نشانه ها و جلوگیری از عفونت ایمپلنت دندان + درمان خانگی

نام ایمپلنت دندان را شاید شنیده باشید زیرا بهترین درمان برای بی دندانی است اما این درمان نیز دارای عوارض مخصوص به خود می باشد که یکی از مهم ترین و شایع ترین آنها عفونت ایمپلنت است. ما در این مقاله قصد داریم عفونت ایمپلنت را مورد بررسی قرار دهیم تا شما دچار آن نشوید.

عفونت ایمپلنت دندان
عفونت ایمپلنت دندان

باید گفت درمان ایمپلنت دندان دارای درصد موفقیت بسیار بالایی می باشد. اما این به معنی بدون عوارض بودن این درمان نیست. در کل می توان گفت عوارض ایمپلنت به دو دسته کوتاه مدت یا بلند مدت تقسیم می شوند که عفونت ایمپلنت یکی از آنها است.

عفونت ایمپلنت چیست ؟

همانطور که گفته شد یکی از عوارضی که در ایمپلنت دندان وجود دارد عفونت می باشد که به صورت معمول در دسته عوارض طولانی مدت قرار می گیرد یعنی شما بلافاصله بعد از انجام ایمپلنت دندان دچار آن نمی شوید.

عفونت در ناحیه ایمپلنت دندان نوعی بیماری می باشد که مربوط به لثه است و در نهایت منجر به تحلیل استخوان فک شما می شود. توجه داشته باشید که این عارضه همیشه منجر به شکست درمان نمی شود و دلایل مختلفی دارد.

عفونت پیچ ایمپلنت چیست؟

در درمان ایمپلنت محصولی به نام پایه ایمپلنت وجود دارد که در درون استخوان فک قرار می گیرد و به آن پایه ایمپلنت می گویند. برخی از افراد به این محصول پیچ ایمپلنت می گویند و به طور کلی منظور از عفونت پیچ ایمپلنت همان عفونت ایمپلنت می باشد.

علت عفونت ایمپلنت

همانطور که در بالا نیز گفته شد عفونت ایمپلنت علت های متفاوتی دارد که شما می توانید با دانستن آنها تا حد زیادی مانع از بروز این عارضه شوید. زیرا در برخی از موارد عفونت ایمپلنت به دلیل عادت ها یا رفتار های روزمره ما می باشد که می توانیم آنها را کنترل نمائیم.

علت عفونت ایمپلنت
علت عفونت ایمپلنت

تاثیر دخانیات بر عفونت ایمپلنت

یکی از عادت هایی که باعث عفونت ایمپلنت می شود استفاده از دخانیات است. دخانیات باعث می شود تا محیط دهان شما اسید شود و این مورد شرایط مناسبی را برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. تمام فرایندی که گفته شد باعث می شود تا احتمال بروز عفونت ایمپلنت در افرادی که از دخانیات استفاده می کنند بسیار بیشتر باشد.

ارتباط عادت های روزمره با عفونت ایمپلنت

همه ما دارای برخی از عادت های روزمره هستیم که به آنها دقت نمی کنیم. عادت هایی که باعث می شوند به ایمپلنت دندان ما فشار بیش از حدی وارد شود می توانند باعث ایجاد عفونت ایمپلنت باشند. برای مثال می توان گفت: عادت هایی مثل دندان قروچه یا جویدن انتهای مداد برای این درمان مضر هستند.

آلرژی و عفونت ایمپلنت

یکی از مواردی که می تواند باعث ایجاد عفونت ایمپلنت شود آلرژی به پایه ایمپلنت می باشد. برخی از افراد دارای آلرژی به فلز هستند که جنس پایه های ایمپلنت نیز از تیتانیوم است که این مورد باعث ایجاد عفونت ایمپلنت می شود.

به یاد داشته باشد که این آلرژی بسیار نادر است و اگر دارای آن هستید و می خواهید از این درمان استفاده نمائید نگران نباشید زیرا می توانید از ایمپلنت زیرکونیا استفاده نمائید که جنس آنها از سرامیک  می باشد و باعث ایجاد آلرژی نخواهد شد.

تاثیر بهداشت دهان بر عفونت ایمپلنت

هر درمان دارای مراقبت های مخصوص به خود می باشد که یکی از مهم ترین مراقبت های ایمپلنت دندان رعایت بهداشت دهان و دندان ها می باشد. اگر شما این مراقبت را به خوبی رعایت نکنید احتمال دچار شدن به عفونت ایمپلنت را افزایش می دهد.

ارتباط پزشک با عفونت پیچ ایمپلنت

یکی از موارد که بر تمام مراحل ایمپلنت دندان تاثیر گذار است انتخاب پزشک متخصص می باشد زیرا این درمان تخصصی است و روند آن باید با دقت بالایی صورت بگیرد.

برای مثال می توان گفت اگر پیچ ایمپلنت ها توسط پزشک به صورت دقیق در استخوان شما قرار نگیرد نیرو حاصل از جویدن به صورت یکسان توزیع نمی شود که این مورد یکی از علت های عفونت ایمپلنت است.

سابقه بیماری پریودنتیت

بیماری پریودنتیت به زبان ساده التهاب شدید در لثه است که به علت تکثیر باکتری ها به وجود می آید و باعث تخریب بافت نرم اطراف دندان و ایمپلنت می شود. باید گفت این بیماری قبل از ایمپلنت دندان باید به صورت کامل درمان شود اما بیماری های لثه ی می توانند بعد گذشت مدتی بازگردند.

باید گفت این بیماری می تواند باعث از دست رفتن استخوان ها شود و شما را دچار عفونت ایمپلنت نماید.

بیماری های زمینه ای

برخی افراد دارای بیماری های زمینه ی می باشند که این بیماری ها می توانند بر ایمپلنت دندان تاثیر بگذارند. بیماری هایی مانند دیابت، نقص سیستم دفاعی بدن و ناهمواری دندانی می توانند باعث بروز عفونت ایمپلنت شوند.

البته اگر شما دچار این بیماری ها هستید نگران نباشید زیرا بروز عفونت ایمپلنت به این دلایل بسیار نادر است. شما می توانید این بیماری ها را با پزشک متخصص درمیان بگذارید تا معاینات دقیق بر روی شما انجام شود و بتوانید از این درمان برخوردار شوید.

شایع ترین دلیل عفونت ایمپلنت

دربالا به صورت کامل دلایل عفونت ایمپلنت را برای شما شرح دادیم اما باید گفت همه آنها بسیار شایع نیستند و در موارد خاصی اتفاق می افتند. از شایع ترین دلایل عفونت ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از دخانیات
 • عدم رعیات بهداشت دهان و دندان
 • بیماری های لثه ی یا همان پریودنتال

جلوگیری از عفونت ایمپلنت

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد دانستن دلایل عفونت ایمپلنت می تواند به شما کمک کند تا از آن جلوگیری نمائید. شما می توانید با انتخاب پزشک متخصص در کنار ترک کردن دخانیات و از طرفی نیز با رعایت بهداشت دهان تا حد زیادی از عفونت پیچ ایمپلنت جلوگیری نمائید.

علائم عفونت ایمپلنت

راه های جلوگیری از عفونت پیچ ایمپلنت برای شما شرح داده شد اما اگر دچار عفونت ایمپلنت شویم چگونه باید متوجه آن شد. باید گفت شما باید علائم این عارضه را بدانید تا در صورت دچار شدن به آن متوجه شوید پس این قسمت دارای اهمیت زیادی است. علائم عفونت ایمپلنت به شرح زیر می باشد:

 • تب و لرز
 • تغییر رنگ لثه
 • ضربان در گوش
 • شل شدن ایمپلنت
 • خونریزی از ایمپلنت
 • تور در اطراف ایمپلنت
 • وجود دردی که با مسکن آرام نمی شود.

اگر شما دچار علائم بالا شدید به پزشک خود مراجعه نمائید تا معاینات شما را به صورت دقیق شروع کند. البته لازم به ذکر است که معمولا عفونت پیچ ایمپلنت همراه با درد نیست و در مواردی بسیار نادر این اتفاق رخ می دهد.

دانستن علائم به شما کمک می کند تا هرچه سریعتر به پزشک معالج مراجعه نمائید. زیرا مراجعه به موقع می تواند به درمان عفونت ایمپلنت کمک بسیار زیادی کند و شانس عدم موفقیت درمان را بر اثر عفونت ایمپلنت کاهش دهد.

سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

در بالا گفته شد که تغییر رنگ لثه می تواند یکی از علائم عفونت ایمپلنت باشد. اما جالب است که بدانید لثه شما تا چند روز بعد از جراحی ایمپلنت می تواند سفید باشد که این موضوع به علت استفاده از نخ بخیه در درمان ایمپلنت است.

نخ بخیه به لثه های شما فشار وارد می کند و باعث سفید شدن آنها می شود. البته نسبت به وسعت جراحی و استفاده از نخ بخیه، مدت زمان سفید بودن لثه های شما متغیر می باشد. اگر این موضوع زمان به نسبت زیادی طول کشید حتما به پزشک خود مراجعه نمائید.

سفید شدن روی بخیه ایمپلنت

در برخی از موارد پزشک معالج در جراحی ایمپلنت لایه بسیار نازکی را که ممبرین نام دارد بر روی پایه ایمپلنت قرار می دهد. معمولا از ممبرین در افرادی استفاده می شود که پیوند استخوان انجام داده اند. می توان گفت وظیفه ممبرین جلوگیری از خروج پودر استخوان از محل جراحی است.

ممبرین ها دارای رنگ سفید می باشند از طرفی نیز در برخی از موارد ممکن است مقدار بسیار کمی از پودر استخوان بر روی نخ بخیه باقی بماند. این موارد باعث می شود تا بیماران فرض کنند که دچار عفونت بخیه ایمپلنت شده اند.

درمان عفونت ایمپلنت

برای درمان عفونت ایمپلنت دندان راه های مختلفی وجود دارد که بر اساس میزان عفونت پزشک معالج، انتخاب می کند که از کدام راه برای درمان استفاده نماید. در نظر داشته باشید که یکی از مهم ترین موارد در درمان عفونت ایمپلنت مراجعه به موقع به پزشک می باشد که در این صورت احتمال شکست درمان شما به علت عفونت پیچ ایمپلنت به شدت کاهش میابد.

درمان عفونت ایمپلنت
درمان عفونت ایمپلنت

اولین مرحله از درمان عفونت ایمپلنت

می توان گفت اولین مرحله در درمان عفونت ایمپلنت در تمام انواع آن یکسان است. شما برای شروع درمان باید عکس اشعه ایکس را تهیه نمائید تا مشخص شود تحلیل استخوان وجود دارد یا خیر و میزان عفونت به چه مقدار می باشد. سپس پزشک معالج با استفاده از درمان های متفاوتی که برخی از آنها را بررسی می کنیم شروع به درمان می کند.

درمان عفونت به وسیله تمیز کردن

این روش درمانی ارتباط مستقیمی با عفونت و عمق آن دارد. می توان گفت این روش درمانی به دو قسمت تقسیم می شود  اگر عمق عفونت ایمپلنت شما کمتر از ۴ یا ۵ میلی متر باشد از یک روش و در صورت بیشتر بودن عمق از روش دیگری استفاده می شود که آنها را در ادامه بررسی می کنیم.

درمان عفونت ایمپلنت در عمق mm4 و کمتر

در این شرایط که عفونت ایمپلنت عمق زیادی ندارد پزشک متخصص با استفاده از دستگاه های اولتراسونیک یا کوتر اقدام به تمیز کردن عفونت های ایمپلنت می کند. در این روش با استفاده از امواج با فرنکاس بالا عفونت را از اطراف ایمپلنت خارج می کنند.

درمان عفونت ایمپلنت با عمق بیشتر از ۴mm

زمانی که عمق عفونت های شما از ۴mm بیشتر باشد پزشک معالج در این روش با استفاده از وسایل مختلف همانند وسایل جرمگیری نازک اقدام به خارج کردن عفونت های ایمپلنت می کند. البته در این روش باید توجه شود که به بدنه ایمپلنت نباید آسیبی وارد شود.

درمان عفونت ایمپلنت با جراحی

یکی از روش هایی که برای درمان عفونت پیچ ایمپلنت ارائه می شود و پزشکان از آن استفاده می کنند جراحی است. در این روش لثه ها بریده و به سمت عقب داده می شوند تا پزشک به محل عفونت دسترسی پیدا کند. پس از دسترسی پزشک به محل عفونت آن را خارج و ضد عفونی می کند.

از این روش درمانی باید در محلی استفاده شود که ایمپلنت از نظر ظاهری اهمیت خاصی نداشته باشد و به زیبایی صورت شما آسیبی وارد نکند. از طرفی باید گفت این روش درمانی دارای عوارض مخصوص به خود است و باید به عنوان آخرین راه مورد استفاده قرار گیرد.

آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت

همانطور که شما می دانید آنتی بیوتیک نوعی دارو برای مقابله با عفونت است که برای عفونت ایمپلنت نیز توسط پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. البته در نظر داشته باشید که میزان مصرف آنتی بیوتیک و نوع مصرف آن بستگی به میزان عفونت شما دارد و باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره داروهای مناسب ایمپلنت دندان می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

بعد از ایمپلنت چه دارویی بخوریم ؟

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت

همانطور که در بالا نیز گفته شد آنتی بیوتیک نوعی دارو است که باید نسبت به شرایط شما تجویز شود و انواع متفاوتی را دارا است. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم تا برای پیدا کردن بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت به پزشک متخصص مراجعه نمائید تا نسبت به شرایط شما بهترین آنتی بیوتیک را تجویز کند.

از طرفی نیز دقت نمائید که استفاده سر خود از آنتی بیوتیک ها می تواند نتیجه عکس داشته باشد به همین دلیل بدون مشورت با پزشک از این دارو استفاده نکنید.

خارج کردن ایمپلنت

در برخی از موارد که عفونت ایمپلنت باعث از بین رفتن استخوان می شود پزشک معالج تصمیم می گیرد که پایه ایمپلنت را از استخوان فک خارج نماید که این کار با ابزار های مخصوصی انجام می شود و یکی از درمان های عفونت ایمپلنت به حساب می آید.

فیلم درمان عفونت ایمپلنت

در این فیلم به وسیله یک درمان کوچک عفونت اطراف ایمپلنت درمان می شود.

فیلم درمان عفونت ایمپلنت

درمان خانگی عفونت ایمپلنت

به یاد داشته باشید که عفونت ایمپلنت هرگز با بی محلی و به صورت خود به خود از بین نخواهد رفت و نیازمند درمان می باشد. شما می توانید با انجام برخی از موارد ساده در خانه به تسکین و یا جلوگیری از گسترش عفونت به صورت موقت بپردازید.

دقت نمائید که این موارد فقط تاثیر موقت دارند و تا حدی عملکرد آنها به صورت کمکی است و درمان محسوب نخواهند شد پس بهتر است در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه نمائید تا روند درمان آغاز شود. این موارد به شرح زیر می باشند:

 • استفاده از آب نمک
 • استفاده از ویتامین C
 • رعایت بهداشت دهان
 • عدم مصرف دخانیات

عوارض بی محلی به عفونت ایمپلنت

در نظر داشته باشید که عفونت پیچ ایمپلنت یکی از خطرناک ترین عوارض این درمان می باشد که می تواند باعث  از بین رفتن استخوان های شما شود و در انتها این درمان را با شکست مواجه کند پس در نظر داشته باشید اگر دچار علائم عفونت پیچ ایمپلنت شدید به سرعت به پزشک مراجعه نمائید.

با این ۳ نکته از عفونت ایمپلنت رها شو!!!

باید گفت ایمپلنت دندان روشی درمانی می باشد که درصد موفقیت آن بسیار بالایی است. در نظر داشته باشید که شما می توانید با رعایت ۳ نکته درصد ابتلا به عفونت ایمپلنت را بسیار کاهش دهید و از درمانی با کیفیتی بهرمند شوید. این سه نکته طلایی به شرح زیر می باشد:

 • توجه به انتخاب پزشک
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • عدم استفاده از دخانیات و الکل

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.