عمر ایمپلنت دندان | آیا ایمپلنت ها دائمی هستند ؟

آیا کاشت دندان برای همیشه دوام می آورد؟ آیا آنها دائمی هستند؟ اگر این سؤالاتی هستند که در ذهن شما وجود دارد ، لازم به ذکر است که در صورت مراقبت ناصحیح دوامی زیاد و دائمی ندارد و ایمپلنت همانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد.

طول عمر ایمپلنت دندان

با مراقبت و نگهداری مناسب ، طول ایمپلنت دندان می تواند بیش از ۲۵ سال به طول انجامد و گاهی تا مادام العمر دوام بیاورد. برای کسب آمار دقیق تر و نحوه افزایش طول عمر ایمپلنت ، ادامه مقاله را دست ندهید.

کاشت دندان در واقع به گونه ای طراحی شده است که گزینه جایگزینی دندان دائمی است. کاشت های دندانی می توانند از ساختار دندان پشتیبانی کنند و در برابر جویدن یا گاز گرفتن بدون مقاومت در برابر تحمل مقاومت می کنند زیرا به طور محکم به استخوان فک وصل شده اند.

طول عمر ایمپلنت چند سال است؟

شاید شنیده باشید که عمر ایمپلنت دندان می تواند حدود ۲۵ سال یا بیشتر طول بکشد. این درست است تا زمانی که شما از آنها مراقبت کافی داشته باشید.

طبق آمارها طول عمر ایمپلنت ها وابسته در نوع فک با یکدیگر تفاوت دارند . به دلیل اینکه ایمپلنت های فک بالا باید فشار های بیشتری را تحمل کنند . ایمپلنت هایی که در درون فک های بالا کاشت شده اند پس از گذشت ۱۲ سال دارای ۸۴% درصد سلامت بوده اند در حالی در فک پایین بعد از گذشت ۱۲ سال ، ۹۳% درصد میزان سلامت داشته اند .

اگر می خواهید ایمپلنت دندانی های شما دارای طول عمر بالاتری باشند ، باید نحوه مراقبت و نگهداری از آن ها را بدانید تا بتوانید طول عمر آن ها را زیاد کنید . برای اطلاعات بیشتر می توانید از مقاله های زیر دیدن کنید .

ایا ایمپلنت مادام العمر است

برای درک کامل این سؤال که “آیا کاشت دندان تا ابد دوام می آورد” ، درک اجزای یک کاشت دندان مهم است. در اینجا سه ​​مؤلفه اساسی یک کاشت دندان مقرون به صرفه آورده شده است:

فیکسچر ایمپلنت – این قسمت مانند ریشه دندان است. این فیکسچر ها که معمولاً از تیتانیوم ساخته شده اند، که به صورت جراحی در استخوان فک بیمار قرار می گیرد. به طور خلاصه ، کاشت به عنوان ریشه پروتز عمل می کند – تاج یا پل.

آیا ایمپلنت دائمی است ؟
آیا ایمپلنت مادام العمر است ؟

اباتمنت روی فیکسچر پیچ می شود. در بالای لثه باقی می ماند و پروتز را در جای خود نگه می دارد.

تاج – این بخشی است که مانند دندان طبیعی به نظر می رسد. تاج اکثراً از جنس سرامیک است و برای تقلید از دندان طبیعی به اباتمنت متصل می شود.

به طور کلی ، قسمتهای در معرض کاشت دندان مقرون به صرفه – اباتمنت و تاج – نسبت به خود کاشت حساس به خراب شدن و آسیب دیدن هستند. یعنی ، طول عمر پایه ایمپلنت تیتانیوم ممکن است یک عمر طول بکشد در حالی که تاج ممکن است با توجه به مراقبت و نگهداری از آن ، حدود ۱۵ تا ۲۵ سال دوام بیاورد.

آیا عمر مفید ایمپلنت دندان برای تمام بیماران یکسان می باشد؟

بهتر است بدانید کاشت ایمپلنت دندان در بافت لثه ها و فک صورت می گیرد. بعضی از افرادی که سیگار استعمال می کنند و به بیماری دیابت مبتلا هستند ممکن است انتخاب مناسبی برای جراحی ایمپلنت نباشند. عمر مفید ایمپلنت دندان در این افراد کمتر از اشخاص سالم می باشد. لازم به ذکر است دندانپزشک قبل از اقدام به کاشت دندان، لثه ها و استخوان فک شما را معاینه کند. دندانپزشک می تواند به راحتی تشخیص دهد که آیا گزینه مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر؟

آیا پیوند استخوان در بالا رفتن عمر ایمپلنت دندان تاثیر دارد؟

ده درصد از کسانی که ایمپلنت دندان انجام می دهند برای بالا رفتن تراکم و استحکام استخوان به پیوند استخوان احتیاج دارند. معمولا از بین رفتن تراکم استخوان به علت تصادف یا عفونت ایجاد می شود. پیوند استخوان شیوه خوبی برای ترمیم استخوان فک می باشد.

افزایش طول عمر ایمپلنت  

میزان طول عمر ایمپلنت دندان یکی از مسائل بسیار مهم است که به نگهداری و مراقبت خود شخص بستگی دارد. ایمپلنت، کاشت یک دندان مصنوعی با استحکام بسیار بالا در داخل فک می باشد. جنس ایمپلنت از تیتانیوم است و بیشتر از بیست سال عمر خواهد کرد. عوامل متعددی می تواند بر عمر ایمپلنت تاثیر بگذارند. مهم ترین عوامل به شرح زیر می باشد:

افزایش طول عمر ایمپلنت
افزایش طول عمر ایمپلنت
 • هر چه سن پایین تر باشد میزان سلامت استخوان فک بیشتر می شود و درصد موفقیت آن بالاتر می رود.
 • شرایط زندگی شخص بر عمر ایمپلنت تاثیر زیادی دارد.
 • رژیم غذایی مناسب می تواند طول عمر ایمپلنت دندان را افزایش دهد.
 • عدم وجود بیماری های دهان و عفونت ارتباط مستقیمی با عمر ایمپلنت دارد.
 • وضعیت سلامت عمومی فرد در عمر ایمپلنت تاثیر زیادی می گذارد.
 • وضعیت روحی و روانی شخص نیز در عمر ایمپلنت دندان تاثیر می گذارد.
 • اگر لثه و استخوان فک سالم باشند عمر ایمپلنت بیشتر می شود.

پس ازکاشت ایمپلنت دندان بیمار نباید به هیچ عنوان تا یک ماه پس از عمل جراحی غذا را از سمت ایمپلنت شده نوش جان کند. مصرف مواد غذایی سخت مثل آجیل باعث می شود طول عمر ایمپلنت کم شود. توجه داشته باشید باید ایمپلنت را تمیز نگه دارید. دندان ایمپلنت شده را مانند دندان های دیگر با مسواک و دهان شویه شست و شو دهید. پس از آن باید از ایمپلنت به خوبی مراقبت نمایید.

پس از کاشت ایمپلنت دندان باید توسط دندانپزشک هر شش ماه یک بار ویزیت شوید و معاینه از دندان ها انجام شود. در این فرایند وضعیت لثه جراحی شده و سلامت دندان ها توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار می گیرد. جنس ایمپلنت دندان یکی از عوامل اصلی در طول عمر آن می باشد و ممکن است قیمت ایمپلنت نهایی شما کمی بیشتر بشود ، اما ارزشش را خواهد داشت.

عمر ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دندان به طور کلی با استفاده از دو شیوه برای بیماران انجام می شود. این دو شیوه عبارتند از :

عمر ایمپلنت دیجیتال
عمر ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت معمولی و ایمپلنت دیجیتال، ایمپلنت دیجیتال شرایط بهتر و مناسب تری نسبت به ایمپلنت معمولی دارد. به همین علت در دندانپزشکی توجه بیشتری به این نوع ایمپلنت شده است. ایمپلنت دیجیتال مزیت های زیادی دارد. یکی از مزیت های مهم آن طول عمر بالا می باشد. افرادی که از این شیوه برای ترمیم دندان های خود استفاده می کنند، می توانند تا آخر عمر از مزیت های ایمپلنت دیجیتال استفاده کنند. البته نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته بهداشت دهان و دندان می باشد. اگر شما بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید طول عمر ایمپلنت دیجیتال افزایش می یابد.    

ایمپلنت دیجیتال برای چه افرادی مناسب می باشد؟

ایمپلنت دندان از نوع دیجیتال مزایا و کاربردهای زیادی دارد. افرادی که به دیابت مبتلا هستند می تواند از این نوع ایمپلنت استفاده کنند. افرادی که یکی از شرایط زیر را دارند بهتر است از ایمپلنت دیجیتال برای کاشت دندان های خود استفاده نمایند .

 • افرادی که از جراحی کاشت دندان می ترسند.
 • افرادی که به روکش فوری نیاز دارند.
 • بیمارانی که ارتفاع استخوان اندکی دارند و به آن ها جراحی پیشرفته جا به جایی عصب توصیه شده است.
 • بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند.
 • بیمارانی که عرض استخوانی ناچیزی دارند و به آن ها جراحی وسیع پیوند استخوان توصیه می شود.
 • افرادی که دخانیات استعمال می کنند.

مزیت های ایمپلنت دیجیتال

یکی از بهترین روش های کاشت دندان، ایمپلنت دندان دیجیتال می باشد که مزیت های بسیار زیادی دارد. مهم ترین مزیت این شیوه نداشتن درد و ورم می باشد. به همین خاطر دوران نقاهت آن طول نمی کشد. از مزیت های مهم این نوع ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش درد پس از کاشت دندان
 • کاهش زمان کاشت دندان
 • کاهش ورم پس از کاشت دندان

عمر ایمپلنت کره ای

طول عمر ایمپلنت دندان به طور متوسط حدودا ۲۰ سال می باشد. ولی طول عمر ایمپلنت کره ای به عوامل زیر بستگی دارد:

عمر ایمپلنت کره ای
عمر ایمپلنت کره ای
 • میزان سلامت دهان و دندان
 • تراکم و کیفیت استخوان
 • توجه به کیفیت برند ایمپلنت کره ای
 • میزان تخصص و تبحر دندانپزشک

لازم به ذکر است بدانید طول عمر ایمپلنت کره ای با یکدیگر فرق می کند. به عنوان مثال ایمپلنت های biotem دارای پانزده سال ضمانت در مرکز ایمپلنت هستند. ولی ضمانت ایمپلنت مگاژن ده سال است. ماندگاری و دوام ایمپلنت های کره ای به نوع برند، قیمت و کیفیت آن بستگی دارد. اکثر ایمپلنت های کره ای دارای ضمانت می باشند و کیفیت آن ها کاملا تضمین شده است.  

مزیت های ایمپلنت کره ای

ایمپلنت دندان از نوع کره ای مزیت های بسیار زیادی دارد. این نوع ایمپلنت ها به علت کیفیت مناسب و هزینه پایین آن محبوبیت فراوانی در ایران پیدا کرده است.  در ادامه به دو مزایای ایمپلنت کره ای می پردازیم.

 • ایمپلنت دندان کره ای در ایران به خوبی یافت می شود. همچنین کیفیت بالایی دارد.
 • قیمت این نوع ایمپلنت پایین است. همچنین نسبت به ایمپلنت های اروپایی قیمت مناسب تری دارد.

عوامل موثر بر عمر ایمپلنت

توجه داشته باشید که طول عمر کاشت دندان شما به چندین عامل بستگی دارد که عبارتند از:

نحوه مراقبت از ایمپلنت

عمل شفاهی شما چقدر خوب مراقبت کرده و ایمپلنت دندان خود را حفظ می کنید ، مانند مسواک زدن و نخ دندان حداقل دو بار در روز و انجام یک بازدید دوسالانه از مطب دندانپزشکی ، تاثیر به سزایی در ماندگاری کاشت دندان شما دارد.

چگونه از دندان های خود استفاده می کنید. جویدن یا گاز گرفتن سخت روی وسایل سخت و همچنین باز کردن چوب پنبه تاج با دندان شما تأثیر منفی بر طول عمر کاشت شما خواهد گذاشت.

تبحر متخصص ایمپلنت

اگر عمل جراحی کاشت شما توسط یک دندانپزشک متخصص ایمپلنت و مجرب انجام شود ، طول عمر ایمپلنت شما بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. این امر به این دلیل است که دندانپزشکان حرفه ای می دانند که چگونه کاشت را کاملاً قرار دهید ، روند پیشرفت استخوان سازی را ارزیابی کرده و مشخص کنید که آیا استخوان فک شما با ایمپلنت جوش خورده است یا خیر ؟

میزان فشار بر روی ایمپلنت

همچنین قرار گرفتن ایمپلنت دندان در دهان شما طول عمر کاشت دندان شما را تعیین می کند. به عنوان مثال ، ایمپلنت هایی که در قسمت پشت دهان قرار گرفته اند ، به دلیل جویدن بیشتر از آنهایی که در قسمت جلویی قرار دارند فشار بیشتری وارد می کنند. در نتیجه ممکن است ایمپلنت در قسمت پشت دهان سریعتر از آنهایی که در قسمت جلوی دهان قرار دارند ، خراب شوند.

مصرف سیگار و الکل

بهداشت و سلامت کلی دهان و دندان شما. بیمارانی که به شدت سیگار می کشند و می نوشند در مقایسه با افراد غیر سیگاری و غیر مشروبات الکلی در معرض خطر نارسایی ایمپلنت هستند. از این رو ، برای اطمینان از ماندن ایمپلنت دندان شما تا حد امکان ، از سیگار کشیدن و نوشیدن زیاد قبل و بعد از قرار دادن ایمپلنت خودداری کنید.

کیفیت پایه ایمپلنت ( فیکسچر )

امروز ایمپلنت های متفاوتی از نظر کیفیت و قیمت ساخته می شوند . یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت شما ، کیفیت پایه ایمپلنت شما می باشد . برای افزایش طول عمر ایمپلنت خود می توانید از برندهایی مانند زیمر یا اشترومن استفاده کنید .

میزان سلامت و کیفیت استخوانی

همانطور که می دانید ایمپلنت های دندانی در درون فک قرار می گیرند و به استخوان فک شما جوش می خورند . طبیعتا شما هرچه قدر استخوان های سلامت تری داشته باشید ، استحکام و طول عمر ایمپلنت شما بیشتر می شود.

مزایای ایمپلنت

گذشته از جایگزینی دندان یا دندان های از دست رفته ، جراحی ایمپلنت همچنین با کاهش بار دندان های باقی مانده به بازگرداندن ساختار استخوان فک شما کمک می کند. این باعث حفظ بافت طبیعی دندان شما می شود و از زوال یا جذب استخوان که منجر به از بین رفتن فک می شود جلوگیری می کند.

کاشت دندان دقیقاً مانند دندانهای طبیعی شما به نظر می رسد و احساس می شود و می تواند به بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس شما کمک کند. بیمارانی که شکافی بین دندانهای خود دارند در نتیجه از بین رفتن دندان می توانند پس از دریافت روش کاشت دندان ، با غرور لبخند بزنند. علاوه بر ارزش زیبایی شناختی ، عمل جراحی کاشت باعث می شود غذا خوردن و صحبت کردن برای شما راحت تر شود زیرا پست ایمپلنت کاملاً در استخوان فک شما ایمن است.

با این وجود گزینه های مختلفی برای جراحی کاشت وجود دارد که شامل پل های دندانپزشکی ، پروتزها ، تاج های دندان ، مینی ایمپلنت ها و غیره است. تشخیص مزایای کاشت دندان نسبت به سایر گزینه های جایگزینی دندان و همچنین ماندگاری کاشت دندان مفید است.

نگهداری و افزایش طول عمر ایمپلنت

بعد از ایمپلنت دندان باید حتما موارد زیر را رعایت نمایید:

 • در ساعت های اولیه باید گاز پانسمان را در دهانتان قرار دهید و به هیچ وجه آن را جابجا نکنید. شما باید این گاز را بسیار آرام روی دندانتان فشار دهید. تا یک ساعت پس از جراحی نباید آن را از دهان خود بیرون آورید. این کار باعث می شود خونریزی تشدید شود.
 • بعد از اینکه گاز استریل را برداشتید اگر خونریزی کم نشد مجددا گاز استریل را به مدت نیم ساعت روی دندان خود بگذارید. توجه داشته باشید هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه باید حتما آن را تعویض نمایید.
 • از فعالیت های سنگین و ورزشی پس از ایمپلنت دندان پرهیز کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید. استراحت موجب می شود بهبودی شما سریع تر اتفاق بیفتد.
 • توجه داشته باشید نباید تا ۸ ساعت اول دهان خود را بشویید.
 • یک کیسه یخ را داخل حوله یا پارچه تمیز بگذارید و برای کاهش تورم و درد آن را روی صورت خود بگذارید.
 • استفاده از کمپرس یخ در ۴۸ ساعت بعد از جراحی موجب می شود که تورم و درد بسیار کاهش پیدا کند.
 • استفاده کردن از کمپرس یخ فقط تا ۴۸ ساعت اول تاثیر دارد. بعد از آن باید برای کاهش تورم و درد از کمپرس گرم استفاده نمایید.
 • امکان دارد در روزهای ابتدایی علائم و نشانه هایی مثل ورم لثه، خونریزی و درد داشته باشید. این علائم نشان می دهد که زخم رو به بهبودی می باشد. پس از دو هفته دردها کاملا برطرف می شوند.
 • به یاد داشته باشید ناحیه جراحی شده را به هیچ عنوان با دست و زبان تحریک نکنید.

مقالات محبوب

هزینه ایمپلنت دندان

در این مقاله می توانید با قیمت انواع ایمپلنت دندان اعم از دیجیتال، کامل، فوری آشنا شوید و همچنین از شرایط اقساط مرکز ایمپلنت نیز مطلع شوید.

هزینه لمینت دندان

لمینت دندان بهترین درمان برای زیباسازی طرح لبخند شناخته می شود و به شما لبخند هالیوودی را هدیه می دهد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید با ما همراه باشید تا از هزینه لمینت دندان و پاسخ به سوالات هر واحد لمینت چقدر است ؟ ، لمینت واحدی چند؟ مطلع شوید.

هزینه کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک درمان زیبایی محبوب است که به وسیله آن می توانید یک لبخند زیبا و بدون نقص داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل قیمت کامپوزیت دندان می پردازیم. با ما همراه باشید تا قبل از انجام کامپوزیت دندان با تمام مواردی که باید در نظر بگیرید، آشنا شوید.

قیمت ایمپلنت فول موس و کامل

در صورتی که تمام دندان های یک فک یا دو فک خود را از دست داده اید، ایمپلنت کامل برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی قیمت انواع ایمپلنت کامل می پردازیم.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال از عکس و فناوری های سه بعدی برای موقعیت یابی دقیق استخوان و عصب ها استفاده می شود و این شبیه سازی باعث دقت بالای کاشت ، حداقل ریسک ، برش و خونریزی شود.

قیمت ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای یکی از انواع ایمپلنت هایی هستند که در کنار کیفیت خوب، هزینه بسیار مناسبی دارند و در این مقاله می توانید با قیمت انواع برند ایمپلنت کره ای آشنا شوید.

  دیدگاه ها

ثبت دیدگاه

مشاوره مجازی رایگان

Blank Form (#3)

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز ایمپلنت می باشد.