحل لمینت دندان فقط مختص به خود درمان آن نمی شود و در صورتی که دندان های شما نیاز به ترمیم، عصب کشی و …… دارد ، باید قبل از انجام لمینت دندان این موارد انجام شود.

باید این را بدانید که انواع لمینت دندان تنها به عنوان راهکاری برای رفع ایرادات ظاهری دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارتی چنانچه اختلال دندان ها حاد باشد باید از راهکارهای دیگری برای رفع مشکل کمک بگیرید. مثلا گاهی دندان ها فاصله بیش از اندازه دارند و یا دارای روی هم رفتگی های شدید هستند. در چنین مواردی ارتودنسی گزینه مناسب تری خواهد بود.

ملزومات کلیدی پیش از نصب لمینت دندان
ملزومات کلیدی پیش از نصب لمینت دندان

چنانچه دارای به هم ریختگی شدید دندانی باشید باید در گام نخست فرم دندان ها اصلاح شوند. دقت داشته باشید که این مرحله بسیار مهم است و بایستی پیش از نصب کاور حتما آن را انجام دهید. هر چه این موضوع به تاخیر انداخته شود ممکن است چالش‌ های بیشتری را به دنبال داشته باشد.

مهم است تا پیش از اقدام برای اجرای لمینت دندان از سلامت لثه های بیمار مطمئن شویم. بررسی این موضوع این اطمینان را به ما میدهد که بافت لثه و دهان عفونی نشده است. این مورد می تواند در نتیجه نهایی بسیار تاثیر گذار باشد.

بایستی پیش از شروع عملیات کاشت از حفره دهانی به طور دقیق و کامل عکسبرداری صورت گیرد تا تمامی جزئیات دهان و دندان بیمار بررسی شود و برخی افراد دارای لثه های بلندی می باشند. این موضوع سبب می شود تا ارتفاع دندان های آنها کمتر از سایرین شود. چنانچه امکان برش لثه و افزایش ارتفاع دندان وجود داشته باشد پزشک این کار را انجام میدهد.

مراحل نصب لمینت دندان چیست ؟

برای اجرای لمینت دندان نیز مانند کلیه روش های دیگر نیاز است تا مراحل گام به گام و با دقت انجام گیرند. بسیار مهم است که برای انجام این کار به نزد یک پزشک حاذق و با تجربه بروید. تمامی مراحلی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم در دو یا سه جلسه به اتمام می رسند.

۱- انجام معاینات اولیه

اولین گام در نصب لمینت این است که دندان ها به طور ظاهری توسط پزشک معاینه و ارزیابی شوند. بدین منظور دکتر با کمک اشعه ایکس سلامت دندان ها، وضعیت لثه، جرم و پلاک های دندانی را چک می کند. بعد از این مرحله پزشک می ‌تواند به طور تخصصی در مورد وضعیت دندان ‌ها نظر دهد. در نهایت به شما خواهد گفت که چه تعداد از دندان هایتان نیازمند نصب روکش هستند.

۲- تمیز نمودن دندان ها

پس از آنکه معاینات اولیه توسط متخصص انجام گرفت مواردی چون هزینه، تعداد دندان های نیازمند لمینت و جزئیات توضیح داده می شود. چنانچه تاییدیه از سوی بیمار داده شد به سراغ مرحله دوم یعنی پاکسازی و آماده نمودن دندان ها خواهیم رفت. در این گام پلاک ها، جرم ها و پوسیدگی های دندانی به طور کامل زدوده می شوند.

۳- آماده نمودن دندان ها

گام بعدی آماده کردن دندان ها برای پذیرش واحد های لمینت است. منظور از آماده نمودن، تراش سطحی مینای دندان است. انجام اصولی این مرحله راندمان نهایی را تعیین می کند. برای آنکه کاور ها بتوانند به طور محکم با دندان ها پیوند برقرار کنند انجام این مرحله الزامی است.

در صورتی که این کار به درستی انجام نگیرد پس از جایگیری روکش ها،  فک حالتی بیرون زده پیدا می کند. از طرفی ممکن است به علت محکم نشدن، روکش ها پس از مدتی شل شده و یا بیفتند.

برای انجام این مرحله متخصص با کمک دریل ظریف و ویژه ‌ای روی سطح دندان را خراش می دهد. البته شدت و حجم تراش های داده شده در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی چیزی حدود نیم تا یک و نیم میلی متر(بسته به نوع روکش) سطح دندان ها تراشیده می شوند.

تراش دندان در مراحل لمینت
تراش دندان در مراحل لمینت

لازم به ذکر است که پروسه تراشیدن دندان ها به هیچ وجه دردناک نیست. در صورت نیاز می توان همان درد جزئی را نیز با کمک بی حس کننده های موضعی مهار نمود. افرادی که دارای پوسیدگی های نسبتاً شدید هستند نیازمند بیشترین تراش دندانی می باشند.

پیش از نصب لمینت ها باید مطمئن شویم که دندان ها در سالم ترین وضعیت ممکن هستند. چرا که پس از نصب روکش پوسیدگی ها گسترش می یابند. این موضوع می ‌تواند تبعات زیادی مثل از دست دادن دندان های اصلی و عفونت لثه را به دنبال داشته باشد. چنانچه دندان دچار آسیب و یا لب پریدگی شده باشد نیز لازم است اصلاحات مورد نیاز انجام گیرد و سپس لمینت نصب گردد.

۴- گزینش رنگ لمینت

در این مرحله باید به سراغ انتخاب رنگ دلخواه در واحدهای لمینت برویم. این کار توسط بیمار و با همراهی دکتر انجام می گیرد. کاملاً طبیعی است که همگی تمایل داریم تا دندان هایی سفید و درخشان داشته باشیم اما این امر در تمامی موارد ممکن نیست.

توصیه می کنیم تا رنگ کاور ها را بر طبق رنگ پوست، رنگ دندان های اصلی، رنگ مو، رنگ چشم و …   برگزینید. با چنین انتخابی روکش ها جلوه ‌ای طبیعی و چشم نواز پیدا می کنند. در حقیقت با این کار می ‌توانید تا سالها از حضور Laminate خود لذت ببرید؛ بدون آنکه رنگ غیر طبیعی آن شما را آزار دهد.

برخی بیماران دوست ندارند که رنگی مشابه رنگ دندان های فعلی خود استفاده کنند. آنها بر این باورند که با این کار دندان هایشان مثل دندان مصنوعی خواهد شد.

توصیه ما این است که از رنگ های سفید یخچالی پرهیز کنید و رنگ های دقیقاً مشابه دندان های خود را نیز انتخاب نکنید. بهترین انتخاب دو یا سه درجه روشن تر از تم رنگی دندان های اصلی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رنگ لمینت دندان می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

انتخاب رنگ لمینت دندان

۵- قالب گیری

پس از انجام تمامی مراحل پیشین حال نوبت به قالب گیری دندان ها می رسد. انجام صحیح این گام به جهت ساخت روکش هایی بی نقص و هماهنگ واجب است. هرچه اندازه گیری ها دقیق تر باشد کاورهای تولیدی بیشتر با دندان های متقاضی مچ خواهند شد. در حد فاصل بین آماده سازی دندان تا نصب روکش ها می توان از روکش های موقت کمک گرفت.

۶- طراحی واحد های لمینت

پس از تکمیل قالب گیری، نمونه ها به لابراتوار ارسال می گردند. در نهایت روکش ‌ها دیزاین و تولید خواهند شد. همانطور که انتظار می رود روکش های تولید شده تنها مخصوص همان بیمار هستند. ممکن است پروسه قالب گیری و تولید واحدها چیزی حدود دو هفته زمان ببرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدت زمان هر جلسه لمینت ، تعداد جلسات و مدت زمان کلی لمینت دندان می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

لمینت دندان چقدر طول می کشد؟

۷- نصب روکش ها

هنگامی که لمینت دندان تولید شد می توانیم به سراغ نصب آن بر روی دندان ها برویم. تخصص و مهارت دندانپزشک در این مرحله بسیار مهم است. بایستی واحد ها بدون هیچ گونه فاصله‌ ای از لثه نصب گردند. همچنین به هیچ وجه نباید درزی بین روکش ها وجود داشته باشد. چرا که در این وضعیت نه تنها جلوه پایانی لمینت افت خواهد کرد بلکه موجب نفوذ مواد غذایی و پوسیدگی دندان ها نیز خواهد شد.

۸- چکاپ پایانی

پس از آنکه روکش ها به درستی نصب شدند متخصص به شما پیشنهاد می دهد تا بعد از مدت زمانی کوتاه مجدداً به نزد او بروید. در این مدت از دندان هایتان برای جویدن غذاها و خوراکی ها استفاده می کنید پس متوجه می شوید که آیا با آنها احساس راحتی دارید یا خیر.

جزئیات چگونگی نصب و فیکس نمودن لمینت دندان

همانطور که در قسمت های قبل به آن اشاره کردیم نصب اصولی روکش دندان از لحاظ ظاهری و عملکردی بسیار مهم است. نصب واحد ها شامل موارد زیر می شود:

  • در گام نخست بایستی با کمک محلول هیدروفلوریک اسید روکش ها را برای اتصال آماده نمود. این اسید به جهت برقراری باند های رزینی استفاده می شود.
  • توسط فسفریک اسید ۳۷ درصد بخش مینای دندان تراشیده شده و به فرم H در آورده می شود. این اسید طعمی ترش داشته و به منظور پر نمودن دندان ها نیز از آن بهره گرفته می شود.
  • سپس به سراغ برقراری ارتباط بین واحد و دندان های اصلی می رویم. با کمک چسب مخصوص (ترکیب رزینی) اتصال برقرار می گردد.
  • در پایان از لایت کیور کمک گرفته می شود. انجام این مرحله به منظور اطمینان از محکم شدن اتصال کاور با  دندان بیمار الزامی است.

سخن پایانی در مبحث مراحل لمینت دندان

چنانچه متقاضی نصب لمینت دندان هستید پیش از تصمیم گیری و اقدام نیاز است تا با یک متخصص مطمئن مشورت کنید. اصلی ترین وظیفه شما به عنوان یک بیمار انتخاب بهترین متخصص است. در این صورت دیگر در مورد عوارض و ریسک های احتمالی نگرانی نخواهید داشت و می‎توانید با خیالی آسوده دندانهای خود را به پزشک بسپارید. در نهایت نیز از نتیجه کار رضایت کامل خواهید داشت و در کنار رعایت نکات بهداشتی روکش ها تا سال ها عمر می کنند.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

    دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.